Енрике: дајте ми 200 милиони фунти и ќе го водам Арсенал!


Еден од фаворитите за нов менаџер на Арсенал, Луис Енрике ќе побара од шефовите на клубот 200 милиони фунти за летна селекција, ако дојде до таму тој да го замени Арсен Венгер на чело на тимот, пишува „Сан“. Стручњакот изгледа како најголем фаворит за функцијата, но проблемот е дека шефовите на „топчиите“ сакаат да поминат по скромно во летниот трансфер прозорец и да не потрошат повеќе од 50 милиони фунти, а останатите средства да дојдат од продажба на играчи . Ако екстренерот на Барса го преземе тимот, тогаш тој е подготвен да направи големи промени во составот и да ги земе вистинските, според него, фудбалери, тврди англиското издание. Сепак се смета дека тој е фан на Лаказет и Обамејанг и во секој случај двајцата ќе останат во тимот при евентуалното негово пристигнување на „Емирати“. Се смета дека Шпанецот ќе сака по секоја цена газдите да го купат Раџа Наинголан од Рома, ако пристигне во тимот.
| | веќе видена | слични

Aрсенал ќе мора да пронајде замена за Арсен Венхер, но исто така ќе мора да направи промени и во играчкиот кадар за наредната сезона. Одбраната на овој тим дефинитивно е најголемиот проблем. За тоа сведочи и податокот дека Арсенал прими дури 11 погодоци повеќе од сите конкуренти кои се во топ 6. Доколку на преостантите три натпревари примат уште два погодоци тоа ќе биде најлошата одбрана во историјата на овој славен клуб уште од далечната 1984 година кога примија 60 голови, но тогаш во Премиер лигата се натпреваруваа 22 клуба. Она што е сигурно е дека Арсенал е сериозно заинтересиран за грчкиот дефанзивец од редовите на Борусија Дортмунд, Сократис Папастатопулос . Гркот има 29 години и од 2013 година го носи дресот на „милионерите“. Повредата на Лоран Кошчиелни исто така ќе влијае. Арсенал мора да доведе нов лидер во одбраната бидејќи судејќи според ситуациите Французинот го чека подолга пауза. Кога ќе се анализира целата ситуација јасно е дека покрај промената на тренерското столче ова лето во Арсенал ...
| | веќе видена | слични

Лондонскиот премиерлигаш Арсенал после завршување на оваа сезона ќе добие нов кормилар, откако Арсен Венгер после 22 години ќе го напушти клубот. „Професорот“, како што го нарекуваат Венгер му испрати искрена порака на својот наследник, кој се уште не е официјално презентиран. - На сите љубовни приказни им доаѓаа крај, а тој не е секогаш најдобар, односно ретко доаѓа кога е вистински момент. Знам, дека денот после моето официјално заминување од Арсенал ќе бидам многу тажен, затоа што тешко е да замините туку така од клуб на кој сте му го посветиле животот. Токму таква искрена порака сакам да му испратам на мојот наследник, кој ќе треба Арсенал да го цени како животот свој. - изјави Венгер. Низ англиските медиуми се шпекулира со неколку имиња помеѓу кои се искусниот Карло Анчелоти, некогашниот играч на Арсенал Патрик Виера, тренерот на Јувентус Масимилијано Алегри и младиот стратег Ед Хауви од Бурнмат.
| | веќе видена | слични
2 копии

Арсен Венгер по крајот на оваа кампања ќе ја заврши приказната со премиерлигашот Арсенал која траеше повеќе од две децении. Францускиот стратег остави огромна трага во клубот од Лондон и останува отворено прашањето дали неговите успеси ќе можат да бидат повторени или поточно кој ќе ја преземе одговорноста и ќе го наследи на жешкото столче. Многу имиња се споменуваат, но ниту еден од нив не се издвојува како фаворит. Во изборот никаков збор нема ниту Венгер кој само посочи каква одговорност ќе има новиот тренер. -Не сум инволвиран во тоа, тоа не е моја работа. Мојата работа се игрите на тимот, а не да го бирам мојот наследник. Ако некој ме праша за мислење ќе го дадам, ама сметам дека клубот работи како што треба кога сите си ја вршат работата, -рече Венгер притоа коментирајќи го името на Жељко Бувац како негов можен наследник. -Не го знам добро. Мислам дека е подобро јавно да не говорам за тоа. Тоа може да ги обесхрабри другите кандидати и не сакам да изврши притисок врз луѓето. Подобро е да се чувствуваат ...
| | веќе видена | слични

Српскиот тренер Драган Стојковиќ Пикси откри дека своевремно Арсен Венгер го повикувал во Арсенал, но тој не сакал да ја напушти Јапонија поради семејни причини. Стојковиќ кој е тренер на кинескиот Гвангажу и Венгер ги врзува пријателтво уште од Нагоја каде што Французинот беше тренер на српскиот ас, пред да пристигне во Арсенал. „Ме повика да дојдам во Арсенал кога пристигна. Размислував што да правам тоа беше животна прилика, но јас ја одбив поради две причини. Моите деца се школуваа во Јапонија и беа задоволни, а јас се чуствував пријатно и бев вистинска ѕвезда на лигата. Доколку моите деца не почнеа на училиште сигурно ќе играв за Арсенал“, изјави Стојковиќ. Пикси откри дека токму и поради Венгер одлучил да започне тренерска кариера. „Поради се што научив од Венгер одлучив да бидам тренер. Покрај него сфатив дека фудбалот е едноставен, а тоа веројатно е најтешко. Ми беше инспирација“, изјави поранешниот југословенски фудбалер. Драган Стојковиќ Пикси открива: Ги одбив Венгер и Арсенал
| | веќе видена | слични

Арсен Венгер во Мадрид беше поразен со 1:0 од Атлетико во реваншот од полуфиналето во Лигата на Европа и тука го заврши својот настап во Европа оваа сезона. Лигата на Европа беше последна шанса за спас на сезоната на „топчиите“, но и последна шанса Венгер да стигне до еден европски трофеј како тренер на Арсенал, со оглед на тоа дека го напушта славниот клуб на крајот од сезоната. Овој викенд Арсен Венгер за последен пат во кариерата ќе го предводи Арсенал на „Емирати“, па се очекува околу 60.000 навивачи за последен пат да се поздрават со легендарниот тренер. „Имав одредено време во својата глава да ја прифатам идејата дека го напуштам клубот. Тажно, но се има свој крај. Не секогаш се завршува добро. Тажен сум бидејќи го сакам овој клуб и знам што тој претставува. Поминав тука 22 години и не е лесно да се замине. Сепак, се соочував со тешки ситуации и во минатото, па ќе го направам тоа повторно“, изјави Венгер. Арсенал во недела со почеток од 17:30 игра против Барнли. Венгер во недела се простува од ...
| | веќе видена | слични

Рој Кин беше првиот кој даде своја прогноза за тоа како ќе заврши големото финале во Лигата на шампионите во кое силите ќе ги одмерат Ливепул и Реал Мадрид, но покрај ова, легендарниот капитен на Манчестер Јунајтед преку ирската телевизија „ИТВ“ направи и една анализа за тоа што го снајде Арсенал на „Ванда Метрополитано“. Арсенал загуби на гостувањето кај Атлетико со 1:0 и на тој начин и дефинитивно стана јасно дека тимот нема да игра во Лигата на шампионите наредната сезона, но што е уште поболно, со минималниот пораз се стави крај на надежите дека Арсен Венгер може да си замине од клубот онака како што му доликува, или поточно со освоен трофеј. – Арсен Венгер заслужува подобро, но овие играчи на Арсенал го добија тоа што го заслужуваат, а тоа е ништо. Играчите на Арсенал немаа самодоверба. Веќе неколку години го критикувам Арсенал поради тоа што нема лидери на теренот, но овојпат видеов дека тие всушност немаат квалитет. Тие мислат дека можат да имаат четири или пет допири со топката во шеснаесетникот, а ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Арсен Венгер не го криеше огромното разочарување по елиминацијата во полуфиналето во Лига Европа, натпревар по кој и дефинитивно стана јасно дека Арсенал ќе остане без пласман во Лигата на шампионите во последната сезона на францукиот стручњак како менаџер на „топчиите“. Вчерашниот пораз на „Ванда Метрополитано“ значеше дека Венгер без освоена титула во последната сезона ќе се прости од клубот на кој му посвети 22 години од својот живот, а покрај тоа што им замери на своите соиграчи за двата наивни гола кои ги примија во двата меча, најде и една забелешка за капитенот на Атлетико Мадрид за кој смета дека вчера требал да добие црвен картон. – Секогаш ни недостасуваше нешто во завршните метри. Против тим кој се брани толку добро, мислам дека имавме и лоша среќа. Габи треба да биде среќен што остана на теренот. Тој спречи неколку наши опасни контри со прекршоци и не доби казна за тоа од судијата. Тие се многу интелигентни и се бранат многу добро. Мислам дека Годин имаше пет или шест извонредни интервенции при ...
| | веќе видена | слични

Лига Европа | Францускиот стратег не успеа да се прости од својот долгогодишен клуб со трофеј во Лига Европа... Арсенал синоќа загуби минимално на гостувањето кај Атлетико Мадрид и со тоа го заврши овосезонското учество во Лига Европа, каде беше сопрен во полуфиналето. Арсен Венгер пропушти со трофеј да си замине од клубот каде мина цели 22 години, а тој по реваншот со Атлетико изјави дека е фрустриран од тоа како неговите избраници го одиграа мечот. „Пропуштивме многу шанси, кога ќе ги видиме сите шанси кои ги имавме на двата натпревари, мора да бидеме фрустрирани. Во Лондон се изнапромашувавме, но во реваншот не успеавме да искористиме некои шанси од првото полувреме“ изјави Венгер. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Легендарниот капитен на Манчестер јунајтед, Рој Кин, оценил дека играчите на Арсенал не поседуваат квалитет, што најдобро можело да се забележи синоќа во Мадрид против Атлетико. Атлетико со минимален триумф избори пласман во финалето, а Арсенал ја загуби и последната шанса да избори пласман во Лигата на шампионите наредната сезона. „Арсен Венгер заслужи повеќе. Мислам дека играчите го добија она што го заслужија, а тоа е едно големо ништо. Го критикував Арсенал изминатите години дека нема карактер, а против Атлетико покажаа дека играчите немаат ниту квалитет“, рекол Кин и продолжил. „Арсен треба да биде горд на она што го има направено. На Арсенал сега му е потребен нов менаџер, нови играчи…Неверојатно е колку се далеку од Сити, Јунајтед, Ливерпул, Тотенхем и Челси. Пред нив се тешки денови“. Арсен Венгер, по завршувањето на сезоната ќе го напушти Арсенал. Менаџер на овој клуб тој беше 22 години.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вчеравечер  во 19.40 часот на автопатот Демир Капија- Неготино се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Фолксваген Фејтон“ со скопски ...
сите 86 | | | веќе видена

Педесет и петгодишен Германец кој германската полиција го бара за набавка на 700 килограми кокаин деновиве бил приведен во земјава. Како што јави МВР, ...
сите 224 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 546 | | | веќе видена

Ибрахим Дехари ќе биде нов министер за странски инвестиции, дознава телевизијата Алсат М. Дехари е кадар на ДУИ, бизнисмен, потекнува од селото Гајре, а во ...
сите 89 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 358 | | | веќе видена

Уште потрагично е што ова го претставуваат како успех, а не капитулација на правната држава. Досега пред обвинител требаше да бидат изведени и Кики и Фрики и ...
сите 486 | | | веќе видена

Амазон, најголемата шума во светот од која зависи еколигијата на целата планета гори - со план! Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро се надевал дека ќе успее ...
сите 144 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Енрике: дајте ми 200 милиони фунти и ќе го водам Арсенал!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: