Почнува проектот „Дотерај го Скопје“

2 копии

Почнувајќи од денес, „Јавна соба“, во рамките на кампањата „Мрдни со прст“, ќе го реализира проектот „Дотерај го Скопје“, кој ќе се состои од зазеленување на градот Скопје и сите негови општини. Сите жители на градот ќе имаат можност директно да учествуваат во оваа граѓанска иницијатива. За да го одбележи почетокот на проектот, тимот на „Јавна соба3 засади стебленца со брзорастечки бршлени на неколку локации низ градот. - Сите ние секојдневно минуваме низ јавен простор, кој може да изгледа многу поубаво со минимална интервенција. „Јавна соба“ смета дека граѓаните можат и треба да учествуваат во решавањето на локалните проблеми - изјави Александар Велиновски, директор на „Јавна соба“. Организаторите ги повикуваат сите граѓани да се вклучат во кампањата за разубавувањето на јавниот простор во Скопје. Сите лица што сакаат да учествуваат во дотерувањето на јавниот простор треба првично да направат фотографија од локацијата каде што сметаат дека со мала урбана интервенција - засадување зеленило ќе се разубави ...
| | веќе видена | слични

Почнувајќи од 07 јуни, „Јавна соба“ во рамки на кампањата „Мрдни со прст“ го најави почетокот на проектот „Дотерај го Скопје“ со цел зазеленување на градот Скопје и сите негови општини.Сите жители на градот ќе имаат можност директно да учествуваат во оваа граѓанска инцијатива. За да го одбележи почетокот на проектот, тимот на „Јавна соба“ засади стебленца со брзорастечки бршлени на неколку локации низ градот.„Сите ние секојдневно минуваме низ јавен простор кој може да изгледа многу поубаво со минимална интервенција. ’Јавна соба‘ смета дека граѓаните можат и треба да учествуваат во решавањето на нивните локални проблеми“, вели Александар Велиновски, директор на „Јавна соба“.„Ги повикуваме сите граѓани да се вклучат во кампањата за разубавувањето на јавниот простор во Скопје. Станете урбани херои и дотерајте го градот за наше добро!“ - додаде тој.Сите лица кои сакаат да учествуваат во дотерувањето на јавниот простор треба првично да направат фотографија од локацијата каде сметаат дека со мала урбана ...
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 250 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче вчера соопшти на граѓаните дека заврши увидот на инспекторите од Агенцијата за лекови, во сите места каде биле ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почнува проектот „Дотерај го Скопје“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: