Јован Деспотовски: Се зголемуваат средствата на Фондот за иновации, на компаниите ќе им помогнеме да ги искористат

Фондот за иновации и технолошки развој ја стартува 2018 година со најава за повеќе новини во своето работење и нови можности за компаниите кои сакаат да ги искористат средствата за зголемување на својот иновативен капацитет. За сите најави и новини од прва рака од директорот Јован Деспотовски. Кои се првите предвидени активности на ФИТР во новата година? – Годината ја започнавме активно во неколку правци. На почетокот ги заокружуваме проектите почнати во 2017та, односно во тек е подготовка за завршните фази на селекција за четвртиот повик за финансирање на проекти и „О2 предизвикот“. Двата настани се закажани за крајот на јануари. Предходно, за сите компании што ќе презентираат пред Комитетот односно комисијата за селекција организираме обука за унапредување на презентациските вештини. Со ова, всушност пилотираме и нов инструмент на Фондот – техничка поддршка за потенцијални апликанти и корисници. Исто така, ја финализираме ревизијата на два правилници и набрзо ќе објавиме и повици за двата нови инструменти ...
| | веќе видена | слични

Премиерот е намерачен за шест месеци да ги реши сите национални јанѕи, болештини и етно-идентитетски трагедии, кои се таложеле со векови, пишува Фокус. Капитал анализира колкав раст ќе испорача владиниот план за економски раст со напомнување дека бизнисмените се желна за ветената државна помош. Фокус - Премиерот гази во чизмите на своите претходници На насловната на новото издание на Фокус – монтирана фотографија на премиерот Заев како се прекрстува пред архиепископот Г.Г. Стефан, а во Нештата да станат појасни, под наслов: „Заев во молитва: Боже, реши го спорот за името!“ – иронија и резигнираност, потсетување на грешките на Владата на ВМРО-фамилијарна, како што вели, и критика до новата Влада и до премиерот Заев за кадровските решенија и за неговите потези. Покрај другото: „Намерачен за шест месеци и помалку да ги реши сите национални јанѕи, болештини и етно-идентитетски трагедии, кои се таложеле со векови, а минатите децении метастазирале до с’рж , од името и идентитетот, преку членството во НАТО и ЕУ, до ...
| | веќе видена | слични

Симон Ендровски, извршен менаџер, конфекција Бела Голем предизвик во 2018-та ќе биде да се задржат вработените, како и да се оствари било каков раст или некоја позначајна инвестиција. - Какви очекувања имате за следната 2018 година на ниво на компанија ? За жал, за наредната година немам некои големи очекувања, повеќе имам страв околу опстанокот на домашните компании. И натаму се субвенционираат странските инвестиции на штета на домашните компании и не е најстрашното тоа што се полнат странските џебови, туку тоа што се оставаат македонските фабрики да бидат испразнети од кадар. Не станува збор за нормални движења на пазарот на труд каде компаниите ќе се борат врз основа на највисоката понуда, туку додека странските компании се субвенционираат и ослободуваат од даноци, на македонските им се наметнуваат нови трошоци или зголемуваат постоечките. - Кои се најголемите предизвици со кои ќе се соочи Вашата компанија во 2018? Голем предизвик во 2018-та ќе биде да се задржат вработените, како и да се оствари било ...
| | веќе видена | слични

Герасим Ванчев, главен извршен директор, Семос Тоа ќе значи големи странски и домашни инвестиции, а со тоа и можност за домашните фирми значително да го зголемат својот извоз и обрт - Какви очекувања имате за следната 2018 година на ниво на компанија ? Очекувам значително подобрување на бизнис климата и можност за работа, особено во втората половина на годината. -Кои се најголемите предизвици со кои ќе се соочи Вашата компанија во 2018? Да ги пребродиме првите 6 месеци од 2018 и успешно да ги завршиме започнатите зделки во странство. -Очекувањата и проценки за македонската економија. Каде ги гледате предизвиците и потенцијалите за поголем економски раст? Доколку до идната есен се реши името и НАТО, очекувам многу брз економски раст на Македонија. Тоа значи големи странски и домашни инвестиции, а со тоа и можност за домашните фирми значително да го зголемат својот извоз и обрт, што би значело да нема проблеми со пензии, здравство, образование и секако зголемување на просечната плата на граѓаните.
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 180 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена

Гимназијалката Јована Лепосавиќ (18) прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред четири години ја ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јован Деспотовски: Се зголемуваат средствата на Фондот за иновации, на компаниите ќе им помогнеме да ги искористат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: