Керим се закани, па попушти?

Откако новинарите и уредниците на „Дневник“, „Утрински весник“ и на „Вест“ се заканија со штрајк пред зградата на МПМ, вчера попладне стаса веста дека Керим ја повлекол одлуката за отпуштање новинари и за затворање на „Утрински“. Директорот на МПМ, Срѓан Керим, вчера попуштил пред жестоката реакција и незадоволството на вработените во трите дневни весници „Дневник“, „Утрински“ и „Вест“ и магазинот „Теа модерна“ и ја повлекол одлуката да го скрати бројот на новинари и да го затвори „Утрински весник“. За оваа информација, која проструи во текот на вчерашниот ден, до затворањето на бројот од МПМ не добивме официјална потврда. Дознаваме дека Керим, за вчера попладне во 17 часот, закажал итен состанок со уредниците и со синдикатот на весниците, на кој имал намера да им каже дека ги прифаќа нивните барања. Завчера, уредниците на изданијата на МПМ, поддржани од сите вработени, му испратиле ултимативно писмо на Керим, во кое го предупредиле дека доколку не се повлече, сите вработени во вторник ќе одржат ...
| | веќе видена | слични

Во оваа прилика, кога на моите колеги од „Дневник“ и од „Утрински“ им е тешко, сакам јавно да ве повикам безрезервно да ги поддржиме во нивната праведна борба и ако можеме да им помогнеме да го сочуваат својот новинарски и човечки интегритет. Само сериозна промена во односот на угледниот германски издавач ВАЦ кон неговите изданија во земјава може да го спаси Срѓан Керим да не влезе во историјата на нашето новинарство како гробар на првите два независни дневни весника во Република Македонија. Додека ја пишувам оваа колумна, стасуваат првите неофицијални информации дека Керим, веројатно исплашен од новинарите кои му се заканиле дури и со предупредувачки штрајк, ги повлекол своите срамни одлуки од „Дневник“ да направи десничарски весник, на тој начин што ќе избркал десетина „либерални“ новинари и колумнисти, а „Утрински весник“, едноставно, ќе го затворел и педесетина новинари ќе избркал на улица. Да се надеваме дека како талог на оваа тажна епизода ќе остане само сеќавањето на срамната намера на Керим и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 158 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 351 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 222 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк“ и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 193 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Керим се закани, па попушти?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: