(Видео) Мицкоски: Секој да постапи по свое убедување за референдумот


По консултации со граѓани за апстиненција или да се гласа против, оние малку кои поддржуваат, одлучивме секој граѓанин да постапи по свое убедување за референдумот. Нема партиите да одлучуваат туку нацијата и сите ќе се поклониме пред таа одлука, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по завршувањето на Извршниот и Централниот комитет на партијата. Прашањето за името е едно од најзначајните, не само прашање на Заев и Мицкоски, ова е прашање за Македонија. Ова се историски мигови, судбоносни за Македонија, посочи Мицкоски. Пред нас е огромна бездна – Договорот со Грција, тоа е бришење на идентитетот. Република Македонија, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ е во тешка ситуација благодарение на неодговорни политичари. „Македонија е скапоцен авион во раце на долесценти. Оваа Влада не оставрува ветувања, има корупциски афери, милиони во џебови на функционери, тендер од милиони евра на сомнителни фирми. Ако не се багерите да газат, полицијата малтретира, градоначалници потсетуваат дека се снима“, изјави ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните се определија за европска Македонија, ВМРО-ДПМНЕ да излезе од матрицата на поделби и да се вклучи во процесот за ЕУ и НАТО. Ова го порача владејачкиот СДСМ, по обвинувањата што денеска ги изнесе опозицијата на прес-конференција. „Говорот на ВМРО-ДПМНЕ и начинот на кој оваа партија комуницира со јавноста е уште една потврда за конфузијата и немањето политичка зрелост во редовите на опозициската партија. Не само Македонците, како што тврди ВМРО-ДПМНЕ, туку сите граѓани без разлика на етничката, национална и верска припадност се суверен на Република Македонија и токму затоа сите граѓани на референдумот на 30 септември имаат еднакво право да одлучуваат за иднината на државата. Референдумот е најсилниот облик на демократско одлучување и волјата на граѓаните мора да биде почитувана од сите“, се вели во реакцијата на СДСМ. Владејачката партија праша што е толку непријатно за Христијан Мицкоски, па наместо јасен став, покажува страв да даде директен одговор за најважното прашање во историјата на независна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Колку и ВМРО-ДПМНЕ да не може да прифати, факт е дека Договорот со Грција го заштитува и зајакнува македонскиот идентитет и ја отстранува последната пречка за интеграција во ЕУ и НАТО. Граѓаните се свесни дека постигнатиот Договор е фер и најдобро можно решение за нив и за Македонија и затоа на референдумот на 30 септември тие ќе заокружат ЗА влез во ЕУ и НАТО преку прифаќање на договорот со Грција. Говорот на ВМРО-ДПМНЕ и начинот на кој оваа партија комуницира со јавноста, е уште една потврда за конфузијата и немањето политичка зрелост во редовите на опозициската партија. Не само Македонците како што тврди ВМРО-ДПМНЕ, туку сите граѓани без разлика на етничката, национална и верска припадност се суверен на Република Македонија и токму затоа сите граѓани на референдумот на 30 септември имаат еднакво право да одлучуваат за иднината на државата. Референдумот е најсилниот облик на демократско одлучување и волјата на граѓаните мора да биде почитувана од сите. Што е толку непријатно за Христијан Мицкоски, па ...
| | веќе видена | слични

 Граѓаните се свесни дека постигнатиот Договор е фер и најдобро можно решение за нив и за Македонија и затоа на референдумот на 30 септември тие ќе заокружат ЗА влез во ЕУ и НАТО преку прифаќање на договорот со Грција. Говорот на ВМРО-ДПМНЕ и начинот на кој оваа партија комуницира со јавноста, е уште една потврда за конфузијата и немањето политичка зрелост во редовите на опозициската партија. Не само Македонците како што тврди ВМРО-ДПМНЕ, туку сите граѓани без разлика на етничката, национална и верска припадност се суверен на Република Македонија и токму затоа сите граѓани на референдумот на 30 септември имаат еднакво право да одлучуваат за иднината на државата. Референдумот е најсилниот облик на демократско одлучување и волјата на граѓаните мора да биде почитувана од сите. Што е толку непријатно за Христијан Мицкоски, па наместо јасен став, покажува страв да даде директен одговор за најважното прашање во историјата на независна Македонија? На десеттина денови до референдумот, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Христијан Мицкоски да каже што му е потребно и на кој начин може да му помогнеме за да го дефинира и соопшти неговиот став за најважното прашање, реагираат од СДСМ на пресот на Димче Арсовски од ВМРО – ДПМНЕ. Тука сме да му помогнеме, да се охрабри, да размисли, да одлучи, да каже јасен став, велат од СДСМ. „Најлошо е да се нема став, особено за клучни прашања од кои зависи иднината на државата. Иднината на Македонија и нејзините граѓани не смее и нема да биде ризикувана поради калкулациите и нискиот рејтинг на Мицкоски“, стои во соопштението на СДСМ и се додава: „За секоја дебата на било која тема потребни се јасни ставови. Ајде Мицкоски, охрабри се, соопшти го јавно својот став за референдумот, излези пред граѓаните, кажи дека ќе излезеш да гласаш, и ќе има и дебата и иднина во просперитетна европска Македонија“, реагираат од СДСМ.
| | веќе видена | слични

Тука сме да му помогнеме, да се охрабри, да размисли, да одлучи, да каже јасен став. Најлошо е да се нема став, особено за клучни прашања од кои зависи иднината на државата. Иднината на Македонија и нејзините граѓани не смее и нема да биде ризикувана поради калкулациите и нискиот рејтинг на Мицкоски. За секоја дебата на било која тема потребни се јасни ставови. Ајде Мицкоски, охрабри се, соопшти го јавно својот став за референдумот, излези пред граѓаните, кажи дека ќе излезеш да гласаш, и ќе има и дебата и иднина во просперитетна европска Македонија, реагираат од СДСМ.
| | веќе видена | слични
4 копии

Ќе има дебата кога Мицкоски ќе излезе и ќе го каже својот став, за дебата се потребни ставови, велат од СДСМ како реакција на денешната прес-конференција на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ. „Мицкоски да каже како може да му се помогне за побрзо да го дефинира својот став бидејќи во политиката и дебатата најлошо е да немаш став“, наведуваат од владејачката партија. Оттаму додаваат и дека иднината на државата не смее да биде ризикувана поради нискиот рејтинг на Мицкоски. „Охрабри се Мицкоски, соопшти став за референдумот и ќе има и дебата и иднина и напредок за европска Македонија“, стои во партиското соопштение.
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ веднаш со реакција по повод прес-конференциите на ВМРО-ДПМНЕ. Лидерската партија истакна дека дебата ќе има кога претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски ќе го искаже својот став за референдумот. „Христијан Мицкоски да каже како може да му се помогне за побрзо да го дефинира својот став. Иднината на државата не смее да биде ризикувана заради нискиот рејтинг на Мицкоски. Во политиката и во дебатата, најлошо е да немаш став. Охрабри се Мицкоски, соопшти став за референдумот и ќе има и дебата и иднина и напредок за европска Македонија“, се вели во соопштението на СДСМ.
| | веќе видена | слични

Ќе има дебата кога Христијан Мицкоски ќе излезе и ќе го каже својот став, за дебата се потребни ставови, се истакнува во соопштението од петокот на владејачката СДСМ, по прозивките од најголемата партија во парламентот ВМРО-ДПМНЕ дека премиерот Зоран Заев го избегнува соочувањето пред телевизиските камери во врска со претстојниот референдум за промена на името на кое повика опоицискиот челник „Христијан Мицкоски да каже како може да му се помогне за побрзо да го дефинира својот став. Иднината на државата не смее да биде ризикувана заради нискиот рејтинг на Мицкоски. Во политиката и во дебатата, најлошо е да немаш став. Охрабри се Мицкоски, соопшти став за референдумот и ќе има и дебата и иднина и напредок за европска Македонија“, се вели во соопштението на социјалдемократите.
| | веќе видена | слични

Проверка на информациите за ставот на најголемата опозициска партија во Македонија објавени во дел од руските медиуми Извор на изјавата : Новинска агенција „РИА Новости“ „Дваесет и осум политички движења и организации, вклучувајќи ја најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, во Скопје потпишаа меморандум за соработка и формирање на штаб за кампања на бојкот на референдумот“. Пресуда: Погрешно Образложение: Според Договорот за името потпишан на 17. јуни годинава во Преспа на грчко-македонската граница, Македонија се согласи да го промени името, а Грција се обврза да не го блокира членството на Македонија во НАТО и Европската унија. На Самитот на НАТО во Брисел во јули, Македонија доби покана од лидерите на членките на воената Алијанса за започнување на преговорите за полноправно членство. Во Македонија на 30. септември ќе се одржи референдум со следното прашање: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција“. Руската државна новинска агенција ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според Ројтерс италијанскиот премиер Џузепе Конте најавил дека ќе побара да се разговара за датумот за преговори за Македонија и за Албанија веќе во ноември.
сите 532 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 455 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(Видео) Мицкоски: Секој да постапи по свое убедување за референдумот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: