Тенисерот Јотовски поради повреда го предаде мечот во четвртфиналето

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски поради повреда на рамото во вториот сет го предаде денешниот меч од четвртфиналето на фјучрсот во Унгарија што се игра во градот Замарди за награден фонд од 15.000 долари. Неговиот противник Никола Кун од Шпанија имаше водство од 6:1 и 3:0 во гемови во моментот на прекин на мечот. Јотовски покрај повредата имаше и два исцрпувачки меча во првите две кола кога мина речиси шест часа на теренот за да постигне две победи, а притоа одигра и два меча во конкуренција на двојки. Доколку се биде во најдобар ред со повредата, Јотовски во текот на викендот треба да настапи на мечеви во германската лига, а потоа и на фјучрс во Босна и Херцеговина. Ако повредата е од посериозен карактер тој ќе се врати во Скопје.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобриот македонски тенисер на АТП листата, Томислав Јотовски обезбеди пласман меѓу најдобрите осум во ИТФ фјучерсот во Добој кој се игра на земјени терени со вредност од 15.000 американски долари. Тој денеска во два сета го реши седмиот носител на турнирот, Луказ Гомез од Мексико и во четвртфибалето ќе ги одмери силите со најголемиот фаворит за пехарот Љубомир Целебиќ (прв носител) Томи го победи Гомез за два часа игра, првиот сет траеше само половина час (6-2), а пак во вториот се водеше голема борба и одлучувачки беше тај-брејкот во кој скопјанецот подобро се најде и славеше со 7-4.
| | веќе видена | слични

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски се избори за второто четвртфинале оваа година на фјучрс турнир. Тој денеска во Добој на фјучрсот во рамките на 2.коло го победи седмиот носител Лукас Гомез од Мексико со 2-0 во сетови за 2 часа игра. Нашиот тенисер го доби првиот сет со 6:2 во гемови, а во вториот беше 7:6 и 7:4 во тај брекот. Во четвртфиналето ќе игра против првиот носител Љубомир Челебиќ од Црна Гора, кој е прв носител на турнирот. Јотовски утре ќе има и меч во конкуренција на двојки, а настап ќе имаат во двојки и Горазд Србљак и Стефан Мицов.
| | веќе видена | слични

Томислав Јотовски тргна со победа во сингл, на фјучр турнирот во Добој, Босна и Херцеговина. Македонскиот тенисер во првото коло со 6:2, 7:6 го победи Мексиканецот, Лукас Гомез кој воедно е и седми носител на ова натпреварување. Во второто коло од натпреварувањето вредно 15 илјади американски долари, Томи ќе има тешка задача против Љубомир Целебиќ од Црна Гора.
| | веќе видена | слични

Тој на 15.000 американски долари вредниот турнир во осминафиналето го совлада седмиот носител, Мексиканецот Луказ Гомез со 2-0 по сетови 6:2 и 7:6. Во четвртфиналето Јотовски ќе се сретне со првиот носител на турнирот Љубомир Целебиќ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од македонските тенисери кои се појавија на стартот од фјучрсот во Добој победа во првото коло постигна само Томислав Јотовски. Тој денеска во два сета го победи Мислав Бошњак од Австралија со 2-0 (6:4 и 6:2 во гемови). Од другите македонски тенисери порази во првото коло вчера претрпеа Горазд Србљак и Стефан Мицов. Но, тие двајцата во конкуренција на двојки денеска постигнаа победа од 2-0 во сетови (6:0 и 6:3) над Британецот Џое Купер и Американецот Мет Сибергер. Јотовски утре во 2.коло ќе игра против седмиот носител Лукас Гомез од Мексико. Мечеви во конкуренција на двојки ќе играат и Јотовски, кој настапува со Милан Радојковиќ, како и Мицов и Србљак.
| | веќе видена | слични

Македонскиот тенисер, Томислав Јотовски имаше позитивен старт во поединечна конуренција на ИТФ фјучерсот кој се игра во Добој, Босна и Херцеговина за награден фонд од 15.000 американски долари. Во првата рунда Томи со 2-0 во сетови беше подобар од квалификантот од Австралија, Мислав Босњак. Дуелот на теренот број еден траеше 1 час и 41 минута, Јотовски освои 18 поени повеќе од ривалот (71/53) за конечни на крајот 6-4 и 6-2. Сега следува мегдан со 7. носител на турнирот Луказ Гомез од Мексико кој е 709 на АТП листата.
| | веќе видена | слични

Останато

За два месеца Британија треба да излезе од ЕУ , а земјата е во најдлабоката криза по Втората светска војна. Откако минатата недела со 432 гласа За и 202 против ...
сите 380 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 153 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 223 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

По дводневната расправа, вкупно 12 часа и обраќањето на 38 пратеници и двајцата известувачи, Комисијата за надворешни работи и одбрана при грчкиот Парламент го ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тенисерот Јотовски поради повреда го предаде мечот во четвртфиналето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: