Се снима втора сезона на тв серијалот Преспав

Серијата пансион "Преспав" ќе се врати на ТВ примениците. Падна првата клапа од снимањето на втората сезона од овој серијал. Во игра останува врвната актерска постава која ја сочинуваа: Јелена Јованова, Тијана Дапчевиќ, Игор Ангелов, Игор Стојчевски, Васил Зафирчев, Горан Стојановски, Владо Јовановски и Адриан Азири.Но. од екипата си заминувана Владо Јовановски на чие место продолжува Игор Џамбазов, кој се очекува да донесе нова димензија на серијалот. "Преспав" е првиот македонски сит- ком проект, целосно осмислен и одработен од македонски продуценти, сценаристи и актери, кои вложија сериозен труд и култивираа бесценето знаење и искуство за вакви слични понатамошни проекти. Секоја епизода е инспирирана од општествена тема, актуелен проблем или конфликт, и разрешница која предизвикува смеа, но воедно пружа и реален пристап. Сценаријата се на: Елеонора Венинова, Сашо Кокаланов, Венко Андоновски и Димитар Банов. Композитор на певливата музика од најавната шпица е на Мите Димовски од студиото Тралала. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На 30 декември кога ние го конституиравме Собранието имаше точка на дневен ред каде што заменици на претседавачот Трајко Вељановски беа избрани Миланов Стојан и Јусуф од турската партија. Во Уставот пишува дека раководи поранешниот претседател доколку е тука и сега ќе биде во улога на претседавач, додека да се избере нов. Доколку не е тука може да се избере најстариот пратеник од сите пратеници. Но Трајко Вељановски беше тука и тој водеше. Имаше и двајца заменици кои во негово отсуство тоа ќе го направат, истакна Јовановски. Пратеникот вели дека најстариот пратеник, Бранко Манојловски од ДУИ одбил да учествува во овој пуч, но било предадено на Ферид Мухиќ, но бидејќи Мухиќ не можел да се носи со ова го предал на Мисовски. -Тој истиот Мисовски и се потпишал. И тоа не е деловнички. И тоа е надвор од Законот, потенцира Јовановски. Посочи дека сето тоа што го направиле е диво, бидејќи како што вели, целата нивна партија е дивоградба.
| | веќе видена | слични
3 копии

Гостин во емисијата Фокус на Телеканал А1 од Струмица беше пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Крсте Јовановски. Тој во гостувањето се осврна на најавата на Заев дека ќе правел реформска влада, ќе го реформирал судскиот систем и останати реформи. Тој смета дека човек кој ветува правна држава прво мора да се појави пред суд. -Секогаш кога ќе има закажан процес за судење, тој истиот секогаш некој се наоѓа да го повика, како што впрочем беше сега пред некој ден, од ОБСЕ го повикале оти тие толку многу работа имале, па баш тој ден морале да го повикаат немало кога. Значи тој бега од лицето на правдата, а ќе правел реформска влада, ќе правел реформска држава, ќе реформирал судии, ќе го реформирал правниот систем, ќе реформирал образование, ќе бркале од работа не знам што се ќе правеле. Ова ли се реформите, овде ги прашувам сите струмичани ова ли се реформите, вели Јовановски. Јовановски му порача на Заев да побара да му се тргне аболицијата која ја има од поранешниот претседател Црвенковски и својата невиност, бидејќи тој ...
| | веќе видена | слични

-Секогаш кога ќе има закажан процес за судење, тој истиот секогаш некој се наоѓа да го повика, како што впрочем беше сега пред некој ден, од ОБСЕ го повикале оти тие толку многу работа имале, па баш тој ден морале да го повикаат немало кога. Значи тој бега од лицето на правдата, а ќе правел реформска влада, ќе правел реформска држава, ќе реформирал судии, ќе го реформирал правниот систем, ќе реформирал образование, ќе бркале од работа не знам што се ќе правеле. Ова ли се реформите, овде ги прашувам сите струмичани ова ли се реформите, вели Јовановски. Јовановски му порача на Заев да побара да му се тргне аболицијата која ја има од поранешниот претседател Црвенковски и својата невиност, бидејќи тој тврди дека е невин да ја докаже пред суд. -Па тој ако сака вистински правен систем треба прв да излезе на суд и да ја докаже својата невиност на суд, како што впрочем тврдеше дека претседателот Црвенковски кога го аболицирал згрешил, тој ако отидел на суд ќе си ја докажел својата невиност. Имаш прилика, откажи се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Единствената причина за ова што се случи и во изминатите три години, е економскиот просперитет на државата, кој ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за подобра Македонија во овие изминати 10 години го создаде во Македонија, изградија и направија, изјави во Отвореното студио на ТВ Нова пратеникот Крсте Јовановски. -Ние стигнавме до 6% БДП, тргнавме економски многу напред во време кога имаше една светска криза или економска криза, која според мене беше договорена, беше контролирана криза. И во таа криза, Македонија, толкава колкава што е, направи економски бум. Тоа на тие луѓе однадвор многу им смета. Зошто? Затоа што, најмалиот личен доход, јас сум сигурен дека во скоро време ќе дојдеше и до 20.000 денари, вели Јовановски. -Единствената причина зошто мораше ВМРО да се тргне на ваков или онаков начин, јас ја гледам само таму“, додаде Јовановски.
| | веќе видена | слични
2 копии

-Ние стигнавме до 6% БДП, тргнавме економски многу напред во време кога имаше една светска криза или економска криза, која според мене беше договорена, беше контролирана криза. И во таа криза, Македонија, толкава колкава што е, направи економски бум. Тоа на тие луѓе однадвор многу им смета. Зошто? Затоа што, најмалиот личен доход, јас сум сигурен дека во скоро време ќе дојдеше и до 20.000 денари, вели Јовановски. -Единствената причина зошто мораше ВМРО да се тргне на ваков или онаков начин, јас ја гледам само таму“, додаде Јовановски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Улогата на ликот Миле, во популарниот телевизиски серијал „Преспав“, повеќе нема да го игра актерот Владо Јовановски, а во новиот кастинг на негово место веројатно ќе игра актерот Игор Џамбазов. До промената на актерите дошло поради недоразбирањата со продукцијата, што неофицијално дознаваме, ги предизвикал политичкиот ангажман на актерот Јовановски, што кулминираше на кобниот четврток во Собранието, кога активистите на иницијативата „За заедничка Македонија“, предизвикаа инциденти што сега ги расчистуваат надлежните институции. Продукцијата „Охо“, која ја реализира оваа серија, е воздржана од коментари во врска со оваа одлука. Снимањата ќе продолжат и наскоро ќе се емитува нова сезона со епизоди на „Преспав“. Овој телевизиски производ е прв со ваков модерен продукциски дизајн кај нас , а „Охо“ го продуцираше и најпопуларниот серијал за деца „Пет плус“. Реализацијата на „Преспав“ е овозможена со средства од Европската Унија. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Игор Џамбазов ќе биде замена за Владо Јовановски во втората сезона на комедичната ТВ серија „Преспав“ која се емитува на ТВ Телма, но продуцентите освен најавата не открија зошто се решиле на ваков потег. Тоа беше доволно на социјалните мрежи да се прошират информации дека Јовановски бил заменет поради лошиот публицитет со учеството во протестите на „За заедничка Македонија“ и упадот во Собранието на Република Македонија на 27 април. Актерот беше заедно со поголема група на граѓани кои ја запоседнаа пленарната сала, а тој се правдаше дека не го оправдувал насилството и нападот врз пратениците. И претходно ставовите на Јовановски беа проблематични за Телма и Преспав, особено со неговиот статус во кој рече дека ќе има војна.
| | веќе видена | слични

Актерот Игор Џамбазов ќе го замени колегата Владо Јовановски во ТВ серијата „Преспав“, соопшти продукцијата ОХО, од каде додаваат дека веќе почна првата клапа од снимањето на втората сезона од ТВ серијата. „Со мало освежување во актерската постава, односно на местото на Владо Јовановски продолжува Игор Џамбазов, што претставува промена, која ќе донесе нов квалитет во серијалот“, велат од ОХО. Серијата „Преспав“ претставува метафора на реалните општествени случувања во Македонија, во кои се прекршува балканскиот менталитет, од кој ликовите не можат да избегаат, а водени од желбата да ги почитуваат европските стандарди. Актерската екипа ја сочинуваат Јелена Јованова, Тијана Дапчевиќ, Игор Ангелов, Игор Стојчевски, Васил Зафирчев, Горан Стојановски, Владо Јовановски и Адриан Азири. Сценаријата се на Елеонора Венинова, Сашо Кокаланов, Венко Андоновски и Димитар Банов.
| | веќе видена | слични

Хумористичната серија во македонска продукција „Преспав“ добива втора сезона. Овој одлично продукциски спакуван производ се занимава со случки и личности нам многу добро познати, шармантен и суптилен хумор кој ја прави еластична старосната граница на кого се обраќа. Локалните случки и ликови се градени според реалните општествени случувања и целиот наратив е еден вид на метафора на она што се случува како во земјата така и во секое просечно македонско семејство. Комичните и луцидните дијалози се одраз на еден постојан судир на балканскиот менталитет и европската култура. Ваквата ситуација ги става ликовите во постојан конфликт и недоразбирање од кои произлегуваат комични ситуации во кои ќе можат да се препознаат и самите гледачи. Секоја епизода има нова тема, нов проблем, нов конфликт, нова разрешница и многу доживувања со хумор близок на секому од нас. Овој телевизиски проект се снима под режисерска палка на Игор Ивановски Изи, Вардан Тозија и Даријан Пејовски додека актерската екипа е доверена на актерите: ...
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се снима втора сезона на тв серијалот Преспав

Од:
До кого (е-маил):
Порака: