Ромска актерка ја обвинува граничната полиција за дискриминација


Ромска актерка ја обвинува граничната полиција за дискриминација Младата актерка Емра Куртишова во изјава за магазинот „Фокус“ ја обвини граничната полиција за дискриминација, наведувајќи дека единствената причина поради која вчера не и било дозволено да замине за Германија на посета кај својата сестра било тоа што е Ромка. Таа во за интернет изданието на политичкиот магазин „Фокус“ наведува дека „не постоела ниту една причина поради која била вратена од скопскиот аеродром“. „За 28 години никогаш не сум се осетила попонижена, како да сум некој криминалец! Ги имав сите потребни документи, но граничната полиција бараше „влакно во јајцето“ само за да не ме пушти во авионот“, вели Куртишова за Фокус. Од потребната документација таа поседувала потврда за работа од Театарот за деца и младинци каде што е постојано вработена, копија од гарантно писмо во кое било наведено дека финансиски ќе биде издржувана од нејзината сестра, печат од градот и 500 евра во кеш. „Вработениот на пасошка контрола почна да ме ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Нема дискриминација во случајот со актерката Емра Куртишова , тврди министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска во изјава за телевизија Телма . Јанкулоска вели дека граничните служби на скопскиот аеродром не и дозволиле на Куртишова да отпатува за Германија, бидејќи таа не ги исполнувала во целост условите предвидени во шенгенскиот код. Министерството уште еднаш ќе го разгледа случајот, вели министерката, додавајќи дека дека МВР не само што не прави дискриминација по ниту една основа, туку напротив – ги штити граѓаните кога се жртви на дискриминација. На младата актерка пред неколку дена граничните служби на аеродромот „Александар Велики“ не и дозволија да отпатува кај сестра и во Германија, иако според нејзиното тврдење, таа ги имала сите потребни документи.
| | веќе видена | слични

МВР случајот со Емра Куртишова го оцени како спроведување на правото. Министерката Јанкуловска во изјава за Телма ТВ, вели дека не се работи за дескриминација. Според неа службите си ја вршеле работата, а Емра немала комплетна документација за патување во Германија и не ги исполнувала условите за шенгенскиот код. МВР уште еднаш ќе го разгледа случајот, вели министерката, додавајќи дека дека МВР не само што не прави дискриминација по ниту една основа, туку напротив ги штити граѓаните кога се жртви на дискриминација. На младата актерка пред некој ден властите не и дозволија да отпатува кај сестра и во Германија, иако ги имала сите потребни документи. Случајот на Куртишова, адвокати и професори по човекови права го оценија како класична директна дескриминација. Која не само што има за цел да ја девалвира личноста туку и да и го наруши интегритетот. Според професорката Најчевска, Куртишова случајот треба да го покрене пред судот во Стразбур. Македонија е потписничка на Европската конвенција за човекови права.
| | веќе видена | слични

Министерката Јанкулоска најави дека МВР ќе го разгледа случајот со младата актерка Емра Куртишова која минатата недела беше вратена од аеродромот „Александар Велики“ и не и беше дозволено да патува кај нејзината сестра во Германија. Полицискиот службеник на пасошка контрола ја врати Куртишова бидејќи со себе не носела доволно пари и немала гарантно писмо. Поврзано: Скандалозна дискриминација: На актерката Куртишова не и дозволиле да отпатува за Германија само затоа што е Ромка! (ВИДЕО) Актерката Емра Куртишова: За 28 години никогаш помизерно не сум се почувствувала МВР: Куртишова имала повратен билет, но гарантното писмо му било сомнително на полицаецот Адвокати коментираат – случајот на Куртишова е класичен случај на дискриминација
| | веќе видена | слични

Актерката во Театарот за деца и младинци, Емра Куртишова била спречена да замине кај нејзината сестра во Германија, откако пасошката контрола на аеродромот „Александар Велики“ и го поништила билетот и ја вратила назад. Бидејќи со себе имала валиден пасош, авионска карта, пари и гарантно писмо, таа смета дека не и е дозволено да ја напушти земјава само затоа што е Ромка и обвинува за случај на дискриминација. Од МВР велат дека не постапуваат селективно, а дека Куртишова била вратена назад, бидејќи немала доволно парични средства со себе за двомесечниот престој во Германија.
| | веќе видена | слични

На Емра Куртишова не и било дозволено да патува во Германија. Од МВР тврдат немала доволно пари и валидна писмена гаранција Актерката во Театарот за деца и младинци, Емра Куртишова била спречена да замине кај нејзината сестра во Германија, откако пасошката контрола на аеродромот „Александар Велики“ и' го поништила билетот и ја вратила назад. Бидејќи со себе имала валиден пасош, авионска карта, пари и гарантно писмо, таа смета дека не и' е дозволено да ја напушти земјава само затоа што е Ромка и обвинува за случај на дискриминација. Од МВР пак велат дека не постапуваат селективно, а дека Куртишова била вратена назад бидејќи немала доволно парични средства со себе за двомесечниот престој во Германија. Младата актерка на својот „Фејсбук“ профил раскажа што и' се случило на аеродромот „Александар Велики“, при обидот за замине кај сестра и. „Денес требаше да патувам кај сестра ми во Констанц - Германија, од потребна документација имав потврда од работа, гарантно писмо во кое беше наведено дека финансиски ќе ме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Спречена да патува за Германија со образложение дека нема доволно пари и документација, вака актерката Емра Куртишова ја објаснува ситуацијата во која се нашла на аеродромот Александар Велики. Вели и покрај тоа што имала гарантно писмо од својата сестра и околу 500 евра со неа сепак била единствен патник кој пасошката контрола го спречила во намерите да патува. Емра вели како ромка во авионот и се чувствувала непријатно откако по случката сите погледи на аеродромот биле вперени во неа. Тврди дека веќе се обратила и кај дел од институциите и ќе ја тера правдата до крај. Случката со Куртишова предизвика реакции и кај невладините кои јаво го осудија овој чин . Велат станува збор за класична дискриминација на етничка основа а ова не е прв пат каде институциите подметнуваат во своето рабитење. Од МВР пак велат дека Според белешките на полицискиот службеник, граѓанката е вратена од Александар Велики согласно член 15, став 4 од Законот за гранична контрола, откако било утврдено дека има недоволно парични средства ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Актерката Емра Куртишова, вработена во Театарот за деца и младинци во Скопје, тврди дека полицијата ја дискриминирала, односно била спречена да отпатува кај нејзината сестра во Германија од вработен на пасошка контрола на аеродромот "Александар Велики", кој ја поништил нејзината карта со образложение дека не ги исполнувала пропишаните услови. Куртишова во една од претставите во Театарот за деца и младинци Таа на нејзиниот профил на Фејсбук до детали ја опишала случката на Скопскиот аеродром. "Денес требаше да патувам кај сестра ми во Констанц, Германија. Од потребна документација имав потврда од работа, гарантно писмо, во кое беше наведено дека финансиски ќе ме издржува таа (копија, бидејќи градот во кој живее сестра ми не издава гарантни писма, но имаше печат од Градот) и 500 евра кеш. Вработениот на пасошка контрола процени дека не е валидно гарантното писмо, па му ја дадов потврдата од работа, се подзамисли, па ме праша каде се наоѓа Театар за деца и младинци, му објаснив. Потоа ме праша дали имам пари, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Зошто имам пасош, кога не смеам да излезам од државава, прашува младата актерка Емра Куртишова, вработена во Театарот за деца и младинци, откако властите не ѝ дозволиле да отпатува кај сестра ѝ во Германија. Иако ги имала потребните документи за патување, како потврда од работа, гарантно писмо дека сестра ѝ финансиски ќе ја издржува и 500 евра во кеш, вработениот на пасошка контрола на аеродромот Александар Велики проценил дека таа не може да отпатува. Очигледно беше дека бара влакно во јајцето, народно кажано. Стана и ме однесе во друга просторија каде ја поништи картата. Го прашав дали ми ја поништува картата, ми одговори дека Визер се нискобуџетна компанија, така што не е страшно. Занемев, верувајте, занемев. Бев единствената Ромка во авионот којшто требаше да летне и ме вратија. За 28 години никогаш помизерно не сум се почувствувала“, раскажува Куртишова. Од МВР велат дека таа не ги исполнувала формалните услови, па затоа била вратена, односно со себе не носела доволно пари за временскиот период и немала ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Додека СДСМ и ВМРО ДПМНЕ се натегаат околу СЈО и новиот Закон, коалициониот партнер на власта, Али Ахмети повикува на дијалог. Засега нема договор а СДСМ не ...
сите 191 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Специјалниот обвинител Роберт Мaлер заклучил дека претседателот Доналд Трамп и неговата кампања не заговарале со Русија за влијание врз претседателските ...
сите 106 | | | веќе видена

Направете погача по стар рецепт. 3 јајца 150 гр. сирење 1 лажиче сол 200 мл. кисело млеко 1 прашок за пециво 250 гр. брашно Се става брашното во сад со сол и ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ромска актерка ја обвинува граничната полиција за дискриминација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: