Претседателот, премиерот и спикерот на Јемен ранети во престрелка

Претседателот на Јемен, Али Абдел Салех се здобил со полесни повреди од огнено оружје при престрелка во околината на претседателската палата, јавуваат агенциите. Како што јавува АФП, во истиот инцидент се ранети и премиерот и претседателот на јеменскиот парламентот. Според изјави на претставник на владејачката партија, инцидентот се случил во непосредна близина на претседателската палата во главниот град Сана. Засега нема подробности за инцидентот како и за загинати и настрадани, што според соговорникот во моментов се проверуваат и уточнуваат.
| | веќе видена | слични
3 копии

Јеменскиот претседател Али Абдула Салех се наоѓа во саудиската престолнина Ријад на лекување, откако беше повреден во петочниот ракетен напад врз неговата резиденција, пренесува Al Jazeera „Јеменскиот претседател пристигна заедно со други функционери и граѓани кои се здобиле со различни повреди, за да бидат лекувани во Саудиска Арабија“, соопшти денеска кралскиот двор. Ракетниот напад врз претседателската палата на Салех во петокот го означи големото интензивирање на четиримесечното востание против неговото 33-годишно владеење со земјата. Опозицијата денеска прославуваше откако беше објавена веста за заминувањето на Салех во Ријад. „Јемен денеска повторно се роди“ и „Толку е, режимот падна“ извикуваа илјадниците демонстранти на улиците на престолнината Сана. Според сознанијата на Al Jazeera, Салех веднаш по пристигнувањето во Ријад бил префрлен во Воената болница. Тој се здобил со изгореници и исеченици на лицето и на градите. Сепак, шпекулациите за силината на неговите повреди и натаму продолжуваат. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Таез денеска се убиени четворица војници на јеменската елитна Републиканска гарда и еден вооружен напаѓач за време на судирите во градот, додека во главниот град Сана се убиени уште тројца војници на дисидентската Прва оклопна единица, потврдија очевидци. Жестоки судири се водат меѓу вооружените припадници на групата која се нарекува „Орли на слободата“, кои им се приклучија на антивладините демонстранти, и јеменските војници во близина на претседателската резиденција во вториот по големина јеменски град Таез. И во Сана, во меѓувреме, се убиени тројца војници на дисидентската Прва оклопна единица на генералот Али Мохсен ал Ахмар во „случајна експлозија на бомба“ кога пристигнале да подигнат плата. Медиумите ја пренесуваат изјавата на официјален претставник на јеменската владејачка партија кој тврди дека претседателот Али Абдула Салех ќе се врати од Саудиска Арабија во Јемен, каде се лекува од повредите здобиени во нападот на неговата резиденција во петокот. Во овој напад загинаа 11 лица, а 124 се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Десетици вооружени лица во неделата ја нападнале претседателската резиденција во градот Таиз во јужниот дел на Јемен, вториот по големина град во земјата при што загинале четворица војници, јавува Асошиејтед прес повикувајќи се на воени извори и очевидци. Според агенцијата, напаѓачите се обиделе да влезат во зградите од комплексот на претседателската резиденција. За време на нападот, при одговорот на војниците од обезбедувањето на комплексот бил убиен еден од напаѓачите. Милитантите припаѓаат на групата формирана неодамна за да им се одмаздува на владините трупи за убиствата на демонстрантите за време на задушувањето на анти-владините протести. Во петокот вооружени напаѓачи отворија оган врз џамијата во комплексот на претседателската палата во Сана. Притоа покрај претседателот Али Абдула Салех, беа ранети премиерот, вицепремиерот, претседателот на Собранието и неколку политичари кои биле во храмот на традиционалната петочна молитва. Во саботата навечер, претседателот Салех отпатува за Саудиска Арабија ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Експлозија се случила во главниот јеменски град Сана, во воен објект под контрола на војници кои му ја откажаа послушноста на претседателот Али Абдула Салех, при што загинале две, а 15 лица биле ранети, јави Reuters повикувајќи се на медицински извори. Според агенцијата, во неделата во Сана и покрај претходно објавеното примирје меѓу силите на претседателот Али Абдула Салех и припадниците на влијателното племе Хашид, јеменската престолнина во неделата ја потресуваат голем број експлозии а во градот се слушаат истрели од автоматско оружје. Како што јавува Reuters, размена на оган се случила во близина на реонот Хасаба, каде што во последниве неколку седмици имаше жестоки судири меѓу силите на племето Хашид и владините сили. Претходно во саботата, неколку часа пред заминувањето во Саудиска Арабија, претседателот Салех, кој беше повреден во петокот за време на нападот на племето Хашид врз џамијата во претседателскиот резиденцијален комплекс, владината војска и племето Хашид под медијаторство на кралското ...
| | веќе видена | слични

Според последниот биланс, во ракетниот напад на претседателската палата во Сана загинале најмалку 11 лица, а 124 биле повредени, соопштиле јеменските власти. “Единаесет лица загинаа, а 124 се повредени во ракетен напад на џамијата која е во состав на претседателската палата во Сана“, соопштиле властите. Нападот е извршен завчера, за време на редовната молитва на која присуствувал и јеменскиот претседател Али Абдула Салех и други владини претставници. Според претходниот биланс, во нападот на претседателската палата загинале седум лица, а меѓу повредените бил и претседателот Салех. “Салех е полесно повреден и неговата здравствена состојба е стабилна“, рекол за агенцијата “Франс прес“ претставник на лекарската служба. Тој рекол дека останатите владини претставници, кои исто како и Салех морале да бидат транспортирани во Саудиска Арабија каде болниците се поопремени отколку оние во Јемен. Јеменскиот претседател синоќа во кратка говорна порака изјави дека се чувствува добро и за нападот ги обвини водачите на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

"Абдулах Салех, претседателот на Јемен кој беше повреден пред неколку дена денес пристигна во Саудиска Арабија на лекување поради здобиените повреди во нападот врз неговата резиденција. На аеродромот во Ријад, Салех беше пречекан од висок саудиски функционер. Тој излегол од авионот на нозе, но со забележителни повреди на вратот, главата и лицето. -Врз лицето на јеменскиот претседател ќе мора да биде извршена естетска хируршка интервенција, изјави политичар од партијата на Салех. Во нападот кога е ранет Салех 11 лица загинаа, а 124 се повредени. Во нападот, покрај Салех повредени се и јеменскиот премиер, заменик премиерот, претседателот на Парламентот, вицепремиерот задолжен за внатрешни работи и шефот на советодавниот одбор. Сите тие исто така се пренесени на лекување во Саудиска Арабија."
| | веќе видена | слични
2 копии

Повредениот јеменски претседател Абдулах Салех пристигна во Саудиска Арабија на лекување поради здобиените повреди во нападот на неговата резиденција, соопштија саудиските власти. Салех, кој синоќа на аеродромот во Ријад беше пречекан од висок саудиски функционер, излегол од авионот на нозе, но се забележителни повреди на вратот, главата и лицето. Политичар од партијата на Салех изјави дека врз лицетот на јеменскиот претседател ќе мора да биде извршена естетска хируршка интервенција. Тој допатува со посебен саудиски лет, придружуван од јеменски авион во кој се наоѓале 35 луѓе, а набрзо би требал да слета и трет. Телевизијата Ал Џезира објави дека Салех по слетувањето веднаш бил пренесен во воена болница. Единаесетмина лица загинаа, а 124 се повредени, во напад во петокот, кога е ранет Салех, кој е изложен на се поголем притисок за повлекување од власт. Медиумите оценуваат дека со напуштањето на земјата во ваква ситуација, дури и поради лекување, би можело да претставува проблем за Салех да ја одржи власта и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ранетиот претседател на Јемен, Али Абдула Салех, стигна во Судиска Арабија на лекување од здобиените повреди во нападот на неговата претседателска палата. Британските медиуми оценуваат дека напуштањето на земјата во време кога демонстрациите во Јемен земаат залет, може да се толкува како прв чекор на Салех да ја напушти функцијата и да ја предаде власта. Веќе четири месеци граѓаните во Јемен протестираат против актуелната власт барајќи нејзино повлекување.
| | веќе видена | слични

Јеменскиot претседател Али Абдула Салех во текот на нападот врз џамијата при петочната молитва во близина на претседателската палата во главниот град Сана, бил погоден од шрапнел од неколку центиметри под срцето, а добил и изгореници на градниот кош од втор степен Овие информации што ги пренесува во саботата BBC , повикувајќи се на неименуван извор сé уште не добија официјална потврда. „Претседателот Али Абдула Салех е во стабилна состојба, тој веднаш се опорави од вчерашниот напад“, ја цитира BBC изјавата на министерот за меѓународна соработка на Јемен, Хишам Шараф . Во петокот вооружени напаѓачи отворија оган врз џамијата во непосредна близина на претседателската палата во Сана. Притоа покрај претседателот Салех, ранети беа премиерот Али Муџавар , вицепремиерите Садик Амин Абу Рас и Рашид Мохамад ал-Алим и, спикерот на парламентот Јахиа ал-Раи и неколку политичари кои присустувале на традиционалната петочна молитва. Четворица војници од претседателската гарда беа убиени во нападот. Како што пренесе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Човекот здушно го брани криминалот на Зоран Заев, како да се работи за сопствен интерес. Очигледно е дека зад паниката на Костадинов се крие и личен интерес и ...
сите 429 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена

Манчестер Сити не успеа да го победи Тотенхем во премиерлигашката пресметка откако голот на Габриел Жезус беше поништен поради правилото кое беше воведено во ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот, премиерот и спикерот на Јемен ранети во престрелка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: