ГО РЕШИ И ПРВИОТ НОСИТЕЛ: Јотовски обезбеди полуфинале во Добој

Со одлична игра во текот на целиот меч, најдобриот македонски тенисер успеа да се избори за триумф од 2:0 во сетови против Црногорецот Љубомир Челебиќ Првиот носител на турнирот во Добој, Љубомир Челебиќ, загуби на дуелот против Томислав Јотовски во два сета, па најдобриот македонски тенисер во два дена успеа да елиминира двајца тенисери што беа меѓу најдоброрангираните во Добој. Јотовски имаше целосна контрола на средбата и во текот на целиот меч одеше кон триумф. Уште во првиот сет кога дојде до 6:2 најави победа, а до крајот на средбата работите одеа позитивно за него така што успеа да се избори за 6:2 и во вториот сет, така што успеа без проблеми да дојде до победа и си обезбеди полуфинале каде што одново ќе има носител за ривал. Противник ќе му биде Италијанецот Фабрицио Ориго (4 носител) или Германецот Елмар Ејуповиќ (8). Нивниот меч е во тек. Денеска ќе има уште натпревари на кои ќе учествуваат тенисери од Македонија. Јотовски заедно со Радојковиќ ќе игра против вторите носители Адам и Џејсон Тејлор ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски успеа да се пласира во четвртфиналето на фјучрсот во брчко откако со две нули и со пресврт во мечот го совлада Шпанецот Едуард Бартрина, кој на главниот турнир играше како „среќен губитник“. Првиот сет го доби Шпанецот со 7:5 во гемови, иако Јотовски водеше со 5:3. Во вториот сет нашиот тенисер беше доминантен и го доби сетот без загубен гем - 6:0, со само девет загубени поени во целиот сет. Во решавачкиот сет противникот поведе со 5:2 во гемови, а Јотовски успеа да стигне до тај брек и да го добие без загубен поен со 7:0. Притоа нашиот тенсиер имаше серија од девет освоени поени по ред и на противникот не му дозволи да дојде до меч топка. Во четвртфиналето утре ќе игра против петтиот носител Франко Агаменоне од Аргентина, кој се наоѓа на 461.место на АТП листата.
| | веќе видена | слични

Томислав Јотовски успеа да се пласира во четврт-финалето на фјучр турнирот во Брчко, Босна и Херцеговина вреден 15 илјади американски долари. Најдобриот македонскиот тенисер во второто коло мораше добро да се помачи против Шпанецот Едуард Гел Бартрина во меч кој траеше повеќе од два ипол часа. Томи на крајот славеше со 5:7, 6:0, 7:6 и обезбеди пласман во наредната фаза. Петтиот носител, Аргентинецот Франко Агаменоне ќе биде новиот опонент на Јотовски кон походот на титулата на турнирот во Брчко.
| | веќе видена | слични

Најдобриот македонски тенисер на АТП листата, Томислав Јотовски се избори за четвртфинале на ИТФ фјучерсот во Брчко (Босна и Херцеговина) и тоа откако денеска го преживеа трилерот со Едуард Хуел Бартрина од Шпанија. По скоро три часа игра (2 часа и 38 минути) на теренот број два Томи успеа да излезе на крај со помладиот колега иако во решевачкиот сет имаше негатива од 5-2 во гејмови. Сепак Јотовски беше упорен и таа негатива ја надокнади и потоа се избори за тајк брејк каде беше перфектен со 7-0 за севкупни на крајот 5-7, 6-0 и 7-6. Скопјанецот на овој начин обезбеди дуел со петтиот носител Франко Агаменоне од Аргентина. Турнирот се игра на земјени терение, а наградниот фонд е 15.000 американски долари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот тенсиер Горазд Србљак заедно со Томислав Јотовски ќе бидат дел од играчите кои ќе играат во 2.коло на фјучрсот во Брчко. Тој денеска со пресврт стигна до победата над Нермин Фатиќ од (БиХ) со 2-1 во сетови (2:6; 6:2 и 6:2 во гемови). Мечот траеше 1 час и 55 минути Првиот сет Фатиќ го доби со 6:2, а потоа нашиот тенисер успеа да направи пресврт откако ги доби двата сета со 6:2. Во следното коло негов ривал ќе му биде Давид Пишлер од Австрија (6.носител), кој со 2-0 во сетови го победи Роко Савин од Хрватска. Во второто коло пласман обезбеди и Томислав Јотовски, откако неговиот ривал Љубомир Челебиќ (Црна Гора) му го предаде мечот. Јотовски утре ќе игра против Едуард Бартрина од Шпанија. Од нашите тенисери единствено загуби Стефан Мицов. Тој беше поразен од Дарко Бојановиќ од (БиХ) со 2-0 во сетови (7:5 и 6:3 во гемови).
| | веќе видена | слични

Македонските тенисери запишаа две од три победи во првото коло во поединечна конкуренција на турнирот во Брчко, Босна и Херцеговина кој се игра на земјени терени за вредност од 15.000 американски долари. Томислав Јотовски откако минатата седмица го реши Љубомир Челебиќ во Добој денеска беше подобар од него и во Брчко со тоа што Црногорецот го предаде мечот во првиот сет при негатива од 4-2 во гејмови. Втората рунда за Јотовски му носи дуел со шпанскиот тинејџер, Едуард Хуел Бартрина од Шпанија. До таа фаза стигна и Горазд Србљак кој по добрите настапи во квалификациите го реши домашниот фаворит Нерман Фатиќ. Босанецот е 541 место подобро пласиран од нашиот тенисер на АТП листата, ама тоа воопшто не му пречеше на Србљак да го надигра притивникот иако првиот сет го загуби со 6-2. Во вториот и третиот сет скопјанецот одигра перфектно и со 6-2 и 6-2 закажа битка со 6 носител Давид Пихлер од Австрија. Третиот наш претставник, Стефан Мицов не дојде до посакуваниот резултат и на средвата против Дарко Бојановиќ ...
| | веќе видена | слични

Македонските тенисери имаа одличен ден на ИТФ фјучерсот кој се одржува неделава во Добој, Босна и Херцеговина, со вкупен награден фонд од 10.000 американски долари. Стефан Мицов загуби со 2:0 (7:5, 6:3), додека Томислав Јотовски и Горазд Србљак успешно го минаа првото коло. Јотовски го доби мечот откако неговиот противник Љубомир Челебиќ од Црна Гора се предаде при 4:2, додека Србљак направи изненедување и го победи домашниот фаворит Нермин Фатиќ со пресврт 2:1 (2:6,6:2,6:2). Следен противник на Јотовски ќе биде шпанскиот квалификант Едуард Бартрина, додека Србљак ќе игра против Австриецот Давид Пичлер.
| | веќе видена | слични

Македонскиот тенсиер Томислав Јотовски оствари уште една победа против Љубомир Челебиќ од Црна Гора (прв играч на Дејвис куп репрезентација на Црна Гора). Ова е вторпат за пет дена Јотовски да го победи Челибиќ, кој беше четврти ностител на фјучрсот во Брчко. Јотовски пласман во следното коло обезбеди откако неговиот противник го предаде мечот во првиот сет при водство на Јотовски од 4:2 во гемови. Ова е вкупно петта победа на Јотовски во седмиот меѓусебен меч. Нашиот тенсиер во следното коло ќе игра против Едуард Бартрина од Шпанија. На нашите тенисери кои играат во првото коло на овој фјучрс Стефан Мицов е поразен од Дарко Бојановиќ од Босна и Херцеговина со 2-0 во сетови (7:5 и 6:3 во гемови). Во тек е мечот меѓу Горазд Србљак и Нермин Фатиќ истотака од БиХ. Резултатот е 1-1 во сетови.
| | веќе видена | слични

Првиот сет Фатиќ го доби со 6:2, а потоа нашиот тенисер успеа да направи пресврт откако ги доби двата сета со 6:2. Во следното коло негов ривал ќе му биде Давид Пишлер од Австрија (6.носител), кој со 2-0 во сетови го победи Роко Савин од Хрватска. Во второто коло пласман обезбеди и Томислав Јотовски, откако неговиот ривал Љубомир Челебиќ (Црна Гора) му го предаде мечот. Јотовски утре ќе игра против Едуард Бартрина од Шпанија. Од нашите тенисери единствено загуби Стефан Мицов. Тој беше поразен од Дарко Бојановиќ од (БиХ) со 2-0 во сетови (7:5 и 6:3 во гемови).
| | веќе видена | слични
2 копии

Томислав Јотовски имаше успешен старт на фјучрс турнирот во Брчко, Босна и Херцеговина вреден 15 илјади американски долари, откако во првото коло го мина четвртиот носител Љубомир Келебиќ кој го предаде мечот во првиот сет при резултат 4:2 за Јотовски. Во наредната фаза, нашиот најдобар тенисер за противник ќе го има Шпанецот Едуард Гуел Бартрина, кој успеа да влезе во главниот дел од турнирот како „лаки лузер".
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 306 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 284 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГО РЕШИ И ПРВИОТ НОСИТЕЛ: Јотовски обезбеди полуфинале во Добој

Од:
До кого (е-маил):
Порака: