Србија ги јакне воените капацитети преку меѓународни вежби

Ивана Јовановиќ за Southeast European Times во Белград -- 05.02.15 Србија беше една од петте земји-домаќини на седмата годишна вежба „Викинг 14“ - Командно-штабна вежба поддржана со компјутерска симулација, која се фокусираше на соработката за решавање кризи во конфликтни области. [Никола Барбутов/SETimes] За српската армија, 2014 беше година на интензивна работа за усовршување на капацитетите на сите свои делови - армијата, воздухопловните сили и специјалните единици - преку регионални и меѓународни вежби со голем број партнери. Според српското Министерство за одбрана, воените контингенти минатата година учествуваа во повеќе од 20 меѓународни вежби. „Меѓународните воени вежби се изведуваат со цел достигнување и унапредување на интероперабилноста, која ја претставува способноста на српската армија да изведува, со вооружените сили на другите земји, ефикасна обука, вежби и операции, во заедничките мисии и задачи“, изјави за SETimes мајор Јован Кривокапиќ, портпарол на српското Министерство за одбрана. Неколку ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерот за одбрана Зоран Јолевски во петок во Вашингтон оствари средба со Саманта Смит, директор за Балканот, Црноморскиот регион и Кавказот во Советот за национална безбедност на Белата куќа. На средбата министерот Јолевски укажа на потребата Република Македонија што поскоро да добие покана за станување полноправен член на Алијансата, со што значително ќе се влијае на зачувување на мирот, демократијата и просперитетот на регионот на југоисточна Европа и пошироко. „Македонија продолжува со реформските зафати во одбраната, но и во образованието, здравството и економијата. Со учеството во меѓународните мировни мисии предводени од НАТО, ООН и Европската унија, Македонија и нејзините граѓани покажуваат дека се посветени на развојот на современите вредности на глобално ниво“, посочи министерот Јолевски. Во тој контекст, додаде министерот, е и учеството на припадниците на Армијата на Република Македонија во новата мисија на Алијансата „Одлучна поддршка“. Со оваа средба министерот Јолевски ја заврши посетата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за одбрана Зоран Јолевски кој е во повеќедневна посета на САД вчера во Вашингтон се сретна со високиот функционер Саманта Смит, Директор за Балканот, Црноморскиот регион и Кавказот во Советот за национална безбедност на Белата куќа. Тој укажа дека Македонија треба што поскоро да добие покана за станување полноправен член на НАТО, со што значително ќе се влијае на зачувување на мирот, демократијата и просперитетот на регионот на Југоисточна Европа и пошироко. -Македонија продолжува со реформските зафати во одбраната, но и во образованието, здравството и економијата. Со учеството во меѓународните мировни мисии предводени од НАТО, ООН и Европската Унија, Македонија и нејзините граѓани покажуваат дека се посветени на развојот на современите вредности на глобално ниво, рече Јолевски и додаде дека токму тоа го покажува учеството на АРМ во новата мисија на Алијансата „Одлучна поддршка". Со оваа средба министерот Јолевски ја заврши посетата на САД каде оствари значајни средби со поголем број претставници ...
| | веќе видена | слични

Членството на Македонија во НАТО ќе влијае позитивно на мирот, демократијата и напредок на регионот, но и глобално, е генералната порака која министерот за одбрана Зоран Јолевски има ја пренел на официјалните претставници на американската администрац Членството на Македонија во НАТО ќе влијае позитивно на мирот, демократијата и напредок на регионот, но и глобално, е генералната порака која министерот за одбрана Зоран Јолевски има ја пренел на официјалните претставници на американската администрација со кои разговараше во текот на работната посета на Вашингтон. Јолевски посетата ја заврши со средба со директор за Балканот, Црноморскиот регион и Кавказот во Советот за национална безбедност на Белата куќа, Саманта Смит, а ден претходно разговарал и со заменик помошник на државниот секретар на САД задолжен за Европа, Хојт Брајан Ји. „Македонија продолжува со реформските зафати во одбраната, но и во образованието, здравството и економијата. Со учеството во меѓународните ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Македонија што поскоро треба да добие покана за полноправно членство во НАТО, со што значително ќе се влијае на зачувување на мирот, демократијата и просперитетот на регионот на Југоисточна Европа и пошироко, порача министерот за одбрана Зоран Јолевски на вчерашната средба во Вашингтон со Саманта Смит, директор за Балканот, Црноморскиот регион и Кавказот во Советот за национална безбедност на Белата куќа. - Македонија продолжува со реформските зафати во одбраната, но и во образованието, здравството и економијата. Со учеството во меѓународните мировни мисии предводени од НАТО, ОН и Европската унија, Македонија и нејзините граѓани покажуваат дека се посветени на развојот на современите вредности на глобално ниво, посочи министерот Јолевски. Во тој контекст, додаде министерот, е и учеството на припадниците на Армијата на Република Македонија во новата мисија на Алијансата „Одлучна поддршка“. Со оваа средба министерот Јолевски ја заврши посетата на Соединетите Држави во чии рамки оствари значајни средби со ...
| | веќе видена | слични

- Македонија продолжува со реформските зафати во одбраната, но и во образованието, здравството и економијата. Со учеството во меѓународните мировни мисии предводени од НАТО, ОН и Европската унија, Македонија и нејзините граѓани покажуваат дека се посветени на развојот на современите вредности на глобално ниво, посочи министерот Јолевски. Во тој контекст, додаде министерот, е и учеството на припадниците на Армијата на Република Македонија во новата мисија на Алијансата „Одлучна поддршка“. Со оваа средба министерот Јолевски ја заврши посетата на Соединетите Држави во чии рамки оствари значајни средби со поголем број претставници на американскиот Сенат и Конгрес, претставници на водечки и влијателни „тинк-тенк“-организации и ја пренесе пораката за потребата од што е можно побрзо зачленување на Македонија во НАТО. Воедно министерот Јолевски оствари и средби со претставници на Командата за специјални операции на вооружените сили на САД, при што беа разгледувани идните чекори на унапредување на соработката помеѓу ...
| | веќе видена | слични

Македонија е подготвена веднаш да ги преземе обврските што произлегуваат од полноправното членство во НАТО, рече синоќа, во Стејт департментот, министерот за одбрана на Македонија, Зоран Јолевски, на состанокот со заменик-помошникот на секретарот за Европа и за Евроазија, Хојт Ји. фото Министерство за одбрана На средбата, како што се наведува во соопштението од Министерството за одбрана, Јолевски и Ји разговарале за реформските процеси во Армијата на Македонија и за безбедносната состојба во регионот на Југоисточна Европа. Јолевски во текот на вчерашниот ден остварил повеќе средби, меѓу кои и со американските сенатори Том Котон, Патрик Лејхи и Џејмс Инхоф, на кои истакнал дека интеграцијата на Република Македонија во НАТО позитивно ќе влијае на развојот и на целосната стабилизација на Југоисточна Европа. Во соопштението се наведува дека американските сенатори изразиле недвосмислена поддршка за членството на Македонија во Алијансата, притоа дале високи мислења за капацитетите на припадниците на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За време на посетата на САД, претставниците на македонската делегација имаа средби и во Стејт департментот, во аналитичките центри во Вашингтон, како и со македонската дијаспора Молитвениот појадок кај претседателот на САД Барак Обама беше можност за членовите на македонската делегација да се сретнат со голем број сенатори и конгресмени. Појадокот претставува неколкудневна серија настани и средби на кои учесниците од Македонија ги пренеле македонските позиции и аргументи за членство во НАТО и во Европската унија. За време на посетата на САД, претставниците на македонската делегација имаа средби и во Стејт департментот, во аналитичките центри во Вашингтон, како и со македонската дијаспора. Делегацијата на Молитвениот појадок во Вашингтон кај претседателот на САД, Барак Обама ја предводеа министерот за одбрана Зоран Јолевски и вицепремиерот Фатмир Бесими. Во собраниската делагација беа пратеничките Роза Топузова-Каревска, нејзината колешка од ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева, како и Влатко Ѓорчев, а присуствуваа и ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија се подготвени веднаш да ги преземат обврските кои произлегуваат од полноправното членство во НАТО алијансата. Македонија продолжува со својот придонес во меѓународните мировни мисии, меѓу кои и мисијата „Одлучна поддршка”, со што се одржува континуитетот во поддршката за воспоставување мир, демократија и просперитет на глобално ниво. Како што соопшти прес-службата на Министерството, ова го истакна министерот за одбрана Зоран Јолевски на вчерашниот состанок во американскиот Стејт департмент со Хојт Ји, заменик помошник секретар за Европа и Евроазија. Министерот Јолевски и заменик-помошникот секретар Ји разменија мислења и за реформските процеси во Армијата, како и за безбедносната состојба во регионот на Југоисточна Европа и пошироко. Воедно, во текот на вчерашниот ден, министерот Јолевски оствари средби и со американските сенатори Том Котон, Патрик Лејхи и Џејмс Инхоф, кој е еден од најстарите членови на Комисијата за одбрана. На средбите Јолевски ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонија е подготвена веднаш да ги преземе обврските кои произлегуваат од полноправното членство во НАТО алијансата, а земјата продолжува со својот придонес во меѓународните мировни мисии, меѓу кои и мисијата „Одлучна поддршка", со што се одржува континуитетот во поддршката за воспоставување на мир, демократија и просперитет на глобално ниво, истакна во четвртокот министерот за одбрана на Зоран Јолевски на средбата со американскиот заменик помошник секретар за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји. Јолевски и заменик-помошникот секретар Ји разменија мислења и за реформските процеси во Армијата, како и за безбедносната состојба во регионот на Југоисточна Европа и пошироко. Во четвртокот Јолевски оствари средби со неколку американски сенатори и тоа сенаторот Том Котон, сенаторот Патрик Лејхи и сенаторот Џејмс Инхоф, кој е еден од најстарите членови на Комисијата за одбрана. На средбите Јолевски посочи дека интеграцијата на Македонија во НАТО позитивно ќе влијае на развојот и на целосната стабилизација на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 166 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 339 | | | веќе видена

 Конкретни информации ќе имал во понеделник. На европската недела посветена на имунизација изјави дадоа министерот за здравство и претседателката на Комитетот ...
сите 338 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија ги јакне воените капацитети преку меѓународни вежби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: