Заев: Јанева ќе ги чешла и „Монструм“, „Куманово“, „Телеком“ и Бошкоски ако ги има во „бомбите“

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, не ја исклучува можноста Специјалниот јавен обвинител да ги разгледува и случаите „Куманово“, „Монструм“, „Маѓар телеком“ и случајот на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, пренесе Мета. Според него, надлежност на специјалниот обвинител ќе биде се што се спомнува во „бомбите“. – Ако има разговори за „Монструм“, а како што знаеме сите, има такви разговори од неовластеното прислушување, тогаш тој случај влегува под надлежност на специјалното обвинителство. Ако има разговори за „Маѓар телеком“, тогаш и тоа ќе биде предмет на разгледување од специјалниот обвинител – рече Заев. На прашање дали постојат снимени разговори во кои се споменува случајот со „Маѓар телеком“, Заев рече дека тоа ќе го остави на обвинителството.
| | веќе видена | слични

Специјалната обвинителка Катица Јанева своето првото интервју за медиумите го даде за телевизија 24 Вести, вели дека секој предмет што ќе влезе во специјалното обвинителство ќе биде законски анализиран и очекува меѓународна поддршка за откривање на вистината. - Секој збор што ќе влезе во тоа специјално Обвинителство, ќе биде на адекватен начин анализиран законски, очекувам голема меѓународна поддршка во откривање на фактичката состојба. Е тоа дали ќе му се допаѓа на некој или не, тоа ќе оставиме времето да покаже- вели Јанева. Обвинителката посочи дека по формирањето на нејзиниот тим ќе отпочне со процесирање на првите предмети. Освен 27-те предмети кои ги поднесе опозициската СДСМ ќе постапува и по други прислушувани материјали. Во интервјуто Јанева говори и за познатството со јавниот обвинител, Марко Зврлевски , со кога , како што рече, се познава од 2009 година. Целото интервју моќете да го проследите овде.
| | веќе видена | слични

Катица Јанева во интервјуто за телевизија „24 Вести“ рече дека таа сама се предложила да биде Специјална јавна обвинителка и дека конкурилала ги исконтактирала „адекватните луѓе“. Јанева верува дека таа и тимот ќе имаат доволно капцитет да се справат со предметите кои ќе бидат под нејзина надлежност. – Со изборот бев и јас изненадена. Лично со своја воља конкурирав и ги исконтактирав адекватните луѓе кои сметав дека треба да бидат исконтактирани и сега и јас сум малку изненадена од изборот но и почестена – рече Јанева во првото интервју откако беше именувана за Специјална јавна обвинителка.
| | веќе видена | слични

Новоизбраната специјална јавна обвинителка Катица Јанева во ексклузивно интервју за телевизиja 24 Вести вели дека не чувствува притисок за ниеден предмет, туку дека ќе носи одлуки заедно со нејзиниот тим за кои јавноста ќе знае како ќе биде донесени. -Секој збор што ќе влезе во тоа специјално Обвинителство, ќе биде на адекватен начин анализиран законски, очекувам голема меѓународна поддршка во откривање на фактичката состојба. Е тоа дали ќе му се допаѓа на некој или не, тоа ќе оставиме времето да покаже, вели Јанева во интервјуто за 24 Вести. Јанева е прва специјална обвинителка која четирите политички партиии со посредство на меѓународните олеснувачи ја избраа за расчистување на кривичните дела кои произлегуваат од нелегално прислушуваните разговори, во голем дел обелоденети во т.н. политички бомби во периодот од 2008 година до сега. Таа сама треба да предложи колку нејзини заменици ќе има, од редот на постојните обвинители, кои нема да можат да издаваат налози за апсење и да потпишуваат обвиненија, туку ...
| | веќе видена | слични

Скопскиот апелационен суд деновиве треба да одлучи по жалбите на обвинителството откако судија на претходна постапка донесе одлука да ги отфрли телефонските разговори како докази. Од апелациониот суд потврдуваат дека на 9ти месецов ги добиле жалбите и одговорите на адвокатот на премиерот, Никола Додевски. - Предметот со жалбите и одговорите од странките и обвинителството денеска пристигна во судот. Немаме рокови. Сепак за вакви предмети бргу ќе донесеме одлука. Оваа седмица сигурно судот ќе одлучи, соопштија од Апелациониот суд, Скопје. Оттаму потврдуваат и дека е доставено е и мислење од Вишото јавно обвинителство и неделава ќе се знае дали жалбите ќе бидат прифатени или одбиени а во кои според неофицијални информации за спорните докази е наведено дека тие се уште не се докази туку индиции за сторени кривични дела. Пред еден месец адвокатскиот тим на премиерот поднесе барање а судија на претходна постапка прифати аудио снимките од телефонските разговори кои ги достави опозицијата да не се користат како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Апелациониот суд иако е избран специјален обвинител ќе одлучува снимките на опозицијата дали може да бидат доказ во судска постапка. Информацијата ја потврдија и од судот, извор телма -Предметот со сите жалби и одговори на жалби од странките и обвинителството денеска стигна во судот. Немаме рокови но сепак за вакви предмети бргу ќе донесеме одлука. Оваа седмица сигурно судот ќе одлучува, велат во Канцеларијата за јавност на Апелацискиот суд . Од Основниот суд 1 потврдија дека целата документација била препратена во Аплеационот суд пред 12 дена. По приемот судиите од Апелација побарале мислење од Вишто јавно обвинителство. По дадениот одговор деновиве судиите ќе се советуваат и ќе одлучуваат. Во кривичниот суд се уште не е донесена одлука дали на Зоран заев ќе му се одземе пасошот. Ова го побара обвинителството за случајот во Струмица во кој тој е обвинет за примање поткуп. -Судот чека одговор од адвокатскиот тим на обвинетиот. До денес не е пристигнат никаков став околу барањето на обвинителството и затоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прво интервју за медиумите, екслузивно за 24 Вести, специјалниот обвинител Катица Јанева. Обвинителката вели дека по формирањето на нејзиниот тим ќе отпочне со процесирање на првите предмети. Освен 27те предмети кои ги поднесе опозициската СДСМ ќе постапува и по други прислушувани материјали. Дневник во 17 часот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Специјалната обвинителка Катица Јанева своето првото интервју за медиумите го даде за 24 Вести . Обвинителката вели дека по формирањето на нејзиниот тим ќе отпочне со процесирање на првите предмети. Освен 27те предмети кои ги поднесе опозициската СДСМ ќе постапува и по други прислушувани материјали.
| | веќе видена | слични
4 копии

Монструм, А1, апсењето на Љубе Бошковски, рушењето на објектот Космос на Фијат Цаноски, парцелите на Водно, ова се дел од случаите кои чекаат да бидат предмет на истрага на специјалното обвинителство,онака на прва. Уште колку ќе произлезат тоа ќе се покаже по истрагата.Списокот веќе во најава гарантира дека постојано ќе се шири. Помалите партии и дел од засегнатите во овие и други случаи бараат проширување на истрагата и прочешлување и на низа претходни случаи меѓу кои и за инцидентите во Куманово, како и за случајот Маѓар Телеком кои деновиве повторно е во фокусот на јавноста. Од тимот на обвинетиот Богоевски пак посочувааат дека и случајот „Агент “ треба да биде во надлежност на специјалната обвинителка. – „И самата содржина на Обвинението и пресудите во случајот Агент неспорно упатуваат на истите актери на коруптивниот скандал Телеком.Ова е само монтиран политички процес на Мијалков, вели одбраната на Богоевски, за да се елиминира како главен сведок и да се дискредитира како личност и сведок пред ...
| | веќе видена | слични

Во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ деновиве имало жолчни расправии и вербални пресметки, велат очевидци кои ја опишуваат атмосферата што владее во партијата на власт по изборот на специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева. Најгласен од сите нив, бил градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски, информира Центарњуз. Коневски, како предводник на групата членови и функционери во ВМРО-ДПМНЕ кои се незадоволни од изборот на Јанева, упаднал во седиштето. Тој видно изреволтиран упатил навреди и пцости кон Сашо Мијалков и Никола Груевски. Извор близок до Коневски тврди дека Груевски и Мијалков непосредно пред изборот на Јанева ги ставиле во заблуда нивните блиски соработници со информацијата дека преговорите за специјален јавен обвинител течат во најдобар ред и ќе биде избран нивен човек кој ќе постапува самостојно. Меѓутоа, согласно Законот за специјален јавен обвинител, на Јанева и е доделен цел тим на стручни соработници, одврзани раце и неограничен дел на буџетски средства потребни за специјалната истрага. По ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Јанева ќе ги чешла и „Монструм“, „Куманово“, „Телеком“ и Бошкоски ако ги има во „бомбите“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: