(ВИДЕО) Мицкоски за референдумот: Секој сам да одлучи, вие знаете што треба да направите


ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука секој граѓанин да постапи според сопственото убедување. Секоја индивидуа со сопствениот морал и совест ќе донесе одлука која смета дека е најдобра. Македонија ни е се, нема партиите да одлучуваат. За национално прашање ќе одлучи нацијата, а сите ние ќе се поклониме пред одлуката, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес-конференција.ВО ЖИВО: Христијан Мицкоски го соопштува ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумотВО ЖИВО: Христијан Мицкоски го соопштува ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумотGepostet von A1on.mk am Dienstag, 11. September 2018Тој рече дека народот знае што е најдобро за Македонија.– Прашањето за името е едно од најзначајните, не само прашање на Заев и Мицкоски, ова е прашање за Македонија. Тоа задира во историјата, но се однесува и на иднината. Ова се историски мигови, судбоносни за Македонија. Пред нас е огромна бездна – Договорот со Грција, тоа е бришење на идентитетот, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и додава оти Македонија е во тешка ситуација благодарение на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев ги повика граѓаните да се придружат на протестниот марш на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид во недела со почеток во 13 часот. -На 23 Септември 2018 година (Недела) со почеток во 13:00 часот пред хотел Палас (на Кејот на Охридското езеро) Ве поканувам да ни се придружите на Протестниот Марш на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, напиша генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев на Фејсбук.
| | веќе видена | слични
12 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. -На средбата соговорниците говореа за актуелните политички случувања во Македонија, евроатлантските интеграции на држава и претстојниот референдум за договорот со Грција. На средбата се потенцираше и значењето на евроатлантските интеграции за Република Македонија. Мицкоски порача дека членството на Македонија во ЕУ и НАТО е од стратешки и државен интерес, стои во партиското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Како што брифираат од партијата Мицкоски го реафирмирал ставот дека ВМРО-ДПМНЕ не може да го прифати Договорот со Грција, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со содржината на овој договор. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го повторил и ставот дека граѓаните на Македонија имаат доволно политичка зрелост и се достоинствени за сами да донесат одлука како ќе постапат на 30-ти септември. Соговорниците се согласија дека билатералните односи помеѓу Република ...
| | веќе видена | слични

На средбата соговорниците говореа за актуелните политички случувања во Македонија, евроатлантските интеграции на државата и претстојниот референдум за договорот со Грција. На средбата се потенцираше и значењето на евроатлантските интеграции за Република Македонија. Мицкоски порача дека членството на Македонија во ЕУ и НАТО е од стратешки и државен интерес. Мицкоски го реафирмираше ставот дека ВМРО-ДПМНЕ не може да го прифати Договорот со Грција, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со содржината на овој договор. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го повтори и ставот дека граѓаните на Македонија имаат доволно политичка зрелост и се достоинствени за сами да донесат одлука како ќе постапат на 30-ти септември. Соговорниците се согласија дека билатералните односи помеѓу Република Македонија и Обединетото Кралство се силно развиените, но беше истакната и потреба од понатамошно надградување на истите. Мицкоски ја афирмираше стратешката определба на ВМРО-ДПМНЕ за интеграција во ЕУ и НАТО.      Центар за комуникации на ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, на која било разговарано за политичката состојба во државата, евроантлантските интеграции на Македонија како и актуелниот референдум за договорот со Грција. Мицкоски, како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ, на средбата истакнал дека за Македонија членството во НАТО и во ЕУ е од стратешки и државен интерес. Потенцирал дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија и затоа истиот е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ, односно надвор од познатите принципи и начела на партијата. Тој го повтори ставот на партиските органи во однос на референдумот дека граѓаните се доволно зрели и достоинствени за сами да ја донесат одлуката како ќе постапат на 30 септември. Од страна на ВМРО-ДПМНЕ биле повторени критиките за владата на СДСМ и Зоран Заев, чие работење го одбележуваат секојдневни криминални афери. Соговорниците, се вели во соопштението, изразиле согласност, дека ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со министерка за одбрана на Република Италија Елизабета Трент и италијанскиот амбасадор Карло Ромео. На средбата се разговараше за актуелната политичката состојба во државата, евроантлантските интеграции на Македонија како и референдум за договорот со Грција. Мицкоски го потенцираше ставот дека за ВМРО-ДПМНЕ останува неприфатлив договорот со Грција и истиот дополнително државата ја става во незавидна ситуација. На средбата се нагласија силно развиените билатерални односи помеѓу Италијанската Република и Република Македонија како и потребата од понатамошно надградување на истите. Мицкоски ја афирмираше стратешката определба на ВМРО-ДПМНЕ за интеграција во Европската унија и НАТО. Соговорниците се согласија дека интeграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО е клучен фактор за стабилност во нашиот регион и дека е потребна поддршка во насока на спроведување на реформите кои ќе помогнат во остварување на тие цели.
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се сретна со министерката за одбрана на Република Италија Елизабета Трента и италијанскиот амбасадор Карло Ромео. На средбата се разговараше за актуелната политичката состојба во државата, евроантлантските интеграции на Македонија како и референдум за договорот со Грција. Мицкоски го потенцираше ставот дека за ВМРО-ДПМНЕ останува неприфатлив договорот со Грција и истиот дополнително државата ја става во незавидна ситуација. На средбата се нагласија силно развиените билатерални односи помеѓу Италијанската Република и Република Македонија како и потребата од понатамошно надградување на истите. Мицкоски ја афирмираше стратешката определба на ВМРО-ДПМНЕ за интеграција во Европската унија и НАТО. Соговорниците се согласија дека интeграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО е клучен фактор за стабилност во нашиот регион и дека е потребна поддршка во насока на спроведување на реформите кои ќе помогнат во остварување на тие цели.
| | веќе видена | слични

Средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан имаше и лидерот ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Како што информираат од партијата, разговарале за политичката состојба во државата, евроантлантските интеграции на Македонија како и актуелниот референдум за договорот со Грција. Мицкоски го повторил ставот дека за Македонија членството во НАТО и во ЕУ е од стратешки и државен интерес, но дека договорот со Грција е штетен и неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ, односно надвор од познатите принципи и начела на партијата. Тој го повтори ставот на партиските органи во однос на референдумот дека граѓаните се доволно зрели и достоинствени за сами да ја донесат одлуката како ќе постапат на 30 септември. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ги повторил критиките за владата на СДСМ и Зоран Заев, велејќи дека нивното работење го одбележуваат секојдневни криминални афери. Хан и Мицкоски се согласиле дека евроатланската интеграција е клучен фактор за стабилност и просперитет во балканскиот регион како и дека е потребна поддршка во насока на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со Јоханес Хан, комесар за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија. На средбата стана збор за политичката состојба во државата, евро-атлантските интеграции на Македонија, како и актуелниот референдум за договорот со Грција. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека за Македонија членството во НАТО и во ЕУ е од стратешки и државен интерес. Мицкоски потенцира дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија и затоа е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ, односно надвор од познатите принципи и начела на партијата. Тој го повтори ставот на партиските органи во однос на референдумот дека граѓаните се доволно зрели и достоинствени за сами да ја донесат одлуката како ќе постапат на 30 септември. Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беа повторени критиките за Владата на СДСМ и Зоран Заев, чие работење го одбележуваат секојдневни криминални афери. Соговорниците се согласија дека евро-атлантската интеграција е клучен фактор за стабилност и просперитет ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните се определија за европска Македонија, ВМРО-ДПМНЕ да излезе од матрицата на поделби и да се вклучи во процесот за ЕУ и НАТО. Ова го порача владејачкиот СДСМ, по обвинувањата што денеска ги изнесе опозицијата на прес-конференција. „Говорот на ВМРО-ДПМНЕ и начинот на кој оваа партија комуницира со јавноста е уште една потврда за конфузијата и немањето политичка зрелост во редовите на опозициската партија. Не само Македонците, како што тврди ВМРО-ДПМНЕ, туку сите граѓани без разлика на етничката, национална и верска припадност се суверен на Република Македонија и токму затоа сите граѓани на референдумот на 30 септември имаат еднакво право да одлучуваат за иднината на државата. Референдумот е најсилниот облик на демократско одлучување и волјата на граѓаните мора да биде почитувана од сите“, се вели во реакцијата на СДСМ. Владејачката партија праша што е толку непријатно за Христијан Мицкоски, па наместо јасен став, покажува страв да даде директен одговор за најважното прашање во историјата на независна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 549 | | | веќе видена

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 175 | | | веќе видена

Многу сериозно ќе го анализираме мислењето на Венецијанската комисија, ќе земеме предвид различни забелешки и ќе се трудиме да најдеме решение кое ќе биде ...
сите 141 | | | веќе видена

 Во животот постојано учиме. Низ годините ќе доживеете и успеси и неуспеси, а од секое искуство ќе научите и некоја лекција. Но, постојат некои лекции кои би ...
сите 126 | | | веќе видена

По состанокот на лидерите на земјите – членки на НАТО во Лондон, може со гордост, со крената глава, да кажеме успеавме! Горди сме на успехот на државата и ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали има врска со рекет во самата ВМРО ДПМНЕ? И покрај молкот во ВМРО-ДПМНЕ, овие одговори треба да ги даде истрагата. Фактите се јасни, ВМРО-ДПМНЕ должи ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) Мицкоски за референдумот: Секој сам да одлучи, вие знаете што треба да направите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: