Почнува проектот „Дотерај го Скопје“

2 копии

Почнувајќи од денес, „Јавна соба“, во рамките на кампањата „Мрдни со прст“, ќе го реализира проектот „Дотерај го Скопје“, кој ќе се состои од зазеленување на градот Скопје и сите негови општини. Сите жители на градот ќе имаат можност директно да учествуваат во оваа граѓанска иницијатива. За да го одбележи почетокот на проектот, тимот на „Јавна соба3 засади стебленца со брзорастечки бршлени на неколку локации низ градот. - Сите ние секојдневно минуваме низ јавен простор, кој може да изгледа многу поубаво со минимална интервенција. „Јавна соба“ смета дека граѓаните можат и треба да учествуваат во решавањето на локалните проблеми - изјави Александар Велиновски, директор на „Јавна соба“. Организаторите ги повикуваат сите граѓани да се вклучат во кампањата за разубавувањето на јавниот простор во Скопје. Сите лица што сакаат да учествуваат во дотерувањето на јавниот простор треба првично да направат фотографија од локацијата каде што сметаат дека со мала урбана интервенција - засадување зеленило ќе се разубави ...
| | веќе видена | слични

Почнувајќи од 07 јуни, „Јавна соба“ во рамки на кампањата „Мрдни со прст“ го најави почетокот на проектот „Дотерај го Скопје“ со цел зазеленување на градот Скопје и сите негови општини.Сите жители на градот ќе имаат можност директно да учествуваат во оваа граѓанска инцијатива. За да го одбележи почетокот на проектот, тимот на „Јавна соба“ засади стебленца со брзорастечки бршлени на неколку локации низ градот.„Сите ние секојдневно минуваме низ јавен простор кој може да изгледа многу поубаво со минимална интервенција. ’Јавна соба‘ смета дека граѓаните можат и треба да учествуваат во решавањето на нивните локални проблеми“, вели Александар Велиновски, директор на „Јавна соба“.„Ги повикуваме сите граѓани да се вклучат во кампањата за разубавувањето на јавниот простор во Скопје. Станете урбани херои и дотерајте го градот за наше добро!“ - додаде тој.Сите лица кои сакаат да учествуваат во дотерувањето на јавниот простор треба првично да направат фотографија од локацијата каде сметаат дека со мала урбана ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 162 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 202 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почнува проектот „Дотерај го Скопје“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: