Федерер постави нов рекорд по победата над Типсаревиќ

Носителот на 17 титули од Гренд слем турнири Роже Федерер одлично ја започна одбраната на трофејот на Мастерсот во Лондон. Во првиот натпревар од “групата Б“ Федерер му одржа лекција на Јанко Типсаревиќ со 6:3 и 6:1, за нешто повеќе од еден час игра. Благодарение на тој успех Швајцарецот постави нов рекорд, тој е првиот играч кој постигнал 40 победи на финалниот Мастерс. Федерер ќе се обиде да го освои турнирот трипати по ред, со што би влегол во друштво на уште два други тенисери. Во вториот натпревар од оваа група Ферер беше подобар од Дел Порто со 2:1 во сетови. Денес на програмата се натпреварите од групата А.
| | веќе видена | слични

На Матерсот во Лонодн денеска мечевите од 3 коло во А групата, Ѓоковиќ од 15:00 часот се среќава со Бердих.Ѓоковиќ има две победи и е најблиску до првото место во групата и пласман во полуфиналето, потребна му е победа против Бердих кој исто така има големи шанси за пласман во завршниот дел според одредени сценарија дури на крајот може да биде прв во групата доколку го победи Ѓоковиќ а Цонга биде подобар од Мари. Во вечерниот термин се среќаваат Мари и Цонга од 21:00 часот со пренос на Телма. Цонга кој има два порази сепак има теоретски шанси да обезбеди полуфинале ако Ѓоковиќ го победи во два сета Бердих а Цонга исто така во два сета го победи Мари. Британецот Мари има една победа и пораз, со победа против Цонга ќе обезбеди полуфинале дури може да биде прв во групата доколку го победи Цонга во два сета а Бердих исто така во два сета го победи Ѓоковиќ во тој случај отпаѓаат Ѓоковиќ и Цонга.Комбинациите велат дека се можни многу сценарија па затоа двата меча денеска во А групата се супер интересни. ...
| | веќе видена | слични

По 77 минути игра Аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро го победи српскиот тенисер Јанко Типсаревиќ, со резултат 6:0, 6:4.Типсаревиќ одигра катастрофален меч, особено неговата игра беше лоша во првиот сет, кога освои само четири поени на сервис на противникот. Ова е втор пораз за Србинот во групата.Типсаревиќ повеќе нема никави шанси на завршниот Мастерс куп во Лондон. Во последното коло тој ќе игра против Ферер, кој по два меча има победа и пораз.За Дел Потро ова е прв триумф на турнирот. Во сабота против Федерер ќе се бори за пласман во полуфиналето.
| | веќе видена | слични

Делпо против српскиот тенисер беше немилосрден и до победата стигна во два сета, 6:0, 6:4, по само 77 минути игра. Типсаревиќ одигра катастрофален меч, особено неговата игра беше лоша во првиот сет, кога освои само четири поени на сервис на противникот, а за лошата игра неколку пати беше ‘награден’ и со свирежи од публиката. Делпо со победата над Типсаревиќ ги задржа шансите за пласман во полуфиналето, тој својата шанса ќе ја бара во сабота, кога во последното коло во Б групата ќе игра против Федерер. Типсаревиќ повеќе нема никави шанси на Мастерс купот, во последното коло тој ќе игра против Ферер, кој по два меча има победа и пораз. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични
2 копии

Швајцарскиот ас Рожер Федерер славеше со 6-4, 7-6 над Давид Ферер во второто коло од групната фаза на завршниот АТП Мастерс турнир во Лондон. Швајцарецот во второто коло од групата „Б“ го совлада Шпанецот Давид Ферер со 2:0 за еден час и 49 минути игра. Со брејк во десетиот гејм, вториот рекет во светот го доби првиот сет со 6:4, а потоа во вториот беше подобар во тај-брејк во кој славеше со 7:5. Ова е 14 та победа за Рожер Федерер во исто толку дуели со шпанскиот тенисер.
| | веќе видена | слични

Федерер во првиот натпревар од второто коло во Б групата го победи Давид Ферер со 2:0 (6:4, 7:6), во меч кој траеше еден час и 49 минути. Швајцарецот и Ферер, во Лондон го одиграа 14-от меѓусебен дуел, на сите победи забележа Федерер, со вкупен однос на сетови од 29:3. Федерер во првото коло го победи Јанко Типсаревиќ, исто така, во два сета, додека Ферер и покрај поразот ги задржа шансите за пласман во полуфиналето, тој во првото коло го совлада Хуан Мартин дел Потро.
| | веќе видена | слични

Најдобриот светски тенисер Србиниот Новак Ѓоковиќ е првиот полуфиналист на завршниот мастерс куп во Лондон. На стартот на 2 коло Ѓоковиќ со резултатски пресврт славеше голема победа над миленикот на Лондон Британецот Енди Мареи. По вториот триумф во О 2 арената Ѓоковиќ си обезбеди место меѓу четворицата најдобри тенисери на завршниот куп во Лондон. Во атомски тенис достоен на двајца големи велемајстори на белиот спорт попладнево во О 2 арената во Лондон Новак Ѓоковиќ и покрај загубениот прв сет го совлада големиот ривал и пријател Енди Мареи со 2-1 по сетови 4-6, 6-3 и 7-5. Супер дуелот во Лондон одлично го отвори миленикот на Британија олимпискиот шампион Мареи. Ѓоковиќ го загуби својот прв гем на сервис и Мареи лесно со 6-4 поведе со 1-0 во сетови. Во вториот сет гледаме многу подобро издание на најдобриот светски тенисер, Ѓоковиќ и Мареи го чуваат својот сервис се до 6 гем, кога популарниот Ноле стигнува до брејк за водство од 5-2, со рутинска игра Ѓоковиќ со 6-3 го израмнува резултат на 1-1 ...
| | веќе видена | слични

Рожер Федерер е прв финалист на завршниот Мастерс Куп на најдобрите осум тенисери, што се игра во Лондон за награден фонд од 5, 5 милиони долари, откако Швајцарецот во второто коло од групата „Б“ го совлада Шпанецот Давид Ферер со максимални 2:0 за еден час и 49 минути игра. Со брејк во десетиот гејм, вториот рекет во светот го доби првиот сет со 6:4, а потоа во вториот беше подобар во тај-брејк во кој славеше со 7:5. По двата триумфа без загубен сет, Федерер е прв во неколмплетоното второ коло во оваа конкуренција и се пласираше меѓу најдобрите четири тенисери во Лондон, пред саботниот последен меч од групаната фаза против Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро, кој пак во четврток вечер (21 часот) во живо на Телма ТВ, во дуелот на двајцата поразени од претходното коло, се среќава со Србинот Јанко Типсаревиќ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Швајцарецот Роже Федерер е првиот полуфиналист на завршниот АТП Мастерс за оваа сезона што се одржува во Лондон. Федерер во второто коло од Б групата го победи Шпанецот Давид Ферер со 6-4, 7-6 (7-5) и со две победи на едно коло пред крајот се избори за влез во полуфиналето. Ова е 14. победа за Роже Федерер во исто толку дуели со шпанскиот тенисер. Во вториот наптревар од оваа група вечерва играат Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро и Србинот Јанко Типсаревиќ.
| | веќе видена | слични

Рожер Федерер ја оствари и втората победа на Мастерсот во Лондон, откако попладнево во првиот меч од 2.коло на групата Б, го совлада шпанецот Давид Ферер со 2:0 по сетови. На второ рангиран Федерер му беа потребни 1 часо и 48 минути за да го добие мечот по гемови со 6:2 и 7:6. Со оваа победа инаку втора на турнирот Федерер обезбеди пласман во полуфиналето. Во вториот меч од оваа група ќе играа Јанко Типсаревиќ и Хуан Мартин дел Потро, кои во првите мечеви доживеаја порази.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 153 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Федерер постави нов рекорд по победата над Типсаревиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: