Навали народе на легализација

Првите шест месеци граѓаните ќе аплицираат за легализација на дивоградбите, а потоа општинските комисии ќе одат на терен. Законот за легализација на дивоградбите стапи на сила, а веќе од вчера општините почнаа да ги добиваат и првите апликации од граѓаните кои сакаат да ги легализираат своите бесправно изградени објекти, за цена од едно евро по квадратен метар. Освен за привремените објекти, Законот овозможува легализација на индивидуални куќи, земјиште, индустриски објекти, нелегални доградби и надградби на станбени згради, како и на јавни установи кои ќе се легализираат во согласност со недоместокот за уредување на градежното земјиште. Предвидено е прекинување на постапката доколку со барањето не се поднесени потребните документи, кои дополнително може да се достават во рок од шест години, додека е предвидено да важи Законот. Во општина Аеродром, каде што има повеќе од 5.000 нелегално изградени објекти, вчера утрото околу десетина граѓани, повеќето од Горно Лисиче, поднесоа барање за легализација ...
| | веќе видена | слични

Од вчера, претставници од Министерството за транспорт и врски предводени од министерот Миле Јанакиески, заменик-министерот Горан Михајловски и директорот на Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам, Сашо Дукоски, ги започнаа посетите на општините со цел поблиско информирање на граѓаните за процесот кој ќе биде реализиран со Законот за постапување со бесправно изградени објекти. Министерството за транспорт и врски на својата интернет-страница во делот Постапување со бесправно изградени објекти", ги постави потребните барања кои треба да се поднесат до надлежните ограни во процесот на легализација на бесправните објекти. Овие барања се достапни за сите заинтересирани граѓани кои што сакаат да поднесат барање за утврдување на правен статус на бесправно изграден објект. Во самите барања се наведени документите кои се потребни за да се комплетираат истите.
| | веќе видена | слични

Денес во 19 часот градоначалникот Тони Трајковски и Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, ќе имаат средба со граѓаните од општина Гази Баба, во во ОУ “Крсте Мисирков”. На средбата ќе се разговара за законот за третман на бесправно изградените објекти, за документите кои се потребни за пријавување на диво изградените објекти. Истовремено граѓаните ќе имаат можност да се запознаат и со сите нејаснотии кои би можеле да произлезат во текот на постапката.
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерството за транспорт и врски нформира дека на својата интернет-страница ги има поставено потребните барања кои треба да се поднесат до надлежните органи во процесот на легализација на бесправните објекти. „Овие барања се достапни за сите заинтересирани граѓани кои што сакаат да поднесат барање за утврдување на правен статус на бесправно изграден објект. Во самите барања се наведени документите кои се потребни за да се комплетираат истите“, се наведува во соопштението. Истовремено се најавува дека Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и неговите соработници од денеска ги започнуваат посетите на општините со цел поблиско информирање на граѓаните за процесот кој ќе биде реализиран со Законот за постапување со бесправно изградени објекти. OhridNews
| | веќе видена | слични

Министерството за транспорт и врски на својата интернет-страница во делот „Постапување со бесправно изградени објекти“, ги постави потребните барања кои треба да се поднесат до надлежните ограни во процесот на легализација на бесправните објекти. Овие барања се достапни за сите заинтересирани граѓани кои што сакаат да поднесат барање за утврдување на правен статус на бесправно изграден објект. Во самите барања се наведени документите кои се потребни за да се комплетираат истите. Од денеска, претставници од Министерството за транспорт и врски предводени од Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, заменик-министерот за транспорт и врски, Горан Михајловски и директорот на Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам, Сашо Дукоски ги започнуваат посетите на општините во Република Македонија со цел поблиско информирање на граѓаните за процесот кој ќе биде реализиран со Законот за постапување со бесправно изградени објекти. Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска ќе биде на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 315 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 506 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 34 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Навали народе на легализација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: