Повик до властите во БиХ да формираат нов совет на министри

3 копии

Претставниците на меѓународната заедница и европската администрација ги прозваа политичарите во Босна и Херцеговина што побрзо да го формираат државниот совет на министри на БиХ Формирањето на Советот на министри на Босна и Херцеговина, како штоп пренесува хрватската агенција Hina , се смета за клучен момент за брзото напредување на земјата во интеграциите кон Европската унија. Овој повик до босанските политичари беше упатен денеска во рамките на меѓународната конференција за западен Балкан којашто се одржува во Сараево. „Тоа треба да биде вашата влада подготвена да донесува одлуки потребни за забрзување на напредокот на БиХ кон ЕУ. Тоа е во склад со очекувањата на граѓаните на оваа земја кои сакаат да ја видат БиХ како членка на ЕУ, а тоа ги одразува и трендовите присутни во соседните држави“, изјави раководителот на Одделот за западен Балкан во европската администрација за надворешни работи, Јонас Јонсон . Притоа Јонсон најавил посилно ангажирање на ЕУ во Босна и Херцеговина, околу решавањето на ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ разговараше денеска со помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања, Филип Гордон за билатералните односи меѓу двете земји, ситуацијата во регионот, како и продолжување на соработката во областите на земјоделството, кулутрата и спортот. Министерот Јеремиќ го информираше Гордон за барањата на Србија за спроведување на меѓународната кривична истрага по повод наводите од извештајот на Дик Марти за трговија на човечки органи во Косово и изрази надеж дека истрагата ќе биде спроведена под мандат на Советот на безбедноста на Обединетите нации. Балканската турнеја на помошникот Хилари Клинтон започна во Сараево, а до 17 јуни тој ќе ги посети Приштина и Загреб. Високиот американски претставник во Сараево им се обрати на учесниците на конференцијата за Западен Балкан под име „Прогрес, стагнација или регресија“, а се сретна и со високиот претставник за Босна и Херцеговина, Валентин Инцко. Стејт департментот претходно соопшти дека ...
| | веќе видена | слични

Белград, 15 јуни - Билатералните односи на двете земји, Србија и САД, била тема на разговор на денешната средба меѓу Вук Јеремиќ, министер за надворешни работи на Србија и помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања, Филип Гордон Двјацата соговорници разговарале и за ситуацијата во регионот, како и продолжување на соработката во областите на земјоделството, кулутрата и спортот. Министерот Јеремиќ го информирал Гордон за барањата на Србија за спроведување на меѓународната кривична истрага по повод наводите од извештајот на Дик Марти за трговија на човечки органи во Косово и изрази надеж дека истрагата ќе биде спроведена под мандат на Советот на безбедноста на Обединетите нации. Балканската турнеја на помошникот Хилари Клинтон започна во Сараево, а до 17 јуни тој ќе ги посети Приштина и Загреб. Високиот американски претставник во Сараево им се обрати на учесниците на конференцијата за Западен Балкан под име „Прогрес, стагнација или регресија“, а се сретна и со високиот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Регион Помошникот американски државен секретар Филип Гордон ќе допатува о посета на Белград каде ќе разговара со српски официјални претставници. Гордон денеска ќе има средба со шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ. Помошникот на Хилари Клинтон ја почна балканската турнеја во Сараево, а од 17 јуни ќе ги посети Приштина и Загреб. Гордон во Сараево се обрати на конференцијата за Западен Балкан под наслов „Прогрес, стагнација или регресија“, а имаше средба со високиот претставник за БиХ, Валентин Инцко. Стејт департментот претходно соопшти дека Гордон за време на посетата на регионот ќе потврди поддршка на САД за сите држави во тој регион во градењето напредни, мирољубиви и демократски општества на пат да заземат свое место како полноправни членови на европски и евроатлантски заедници.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во посета на Белград, денес ќе допатува помошник американскиот државен секретар Филип Гордон кој ќе разговара со српски официјални претставници. Гордон ќе оствари средба со српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ. Помошникот на Хилари Клинтон ја почна балканската турнеја во Сараево, а од 17 јуни ќе ги посети Приштина и Загреб. Тој во Сараево се обрати на конференцијата за Западен Балкан под наслов „Прогрес, стагнација или регресија”, а имаше средба со високиот претставник за БиХ, Валентин Инцко. Стејт департментот претходно соопшти дека Гордон за време на посетата на регионот ќе потврди поддршка на САД за сите држави во тој регион во градењето напредни, мирољубиви и демократски општества на пат да заземат свое место како полноправни членови на европски и евроатлантски заедници. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични
2 копии

Гордон ќе оствари средба со српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ. Помошникот на Хилари Клинтон ја почна балканската турнеја во Сараево, а од 17 јуни ќе ги посети Приштина и Загреб. Тој во Сараево се обрати на конференцијата за Западен Балкан под наслов „Прогрес, стагнација или регресија“, а имаше средба со високиот претставник за БиХ, Валентин Инцко. Стејт департментот претходно соопшти дека Гордон за време на посетата на регионот ќе потврди поддршка на САД за сите држави во тој регион во градењето напредни, мирољубиви и демократски општества на пат да заземат свое место како полноправни членови на европски и евроатлантски заедници.
| | веќе видена | слични

Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, Филип Гордон, денеска е во Белград. Се среќава со шефот на српската дипломатија, Вук Јеремиќ. Како што најави Стејт департментот, Гордон доаѓа во Србија за да ја нагласи поддршката на САД за земјите на Западен Балкан во градењето на напредни, мирољубиви и демократски општества. Според Стејт департементот овие земји настојуваат да ги заземат местата што им припаѓаат како полноправни членки на европската и евроатлантската заедница. Во рамките на балканската турнеја, Гордон беше во Бих, а по Србија ќе ги посети Косово и Хрватска. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Сараево, 14 јуни – Филип Гордон, помошникот на американскиот секретар за европски прашања, предупреди дека Босна и Херцеговина би можела сериозно да заостане зад државите во регионот, поради политичките превирања во последните четири години. Тој денеска во Сараево ги повика локалните политичари на договор за составување на новиот состав на советот на министри, кој би ја насочил државата кон евроатлантските интеграции. „Во изминатите четири или пет години БиХ не се движи во вистинска насока. Опасно е засилена националистичката реторика, државните институции и Дејтонскиот договор се оспорувани, а имаше и обиди да се уназадат потребните реформи“, рече Гордон, пренесува „Sarajevo-x“. Гордон ги повика политичарите да престанат со националните поделби и што поскоро да воспостават државна власт, која ќе ги започне нужните реформи. „Реформите се потребни за доброто на граѓаните, но се потребни и за да се исполнат меѓународните обврски на БиХ. Само интеграцијата во Европа може да осигура стабилност и да понуди ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Босна и Херцеговина постигна значителен напредок од периодот по војната во 90-тите години, но во изминатите четири или пет години не се движи во правилна насока, изјави денеска во Сараево помошникот американски државен секретар за европски и евроазиски прашања Филип Гордон. - Опасно е зголемена националистичката реторика, државните институции и Дејтонскиот договор беа оспорувани, а не недостигаа и обиди да се спречат реформите неопходни за приклучување кон ЕУ и НАТО, изјави американскиот дипломат. На конференција во Сараево на тема „Западен Балкан: Напредок, застој или регресија“ Гордон истакна дека доколку во БиХ продолжат негативните тенденции, таа разикува да заостане зад останатите земји во регионот. - За да се врати на вистинскиот пат, БиХ треба да фукнционира како држава и да спроведува реформи со кои ќе ги исполни барањата на ЕУ и меѓународните обврски, изјави Гордон, нагласувајќи дека само поголема интеграција во Европа може да обезбеди стабилност на БиХ и поголеми можности за нејзините граѓани. ...
| | веќе видена | слични

Европа нема да биде комплетна се додека сите држави од Западен Балкан не станат членки на Европската унија. Ваква порака се очекува да пренесе помошниот државен секретар на САД Филип Гордон, кој вчера ја почна посетата на регионот, во која ќе бидат опфатени Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина и Косово. Помошникот на Хилари Клинтон пред доаѓањето во регионот беше дециден дека САД ќе продолжат да ги поддржуваат државите за што поскоро да ги исполнат стандардите за членство во ЕУ и во НАТО, и дека во моментов ситуацијата е критична единствено во Босна и Херцеговина поради напливот на националистички струи, додека останатите земји добро напредуваат. И.Ч.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повик до властите во БиХ да формираат нов совет на министри

Од:
До кого (е-маил):
Порака: