ЈНА ни ги остави само ѕидовите од касарните

Од 12 до 16 милијарди евра вредело сѐ што Југословенската армија изнела при повлекувањето од Македонија, вели генералот Митре Арсовски, кој за овие настани има напишано и книга, „Хронологија на еден неминовен распад“. Ми беше жал, нагласува Арсовски, бев емотивно врзан за ЈНА, но само до оној момент кога таа се претвори во сопствена негација 20 ГОДИНИ ОД ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ЗАЕДНИЧКАТА ВОЈСКА Сеќавања, списи, анализи, интервјуа... Многу јавно публикувани спомени од разни жанрови може да се најдат во градските библиотеки, оставени од политичари активни пред дваесетина години, а поврзани со повлекувањето на Југословенската народна армија од Македонија. Сепак, малку се пишаните забелешки на луѓето од одбранбениот свет што беа директно вклучени во тој процес, што на свои плеќи го преживеаја овој период и моментот на конечното излегување на ЈНА. На денешен ден, пред точно две децении, оваа моќна војска целосно ја напушти земјава, главно оставајќи празни ѕидови од касарните, зашто, како што се сеќава генералот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот македонски премиер, Љупчо Георгиевски вечерва во интервју на Тв 24 кажа дека нашиот пат кон Европската Унија ќе биде малку подолг, но важно е да ...
сите 627 | | | веќе видена

Oткако поранешната обвинителка од СЈО, Катица Јанева од Шутка беше однесена во домашен притвор во станот на нејзинот син, на Фејсбук со коментар се јави ...
сите 352 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, во рамките на конгресот на Европската народна партија во Загреб, се сретна со премиерот на Бугарија, ...
сите 261 | | | веќе видена

Од УПОЗ потсетуваат дека бараат враќање на парите од штрајкот во 2016 година, итна измена на Законот за судска служба со која поинаку ќе се определи позицијата ...
сите 182 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Македонија квалификациите за ЕВРО 2020 во групата Г ги заврши на третото место со освоени 14 бодови.Имавме четири победи, две ремија и четири порази. ...
сите 349 | | | веќе видена

Новиот формат на Дејвис купот дебитира неделава во Мадрид и тоа во организација на компанијата „Космос“ зад која стои фудбалерот на Барселона, Жерард Пике. На ...
сите 182 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски одговарајќи на новинарски прашања во врска со повикот на премиерот Зоран Заев руските бизнисмени да инвестираат во земјата и ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЈНА ни ги остави само ѕидовите од касарните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: