Пенс: САД ќе одговорат на поразителен начин доколку Пјонгјанг употреби нуклеарно оружје

3 копии

Американскиот потпретседател Мајк Пенс ја предупреди денеска Северна Кореја да не ја става на искушение решителноста на Вооружените сили на САД, бидејќи ќе добие „поразителен и ефективен одговор“ на секоја употреба на конвенционално или нуклеарно оружје. Тој истакна дека Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ќе продолжи да работи посветено заедно со своите сојузници, како што се Јапонија, Кина и други светски сили, со цел да се изврши економски и дипломатски притисок врз Пјонгјанг. – САД секогаш ќе се борат за мир, но при управувањето на Трамп штитот стои во одбранбена позиција, а сабјата е во готовност, нагласи Пенс пред 2.500 припадници на американската Воена морнарица на носачот на авиони „Роналд Реган“ во воената база „Јокосука“ во Токискиот залив.
| | веќе видена | слични
2 копии

Потпретседателот на САД Мајк Пенс се заблагодари на јапонските компании за придонесот за економскиот просперитет на САД. Нашата трговија е важен фактор за нашиот успех. Економското партнерство меѓу САД и Јапонија ќе продолжи да расте и цвета, изјави Пенс, додавајќи дека двете држави заедно прават една третина од светската економија.
| | веќе видена | слични
3 копии

САД нема да направи исклучок за некои американски компании, вклучувајќи и „Exxon Mobil Corp" кои сакаат да испитуваат за нафта и гас во Русија, соопшти американскиот министер за финансии Стивен Мнучин, цитиран од агенциите. Невообичаениот говор има за цел да разјаснат дека САД ќе продолжи да го поддржува цврстиот став за санкциите против Москва, забележува новинската агенција. „По консултациите со претседателот Доналд Трамп, Министерството за финансии нема да им дозволи на американските компании, вклучувајќи и на „Exxon", за истражување во забранети зони во предвид санкциите", посочи Мнучин. САД и Европската унија (ЕУ) воведоа економски санкции на Русија поради анексија на полуостровот Крим во 2014-та година и улогата на Москва во конфликтот во Украина. Санкциите ја принудија „Exxon" – најголемата јавно тргувана нафтена компанија, да прекине со експлоатацијата во Арктикот. „Го разбираме мислењето, изразено од министерот за финансии Стивен Мнучин", коментира портпаролот на компанијата Алан Џеферс. „Exxon" ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Американскиот потпретседател Мајк Пенс порача денеска во Сиднеј дека САД ќе ја почитуваат спогодбата за бегалци со Австралија, според која на американска територија би се населиле 1.250 лица, кои бараат азил.Претседателот на САД Доналд Трамп претходно ја нарече оваа спогодба глупава.Пенс на заедничката прес-конференција со австралискиот премиер Малком Турнбул изјави дека спогодбата ќе биде предмет на проверка нагласувајќи дека почитувањето на договорот не значи дека се воодушевуваме на спогодбата.Тој истовремено најави дека група бродови, предводени од носачот на авион „Карл Винсон“, кои се движат кон Корејскиот Полуостров, следните неколку дена ќе пристигнат во Јапонското Море.
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Доналд Трамп претходно ја нарече „глупава“ оваа спогодба. Пенс на заедничката прес-конференција со австралискиот премиер Малком Турнбул изјави дека спогодбата ќе биде предмет на проверка нагласувајќи дека почитувањето на договорот не значи дека се воодушевуваме на спогодбата. Тој истовремено најави дека група бродови, предводени од носачот на авион „Карл Винсон“, кои се движат кон Корејскиот Полуостров, следните неколку дена ќе пристигнат во Јапонското Море.
| | веќе видена | слични

Американскиот потпретседател Мајк Пенс ја предупреди Северна Kореја да не ја тестира решителноста на американската војска затоа што таа ќе одговори на ефикасен начин на употребата на нуклеарно и на конвенционално оружје. Во рамки на посетата на Јапонија, Пенс на американскиот носач на авиони „УСС Роналд Реган“ рече дека администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп продолжува внимателно да работи со сојузниците, како што се Јапонија, Kина и другите глобални сили, на дипломатскиот притисок на Северна Kореја. - САД секогаш ќе се борат за мир, но при управувањето на Трамп штитот стои во одбранбена позиција, а сабјата е во готовност - нагласи Пенс пред 2.500 припадници на американската Воена морнарица во воената база „Јокосука“ во Токискиот Залив. Пенс изјави дека меѓународната заедница треба да примени дипломатски и економски притисок врз Северна Kореја за да се откаже од нуклеарната и програмата за балистички проектили. Тој истакна дека САД нема да попуштат, додека не ја постигнат целта на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

САД секогаш ќе се борат за мир, но при управувањето на Трамп штитот стои во одбранбена позиција, а сабјата е во готовност, нагласи Пенс Американскиот потпретседател Мајк Пенс ја предупреди Северна Кореја да не ја става на искушение решителноста на Вооружените сили на САД, бидејќи ќе добие „поразителен и ефективен одговор" на секоја употреба на конвенционално или нуклеарно оружје. Тој истакна дека Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ќе продолжи да работи посветено заедно со своите сојузници, како што се Јапонија, Кина и други светски сили, со цел да се изврши економски и дипломатски притисок врз Пјонгјанг. - САД секогаш ќе се борат за мир, но при управувањето на Трамп штитот стои во одбранбена позиција, а сабјата е во готовност, нагласи Пенс пред 2.500 припадници на американската Воена морнарица на носачот на авиони „Роналд Реган" во воената база „Јокосука" во Токискиот залив.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

„На одлуката на Кривичен совет немаме право на жалба до Врховен суд. Имаме можност да поднесеме иницијатива до Јавниот обвинител на РМ. Тој како надлежен може ...
сите 428 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пенс: САД ќе одговорат на поразителен начин доколку Пјонгјанг употреби нуклеарно оружје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: