ЗОИ Пјонгчанг: Јапонец падна на допинг тестот

3 копии

Јапонскиот репрезентативец во брзо лизгање Кеи Саито падна на допинг тестот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, што е прв случај на допинг на Игрите во Јужна Кореја. Јапонскиот репрезентативец во брзо лизгање Кеи Саито падна на допинг тестот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, што е прв случај на допинг на Игрите во Јужна Кореја.Кеи Саито, кој се натпреварува во брзо лизгање на кратки патеки, бил тестиран веднаш по доаѓањето во Пјонгчанг, а во крвта му била откриена недозволената супстанца ацеталозамид.Оваа супстанца служи како „маска“ односно ги прикрива другите забранети супстанци.Саито веднаш бил суспендиран од јапонскиот тим и бил испратен дома, а за неговата казна ќе се одлучува по завршувањето на ЗОИ.„Шокиран сум од наодот бидејќи никогаш не сум се обидел да користам недозволени сретства. Ја поминав и антидопинг обуката, не сум користел стероиди, немав причина да прикријам нешто. Сакам да ја докажам својата невиност, а не да му бидам товар на тимот, така што ќе ја прифатам оваа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Напаѓачот од словенечкиот национален тим во хокеј на мраз, Жига Јеглиќ го објасни позитивниот допинг примерок за време на Игрите во Пјонгчанг со употреба на лек против астма што пропуштил да го пријави. Јеглиќ беше фатен со забранетата супстанца „фенотерол“ и е суспендиран од олимписките натпревари, откако не зеде учество при денешниот пораз со 1:2 по продолжение од Норвешка во осминафиналето. – Ја го земам овој лек поради астма со рецепт од лекар. Тој ми беше препишан по направени тестови во Словенија минатата година. За жал сум заборавил да го објавам во листата на препаратите со терапевтски исклучоци. Станува збор за невнимание од моја страна. Им се извинувам на сите, посочи словенечкиот репрезентивец.
| | веќе видена | слични

Спортскиот арбитражен суд и антидопинг комисијата имаат полни раце работа за време на Зимските олимписки игри (ЗОИ) тестирајќи ги спортистите дали користат супстанции кои се забранети. После позитивниот примерок на рускиот олимпиец во карлинг Александер Крушелницки, нов спортист кој користел е словенечкиот хокеар Жига Јеглиќ. Примерокот на 29-годишниот хокеар позитивен е на фенотерол. После објавување на информацијата на Спортскиот арбитражен суд и антидопинг комисијата Јеглиќ остранет е од селекцијата и мора во рок од 24 часови да замине од Пјонгчанг. Конечната одлука за најновиот случај на позитивен допинг тест ќе биде донесена веднаш после завршување на Зимските олимписки игри.
| | веќе видена | слични

Словенечкиот хокеар Жига Јеглиќ паднал на допинг тест и во рок од 24 часа мора да го напушти Пјонгчанг.Допинг скандалите се составен дел и од овие олимписки игри. Словенечкиот хокеар Жига Јеглиќ е вториот кој е позитивен на допинг тест.Тој бил позитивен на супстанцата фенотерол кој обично се употребува за проширување на дишните патишта, а вообичаено ја користат болни од асма. Јеглиќ ја прифатил казната и си ги спакувал куферите.Пред него, Кеи Саито од Јапонија кој се натпреварува во брзо лизгање падна на допинг тест.Постапка се води и за рускиот играч во карлинг, Александер Крушелницки кој освои бронза, но за него се уште се чека потврда.
| | веќе видена | слични

Норвешка преку Словенија избори пласман во четвртфиналето на хокераскиот турни на Зимските олимписки игри. Норвешка по продолжението славеше над Словенија со 2:1. Словенија во вотрникот ја потресе веста дека играчот Жига Јеглич паднал на допинг тестот , а неколку часа подоцна доби нов удар, откако со поразот од Норвешка го завршија учеството на ЗОИ. Словенците водеа со голот на Јан Урбас во седмата минута, а резултатот го израмни во 44.минута Томи Кристијансен. Во продолжението херој на Норвежаните стана Александар Бонсакер кој го постигна голот за победа. Норвешка во четвртфиналето ќе игра против Русија (Олимписки спортисти од Русија). Меѓу најдобрите осум веќе се пласирани и Канада, односно Шведска како победници на своите групи, додека САД со осминафиналната победа над Словачка избори четвртфинале со Чешка.
| | веќе видена | слични

Словенечкиот хокеар, Жига Јеглиќ е фатен во користење на допинг, соопшти Спортскиот арбитражен суд (КАФ). Примерокот на 29-годишниот хокеар, земена на Олимпијадата во Пјонгчанг, даде позитивен резултат за забранетиот препарат за фенотерол. Јеглиќ е отстранет од хокеарскиот турнир во Пјонгчанг и мора да замине од Олимпиското село во рок од 24 часа. Конечната одлука за случајот ќе биде донесена по завршувањето на Олимпијадата. Словенија го освои второто место во групата Б на машкиот хокеарски турнир. Словенците утре играат бараж со Норвешка, а победникот ќе се состане во четвртфиналето со олимписките спортисти од Русија.
| | веќе видена | слични

Словенскиот хокејар Жига Јеглич се покажа како позитивен на допинг контролата во текот на натпреварите на Зимските Олимписки Игри кои се одржуваат во ПјонЧганг. Поради тоа доби забрана да настапува на натпреварите во вториот круг, на кој играат важен натревар против репрезентацијата на Норвешка. Но, тој не само што доби забрана, беше суспендиран и од Олимпискиот тим на Словенија. – Резултатот од тестирањето покажа присуство на забранети супстанции на фенотерол во урината.Фентерол е лек што го користам поради болката од астма. За жал, заборавив да го пријавам овој лек како медицински исклучок. Јас лично, ја преземам одговорноста поради мојата постапка и се подготвувам за понатамошни последици, изјави Јеглич. Од олимписката експедиција на Словенија објавија дека нема да дадат никаква изјава поврзана со случајот до завршувањето на постапката. По објавувањето на позитивниот наод, Јеглич ја прифати одлуката на Меѓународниот Олимписки Комитет да замине од Зимските Олимписки Игри во рок од 24 часа. Ова е трет ...
| | веќе видена | слични

Репрезентативецот на Словенија во хокеј на мраз, Жига Јеглич, бил позитивен на допонг тестот, поради што веднаш бил суспендиран од понатамошниот настап на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, соопшти судот за спортска арбитража. Во соопштението се додава дека Јеглич бил позитивен на фенотерол и веднаш ја прифатил одлуката во рок од 24 часа да го напушти Пјонгчанг. Фенотерол се употребува за проширување на дишните патишта и најчесто го користат лицата кои боледува од астма. Ова е трет случај на допинг на ЗОИ во Пјонгчанг. Претходно на допонг тестот паднаа натпреварувачот во брзо лизгање Кеи Саито и репрезентативецот на Русија во карлинг Александар Крушелнитскиј. Словенија се пласира во осминафиналето на хокеарскиот турнир, а за пласман во четвртфиналето ќе игра против Норвешка. Победникот од овој дуел во четвртифналето ќе се сретне со Русија.
| | веќе видена | слични

Рускиот олимпиец Александер Крушелницки бил позитивен на допинг тест направен по негов настап на Зимската олимпијада во Пјонгчанг. Оваа вест можеби и не би толку невообичаена, ако не се знае фактот дека Крушелницки настапува во карлинг, односно спортот каде тешко може да се најде логика во нелегално посегнување по забранетата супстанца мелдониум која стана карактеристична за руските спортисти, а ја прослави и Марија Шарапова. Крушелницки и неговата сопруга освоија бронзени медали во дисциплината мешани двојки во Пјонгчанг, па сега двајцата можат да останат без одличјата, иако никој инволвиран во овој спорт не гледа причина зошто некој спортист би користел допинг. – Сите се надеваме дека се работи за некаква грешка. Во овој спорт не е потребно да си побрз и посилен, туку напротив да бидеш поконцентриран, не гледам некоја опција со која преку допинг би се добила предност, – вели Викторија Моисиева, репрезентативка на Русија во карлинг.
| | веќе видена | слични
3 копии

(МИА) – Спортскиот арбитражен суд (КАС) потврди дека е отворен случај против рускиот олимписки атлетичар Александер Крушелницки. Тој е обвинет за кршење на антидопинг правилата. Крушелницки освои бронзен медал во турнирот во карлинг за мешани тимови во Пјонгчанг, со неговата сопруга Анастасија Бризгалова. Се уште не е определен датум за сослушување. КАС соопшти дека нема да даде повеќе детали додека не заврши случајот. Првиот примерок земен од Русинот покажал знаци на мелдониум. Отворањето на случај во КАС значи дека примерокот „Б“, исто така, има позитивен резултат, објавија руските медиуми.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 23 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗОИ Пјонгчанг: Јапонец падна на допинг тестот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: