Форум на слободоумни патриоти: Од Јанева очекуваме брзо и ефикасно решавање на дилемите кои ја мачат јавноста

2 копии

Форумот на слободоумни патриоти го поздравува донесувањето на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите и сака да и го честита изборот на г-ѓа Катица Јанева за специјален јавен обвинител. „Форумот на слободоумни патриоти смета дека ова е еден од клучните чекори за разрешување на долгата политичка криза која ја тресе Република Македонија. Од новото обвинителство и новиот специјален обвинител очекуваме своите обврски да ги обавува на крајно професионален начин и да постапува согласно позитивните законски прописи. Очекуваме брз и ефикасен пристап и ефикасно решавање на дилемите кои долго време ја мачат Македонската јавност. Форумот на слободоумни патриоти ги става на располагање своите капацитети на новото обвинителство, а се со цел побрзо и поефикасно разрешување на кризата, а со самото тоа и нормализирање на општествените процеси во Република Македонија и враќање на евро-атланскиот пат“, велат од Форумот.
| | веќе видена | слични
4 копии

Монструм, А1, апсењето на Љубе Бошковски, рушењето на објектот Космос на Фијат Цаноски, парцелите на Водно, ова се дел од случаите кои чекаат да бидат предмет на истрага на специјалното обвинителство,онака на прва. Уште колку ќе произлезат тоа ќе се покаже по истрагата.Списокот веќе во најава гарантира дека постојано ќе се шири. Помалите партии и дел од засегнатите во овие и други случаи бараат проширување на истрагата и прочешлување и на низа претходни случаи меѓу кои и за инцидентите во Куманово, како и за случајот Маѓар Телеком кои деновиве повторно е во фокусот на јавноста. Од тимот на обвинетиот Богоевски пак посочувааат дека и случајот „Агент “ треба да биде во надлежност на специјалната обвинителка. – „И самата содржина на Обвинението и пресудите во случајот Агент неспорно упатуваат на истите актери на коруптивниот скандал Телеком.Ова е само монтиран политички процес на Мијалков, вели одбраната на Богоевски, за да се елиминира како главен сведок и да се дискредитира како личност и сведок пред ...
| | веќе видена | слични

„Денеска седам пред Советот сама, но за еден месец ќе ме видите со тимот со кој ќе ги преземам случаите во надлежност на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела кои произлегуваат од прислушувањето и ќе почнеме да работиме“, изјави во средата специјалната обвинителка Катица Јанева за време на давањето свечена изјава во Советот за јавни обвинители. Од денот, кога насмеаната и симпатична педесетгодишна гевгелиска обвинителка преку ноќ од анонимен локален правник прерасна во мегазвезда, кон која се свртени очите на целата македонска и меѓународна јавност, почна одбројувањето на времето. По првичниот шок и неверица од нејзиниот избор, кој предизвика масовно гуглање на интернет за да се види која е новоизбраната „специјална обвинителка“ и што работела во својата професионална кариера, сега вниманието е насочено на други прашања. Љубопитството е делумно задоволено од нејзината биографија која не изобилува со многу податоци, имајќи во вид дека станува збор за обвинител кој работи во основно обвинителство со ...
| | веќе видена | слични

Дадениот збор во Пржино дека ќе бидат предадени сите материјали од незаконското прислушување што останаа во рацете на СДСМ е доволна гаранција за новата обвинителка Kатица Јанева дека нема да настане злоупотреба на овие материјали во кои на цедиња се пренесени животите на 20.000 граѓани, како што тврдеше самиот Зоран Заев. Тоа е нејзиниот одговор на прашањето на „Дневник“: каква е гаранцијата дека сите материјали што ги поседува СДСМ ќе му бидат предадени на Посебното јавно обвинителство, особено имајќи предвид дека, според најавите, прислушувани се над 20.000 лица? - С` ќе биде законски предадено, на тоа се обврзаа сите преговарачи во процесот на имплентирање на пржинскиот договор – ни напиша обвинителката Јанева викендов. Иако ја прашавме конкретно, Јанева не ни одговори како ќе се заштити приватноста и како ќе се спречи злоупотреба или уцена врз основа на тие материјали ако нема гаранции и механизам сите материјали да бидат депонирани во Jавното обвинителство или во Судот, а потоа уништени. Во одговорот ...
| | веќе видена | слични

ОСНОВНИОТ СУД СКОПЈЕ 1 РЕГИРА НА ТЕМАТА ДАЛИ Е СПРЕМЕН ЗА ПРЕДМЕТИТЕ НА СПЕЦИЈАЛНИОТ ОБВИНИТЕЛ Прашањето за способноста на овој суд да ги решава предметите на специјалниот обвинител во јавноста произлезе со идејата на голем број експерти, меѓу кои и на професорот по уставно право Светомир Шкариќ, за формирање специјален суд. Таа идеја се тераше до последен момент, поради постоењето на материјални докази од т.н. политички бомби од аферата со прислушувањето, во кои јасно се слушна како високи функционери од власта, кои имаат врска или кои воопшто немаат врска со судството го ределе изборот на судии во Основниот суд Скопје 1 Основниот суд Скопје 1 реагираше на прашањето дали овој суд, надлежен за обвиненија за корупција и организиран криминал, е способен да ги процесира предметите од специјалниот обвинител, со оглед на тоа дека подолго време во јавноста се водат дебати за корумпираност, т.е. за политички избор на одредени судии во овој суд, и поради тоа експертите бараа место овој да се формира специјален суд. ...
| | веќе видена | слични

Дали 20.000 граѓани за кои Зоран Заев тврдеше дека се прислушувани и чиј живот тој го има на цедеа, по именувањето на специјалната обвинителка Kатица Јанева ќе можат да бидат сигурни дека никој нема да ги злоупотреби информациите што СДСМ сега ги има за нив? Kако што е познато, дел од материјалите што ги поседуваше СДСМ откако јавно ги објави му ги предаде на Јавното обвинителство во форма на докази за кривични пријави против владини функционери, а тие завршија одземени од судот поради тоа што се незаконски прибавени. Сепак, поголемиот дел од материјалите е с` уште во рацете на Заев и неговите соработници во партијата. Јавното обвинителство, иако има законска можност да одзема материјали за кои смета дека се опасни или со кои можат да се направат нови кривични дела (уцена, злоупотреба на лични податоци, објавување на материјалите и сл.), досега тоа не го стори. Со тоа го остави Заев самиот да одлучува и да тактизира што ќе објавува, што ќе задржи, а што ќе им даде на истражните органи. Тогаш, која е ...
| | веќе видена | слични

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВРХОВНИОТ СУД НА МАКЕДОНИЈА ЛИДИЈА НЕДЕЛКОВА ТВРДИ Актуелната дебата за некакви специјални судови кои би ги прифаќале предметите кои ќе ги процесира специјалниот обвинител Катица Јанева е несериозна, изјави вчера за "Вест" претседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова. "Ако вака се продолжи, ќе произлезе дека се потребни и специјални бранители - адвокати за предметите кои ќе произлезат од истрагите за прислушувањето, со што сметам дека ќе го допреме дното на правните небулози", реагира Неделкова. Во моментов таа спроведува обврски за судството, по состанокот со меѓународниот експерт Рајнхард Прибе кои, како што вели, се содржани во политичкиот договор од втори јуни. "Доволно се наруши правниот систем на Република Македонија со воспоставувањето на новата институција Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, која некој ја нарекува специјален обвинител", смета претседателката на Врховниот суд. ...
| | веќе видена | слични

По изборот на специјалната обвинителка, на новинарски прашања премиерот Никола Груевски во два наврати изјави дека не се плаши од истрагите на обвинителката затоа што „нема причина за такво нешто".Груевски исто така изјави дека е подготвен да сведочи пред специјалната јавна обвинителка.И претседателот на опозициската партија Зоран Заев изјави дека очекува специјалната обвинителка да ги разгледа сите материјали од аудиоснимките од прислушуваните материјали, вклучувајќи ги и разговорите за случајот „Монструм“. И Заев вели дека е подготвен да се соочи со специјалната обвинителка за случајот „Пуч“ и ако има, да понесе одговорност.Заев смета дека обвинителката ќе треба да ги разгледува и случаите Куманово, „Маѓар телеком“, Љубе Бошкоски...„надлежноста на специјалниот обвинител ќе биде се што се спомнува во бомбите“.Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева изјави дека за еден месец ќе го формира тимот кој ќе работи со неа на расчистување на сите сомневања за незаконски акти кои произлегуваат од прислушуваните ...
| | веќе видена | слични
4 копии

По вчерашната изјава дека не се плаши од истрагите на специјалната обвинителка, бидејќи немал причина за такво нешто, денеска премиерот Никола Груевски изјави дека е подготвен да сведочи. - Да - кусо изјави Груевски на новинарско прашање дали е подготвен да се соочи со специјалната јавна обвинителка. Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека очекува специјалната обвинителка да го разгледа сето она што се споменува во „бомбите“ вклучувајќи ги и разговорите за случајот „Монструм“ но и порача дека е спремен да се соочи со неа околу случајот „Пуч“ и да понесе одговорност. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева има еден месец да го формира тимот кој ќе работи со неа на расчистување на сите сомнежи за незаконски акти кои произлегуваат од прислушуваните материјали.
| | веќе видена | слични

Претседателот на владата Никола Груевски по изборот на Катица Јанева за специјален обвинител кратко одговори на новинарските прашања за водењето на предметите кои ќе произлезат од прислушкуваните разговори. Тој истакна дека не се плаши од соочување и е подгтовен да сведочи доколку тоа биде побарано од него. Јанева има рок од еден месец да го состави својот тим по што ќе започне да постапува по сите предмети од Пуч и Прислушкување.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 273 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 172 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 18 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 257 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 135 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Форум на слободоумни патриоти: Од Јанева очекуваме брзо и ефикасно решавање на дилемите кои ја мачат јавноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: