Ултра лесниот автомобил – Caterham 620S


Промоции Производителот на автомобили, кој веќе децении наназад е асоцијација за ултра лесни спортски автомобили, кои се хомологирани за употреба во јавен сообраќај, Caterham ни претставува уште една од своите креации која ја носи ознаката 620S. Автомобилите на Caterham кои се есенција во автомобилскиот спорт и ги имаат сите состојки на вистински автомобил за писта како што се ниска тежина, едноставна конструкција, одличен мотор и менувач и секако заден погон. Сето тоа го има и новиот 620S кој е опремен со фордов мотор од 314кс. како и шет степена механичка менувачка кутија за вистинско уживање во возењето. Забрзувањето од 0 до 100км/ч изнесува 3.4 секунди, а масата на самото возило е одлични 610кг. За разлика од претходните модели кои можеби беа „побрутални“, во 620S имаме малку повеќе простор за оние кои го управуваат, како и за нијанса поголем багажен простор од претходниот, ако воопшто на некој во овој автомобил му е важен багажниот простор. Тркалата се 15 инчни на кои се наоѓаат пневматици кои се ...
| | веќе видена | слични

Најмоќниот модел на Мини - John Cooper Works доби свое кабриолет издание кое дефинитиво освојува веднаш, на прв поглед. Во однос на стандардниот JCW, кабриолетот изгледа поагресивно поради спортските елементи, а секако тука е и покривот кој се затвора за 18 секунди при брзина до 30 километри на час. Под хаубата е сместен 2,0-литарски TwinPower Turbo бензински мотор со четири цилиндри кој развива сила до 231 КС и максимален обртен момент од 329 Nm. Во комбинација со спортскиот 6-степенски мануелен менувач, овој автомобил од 0 до 100 километри на час развива за 6,6 секунди, а неговата максимална брзина изнесува 242 километри на час. Секако, изменета е и внатрешноста во која се додадени спортски елементи и доминира кожата, а вградени се и бројни нови електронски системи од кои секако се издвојува „алармот за дожд“. Имено, ако возилото е паркирано со отворен покрив, а прогнозата за времето е лоша, сопственикот ќе добие порака на својот мобилен телефон дека е „паметно да се затвори покривот“. Цената на моделот со ...
| | веќе видена | слични

MINI ја претстави најсилната, John Cooper Works верзија на својот кабриолет. Само еден поглед на автомобилот навестува дека под хаубата се крие силна машина. Во однос на стандардната верзија, MINI Cabrio John Cooper Works има агресивна појава, која се карактеризира со поинаков преден браник и маската на ладилникот. Ексклузивниот дизајн го заокружуваат LED фаровите, спортскиот издувен систем и единствените стандардни 17 инчни или опциските 18 инчни алу фелни, пишува Б92.Подвижниот платнен пкрив може да се подигне и спушти во возење, но само при брзини до 30 километри на час, а за секоја од овие операции потребни се 18 секунди.Спортскиот карактер е присутен и во кабината, автомобилот е опремен со спортски седишта и ножни команди од челик што не корозира, додека ентериерот е збогатен со кожни детали. Во споредба со стандардниот Cabriolet, John Cooper Work верзијата има и нешто поголем багажен простор, со зафатнина од 215 литри.Сепак, купувачите за овој модел ќе се одлучуваат пред се поради моќната погонска ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Компанијата „BMW“ откри детали за најважната надградба на спектарот на модели што ќе се одржи во пролет оваа година. Повеќето модели на баварците ќе добијат нови мотори и дополнителни опции. Во семејството на „BMW Series 4“ ќе се појави модификацијата „440i“. Како и „340i“ со која ја дели платформата, и таа ќе добие 3,0-литарски турбомотор со 6 цилиндри и моќност од 326 КС. Моторот се комбинира со 6-брзински мануелен менувач или 8-степен автоматски, а како опција се нуди системот „xDrive“. Возилото ќе забрзува од 0 до 100 км/ч за 5 секунди, што е за 0,2 секунди побрзо од верзијата „435i“ која се потпира на 306 КС. Седанот и караванот „BMW Series 3“ веќе ќе се нудат и во верзија „325d“ со 2,0-литарски турбодизел со 224 КС. Седанот ќе забрзува од 0 до 100 км/ч за 6,1 секунди, а караванот за 6,3 секунди. Предводникот на сериите „3“ и „4“ – спортскиот „BMW M4 GTS“, ќе биде опремен со бандажи направени од мешавина од јаглеродни влакна и алуминиум. Тие за околу 7 кг. полесни од досегашните алуминиумски бандажи ...
| | веќе видена | слични

Ви претставуваме листа од топ 10 автомобили што би ги посакал секој маж.Maserati GranTurismo S – 150 000 долари. Развива од 0 до 100 км / ч за 4,9 секунди.Максимална моќност: 293 км / ч. Фото: carophile.orgPorsche 918 Spyder – 848 000 долари. Развива до 100 км / ч за само 2,5 секунди. Моќност: 887 к.с. Фото: carophile.orgChevrolet Corvette C6 ZR1 – 112 000 – 130 000 долари. Развива до 328 км / ч, моќност: од 638 к.с. Фото: carophile.orgBentley Mulsanne – 300 000 долари. Автомобилот е со 6,75-литарски V8 мотор. Фото: M93Ferrari 458 – 237 000 долари. Развива до 100 км / ч за само 3,3 секунди. Фото: carophile.orgAston-Martin Rapide – 201 000 долари. Автомобилот е со 470 КС Фото: LukasdesignLamborghini Aventador – над 400 000 долари. Развива до 100 км / ч за само 2,9 секунди. Фото: carophile.orgChevrolet Corvette C7 – 115 000 долари. Моделот е со 6-брзински автоматски или 7-брзински мануелен менувач и располага со 6,2-литарски V8 LT1 мотор. Фото: Stardust39Honda (Acura) NSX 2015 – 150 000 долари. Моделот ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Еден од многуте со нетрпение очекувани автомобили на овогодинешниот Detroit Auto Show беше и M2 моделот на BMW, спиритуелниот наследник на легендарното BMW 2002 Тurbo од ’70-тите Овој модел ќе има 3 литарски турбо мотор од 365 коњски сили, а ќе биде во две варијанти: со 6-брзински мануелен менувач или 7-брзински dual-clutch (автоматски) менувач. Со тежина од (само) 1,6 тона (благодарејќи на алуминиумските делови), забрзува од 0 до 100 за 4.2 секунди (4.4 со мануелниот менувач), па до електронски лимитираната најголема брзина од 250 км/ч.
| | веќе видена | слични

MINI го претстави на интернет просторот најмоќниот отворен модел од втората генерација на ревитализираниот модел. Станува збор за John Cooper Works Convertible, кој влегува во продажба наскоро. Кабриолет варијантата може да се пофали со познат арсенал на визуелни подобрувања, вклучувајќи нов преден браник со променети отвори за воздух, LED фарови со вградени дневни светла и 17-инчни тркала. Погонот доаѓа од 2,0-литарски турбо бензински агрегат, чија моќност изнесува 231 КЅ. Забрзувањето до 100 km/h кај верзијата со мануелен 6-брзински менувач изнесува 6.6 секунди, а со автоматски 0,1 секунда е побрзо. Динамичките својства се подобрени на повеќе полиња, но вреди да се издвои електронскиот преден диференцијал, спортската суспензија и сопирачките Brembo.
| | веќе видена | слични

Mini ја претстави новата кабрио верзија на најсилниот модел John Cooper Works. Станува збор за вистински моќен автомобил кој располага со 2.0 литарски турбо-бензински мотор кој испорачува 231 коњска сила. Во однос на останатите модели од понудата на Mini, JCW Convertible се разликува според новиот изглед на предниот браник, поголемите отвори за воздух, и новата маска за ладилникот. Тука се и LED светлата, специјалните ултралесни 17 инчни алуминиумски тркала и спортскиот издувен систем развиен специјално за JCW. Покривот на овој кабриолет е изработен од платно, а за отворањето и затворањето се потребни 18 секунди, и брзина која не надминува 30 километри на час. Во внатрешноста може да се забележат новите спортски седишта и освежениот изглед на инструментите. Најсилниот кабриолет во понудата на Mini располага со 231 коњска сила, а нуди 320 Nm максимален вртежен момент. Во комбинација со 6-степениот мануелен менувач John Cooper Works Convertible забрзува до 100 километри на час за 6,6 секунди, додека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

BMW ги зголеми перформансите на моделите M3 седан, M4 купе и M4 кабриолет, воведувајќи нов пакет на конфигурација, што направи триото да има поголема сила и подобрено забрзување, како и подобрена суспензија и серија на суптилни стилски промени. За 30 годишнината на моделите пласирани на продажните пазари во Велика Британија, BMW подготви нов пакет на M3 седан, M4 купе и кабриолет, со засилени мотори, односно помоќни за 19 коњски сили, измени во нивните твин-турбо 3.0 литарски мотори. Нивните мотори со моќност од 425 коњски сили, сега произведуваат неверојатни 444 коњски сили. На М3 седанот, потребни му се 4.2 секунди додека забрза од 0-100 километри на час, додека кај М4 купето, забрзување до “стотка” трае 4.0 секунди, во комбинација со опционалниот седумстепен M DCT автоматски менувач. Времето за забрзување до 100 километри на час кај М4 кабриолет е нешто подолго, па изнесува 4.5 секунди. Паралелно со подобрувањето на моторите, триото доживеа и промени кога е во прашање суспензија, амортизерите и предните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Седанот BMW M3, како и купе и кабриолет М4 веќе ќе може да се нарачаат со силно изразен спортски карактер со крајно зголемени динамички карактеристики. Ова е можно благодарение на пакетот Competition развиен од BMW M GmbH само за оваа цел. Опцијата му обезбедува на 3.0-литарскиот би-турбо мотор зголемена до 450 КЅ максимална моќност, или за 19 „коњи“ повеќе во споредба со стандардниот агрегат. Ова овозможува побрзо забрзување, до стотка за 0,1 секунда помалку, без разлика дали автомобилите се опремени со автоматски M Double Clutch трансмисија или со рачна менувачка кутија. Пакетот Competition исто така вклучува адаптивна M - суспензија што придонесува за подобрените карактеристики при управувањето и моќноста и располага со нови пружини, амортизери и баланс штанглата со можност за прилагодување на различни режими на возење (Comfort, Sport и Sport +), се вели во информациите од BMW. Вклучени во стандардната опрема активниот M диференцијал на задната оска и динамична контрола на стабилноста (DSC) исто се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 253 | | | веќе видена

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески (40) и неговата две години помлада сопруга Сања биле повеќе од една деценија во врска пред да се ...
сите 78 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Денешното барање на судот да донесе одлука по налог на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 423 | | | веќе видена

Постои ли белоруска врска во бегството на Груевски, повеќе унгарски медиуми пренесуваат изјава на добро информиран дипломат кој тврди дека според дипломатските ...
сите 276 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ултра лесниот автомобил – Caterham 620S

Од:
До кого (е-маил):
Порака: