МЕРМЕР, РЕНОВИРАНИ САЛИ, БАРОК: Владата ги отвори вратите, прва седница со Заев на чело (ФОТО/ВИДЕО)

Медиумите влегоа и во кабинетот на премиерот, од каде што има голема тераса која гледа кон Вардар. Во кабинетот е поставена голема маса од масивно дрво, наменета за состаноци и за гостински делегации. Денешната медиумска тура низ Владата е прва откако зградата беше реновирана со новата барокна фасада Реновирани простории, мермерни скали и под, раскошни лустери, теписи, маси од масивно дрво, безбедносни врати, столбови, огледала, сводови, портрети од досегашните премиери има во владината зграда која денеска ги отвори вратите за медиумите . Новинарски екипи со придружба ги разгледаа салата за седници, свечената сала за билатерални средби, контролните соби. Медиумите влегоа и во кабинетот на премиерот, од каде што има голема тераса која гледа кон Вардар. Во кабинетот е поставена голема маса од масивно дрво, наменета за состаноци и за гостински делегации, како и раскошен лустер на таванот . Денешната медиумска тура низ Владата е прва откако зградата беше реновирана со новата барокна фасада. Денеска беа отворени ...
| | веќе видена | слични

Ако се знае дека еден кристал Сваровски чини околу 2.000 денари, јасно е дека ќе биде потребно многу време за да се пресмета цената на големиот лустер што виси во холот на Владата. Раскошот кој зад себе го остави претходната Влада, ги остави граѓаните со подотворени усти. Луксузна е секоја педа од енетериерот во зградата, мермерните скалила, исталијанскиот паркет, кованата ограда со позлатени држачи, црвениот тепих со златни орнаменти, кожените фотељи и троседи, масите од махагони. Истражувачите од БИРН кои проектот „Скопје 2014“ го ставија под лупа, пресметаа дека врз основа на објавените договори, фасадата и енетериерот на зградата на Владата, чинат 16,5 милиони евра. „Тешко е да се соедини сумата на чинење од 17 милиони евра а друго е кога сето тоа ќе се преточи во слика сфатлива за граѓаните, колку е скап тој мебел, каков раскош владее внатре, може да се заклучи дека државните пари се трошеле најлесно“, рече Мери Јордановска од БИРН. Огласите за изработка и монтажа на мебел од минатата година од кои дел ...
| | веќе видена | слични

Со прошетка на медиумите низ работните и низ свечените сали на зградата на Владата, како и низ кабинетите на дел министри, вчера почна првата седница на новиот владин состав предводен од Зоран Заев. Уште од утрото, неколку часа пред почетокот на седницата, беа отворени портите на металната ограда околу владиниот објект. Ова беше гест со кој Владата упатува порака дека ќе биде отворена за граѓаните.Сепак, Владата сѐ уште нема назначено портпарол и го нема комплетирано системот за комуникација со јавноста, што е едно од очекувањата по најавите на Заев дека неговата влада ќе работи многу потранспарентно од претходната. Исто така, владината седница беше отворена за јавноста само кратко време на почетокот, а потоа продолжи зад затворени врати. Поранешниот премиер Никола Груевски имаше практика одвреме-навреме да одржува јавни седници со директен пренос, но и тогаш имаше поделени мислења дали станува збор за транспарентност или, пак, за маркетиншки потег за да се придобие јавноста.- Денеска јас ве повикувам да ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев вели дека од оградата на владата, која неговиот претходник Никола Груевски ја плати 700 илјади евра, може да се направат клупи за седење и настрешници. Заев зборуваше за најавата за уривање на оградата пред почетокот на конференцијата „Жени во енергетика“ што денеска се одржува во Скопје. „Одлуките за оградата на Владата и за мебелот ќе ги носиме соодветно на нашите согледувања. Мораме да видиме што значи согласно Законот за јавни набавки отстранување на порти или огради. Бетонските столбчиња може да се направат убави клупи за седење, а металните огради да бидат добар покривач на клупите, но да видиме што ќе кажат архитектите и инженерите“, изјави Заев.
| | веќе видена | слични

Клупи за одмарање од бетонските столбови пред Влада, а металните конструкции ќе бидат искористени како тенди за клупите, вака премиерот Зоран Заев планира да се ослободи од оградата околу владината зграда. Клупи за одмарање од бетонските столбови пред Влада, а металните конструкции ќе бидат искористени како тенди за клупите, вака премиерот Зоран Заев планира да се ослободи од оградата околу владината зграда. Покрај точките на првата владина седница ќе се најде и проектот за оградата, а како што вели премиерот ќе бидат ангажирани и архитекти кои ќе работат на новото визуелно решение. Пред почетокот на првата седница премиерот Зоран Заев порача дека Владата е на граѓаните и затоа таа отсега ќе биде отворена. Оградата од ковано железо која беше поставена во 2015-та чинеше 700.000 евра од државниот буџет, а идејата за нејзино отстранување би донело нови дополнителни трошоци. Заев вели дека сите трошоци околу уривањето на оградата ќе биде во рамките на Законот за јавни набавки. Владината ограда инаку беше ...
| | веќе видена | слични

Широко отворени врати кои од барокен екстериер водат кон луксусен ентериер. Огради од ковано железо, сваровски лустер, скапи теписи и подови уметнички слики. Ова е целиот раскош во белата владина зграда на Илинденска број 1. Со првата владина седница новиот владин кабинет ги отвори вратите и за медиумите. Првата слика во кабинетот на премиерот ве остава со подотворена уста. Скап мебел, работните маси, бироа, шкафови но и уметнички слики, тепихот е црвен, а по зидовите се забележливи кристални светлечки кугли. За некого кич, за некого уредено по мерак, за вкуспвиуте не се расправа. Сепак службите информираат дека, освен во кабинетот на премиерот во останатиот дел од приказната недостасуваат клучни нешта. Напсроти скапотијата во опремување во кабинетите нема комјпутери, помошен мебел и друг инвертар неопходен за извршување на тековните обврски. Ваква слика затекнале министрите на новата влада на чело со премиерот Зоран Заев, кои пред неколку дена се вселија во белата палата на Илинденска. Повикувајќи се и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Почна првата седница на новата Влада предводена од премиерот Зоран Заев. Половина час пред почетокот на седницата, новинарите имаа можност да го разгледаат ентериерот на зградата на Владата, која првпат беше отворена за јавноста по нејзиното реновирање. Отворени беа и трите главни влеза од оградата на владината зграда, за која Заев најави дека ќе се бара законско решение и мислења од архитектите и од инжинерите, како таа да биде отстранета или преправена. Новинарите ја посетија свечената реновирана сала за прием на делегации и за билатерални средби, кабинетот на министерот без ресор Едмонд Адеми, како и кабинетот на новиот премиер, Зоран Заев. Додека новинарите го фотографираа и го снимаа кабинетот на новиот премиер, Заев беше во просторијата. Инаку, како што најави Заев, на дневен ред на денешната прва владина седница ќе бидат пакетот економски закони, распределувањето на ресорите и портфолијата на министрите без ресори, поставување на заменици на претседатели на Владата, избор на генерален секретар и шеф ...
| | веќе видена | слични

Пакет економски закони, распределување на ресорите и портфолијата на министрите без ресори, поставување на заменици на претседатели на Владата, избор на генерален секретар и шеф на кабинет и формирање на постојните и на адхок комисиите, ќе бидат темите на дневен ред на денешната прва седница на новата Влада, закажана за 14 часот, најави премиерот Зоран Заев. – Мој прв впечаток е дека есенва мора да следува ребаланс на буџетот заради новата владина програма и политики, но тоа зависи и од моменталната финансиска кондиција и ликвидност на буџетот на Република Македонија – објасни Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред почетокот на конференцијата „Жени во енергетика“ во Скопје. Во врска со економските закони, Заев рече дека станува збор за пакет закони што се подготвувале целиот период додека граѓаните очекуваа нова влада и дека тие ќе бидат разгледувани на неформалниот дел од денешната седница. – Тоа е делот за реализација на ветувањата за укинувањето на радиодифузна такса, враќањето на евтината тарифа на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најголемиот албански партнер на "Илинденска" - ДУИ, очекува да добие и моќни директорски места, при што за најатрактивни важат оние во ЕЛЕМ, Царинската управа, Управата за јавни приходи, Бирото за јавна безбедност, Управата за безбедност и контраразузнавање итн. На дневен ред на првата седница на новата Влада, која се одржа вчера попладне, беше распределба на ресорите и портфолијата на министрите без ресор и поставување заменици претседатели на Владата. Исто така, беше планирано да се изврши и избор на генерален секретар, шеф на кабинет и воспоставување на постојните и адхок-комисии. - На седницата ќе ги дадам стартните насоки за сите министри согласно програмските определби на Владата. Во првите извештаи сите министри ќе реферираат во Владата, а верувам дека тоа ќе го направи и министерот Тевдовски. Сметам дека треба да ги почекаме нивните согледувања за состојбата на Буџетот. Мој прв впечаток е дека есенва мора да следува ребаланс на Буџетот заради новата владина програма и политики, но тоа зависи и од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 317 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЕРМЕР, РЕНОВИРАНИ САЛИ, БАРОК: Владата ги отвори вратите, прва седница со Заев на чело (ФОТО/ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: