„Евровизија“ како претскажување за акција


Последниве години македонските претставници не ни влегуваат во финалето, а годинава Јана Бурчевска треба да си забележи во својата биографија учество на „Евровизија“. А Македонија годинава, се чини, нема ни амбиции за успех Потценуван и преценуван, во зависност од позицијата и интересот на учесниците, евровизискиот музички натпревар, кој во ерата по паѓањето на Берлинскиот ѕид се нарекува „Евросонг“, речиси 65 години е европска реалност. Таа реалност пак, освен што е проектирана како невина забава од типот „пеам да те натпеам“, сепак на еден симптоматичен начин ги одразува, а понекогаш дури и ги „претскажува“ општествено – политичките превирања на земјите – победнички. Навистина, далеку од тоа дека „Евровизијата“ е причината за разните преврати (иако е причина за разгорување на страстите на локалните музички кланови и табори), но на еден мек начин со прогласувањето на победниците, како да се навестува, или поддржува одреден развој на настаните. Самото создавање на „Евровизијата“ во 1953 година како музички ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По По првата проба на која за прв пат видовме како ќе звучи и изгледа "Dance Alone" и јана Бурческа на сцената во Киев, сега нашата евровизиска претставничка ја снима разгледницата со која Македонија ќе биде претставена на Евровизија. За да биде повпечатливо видеото пејачката облече карирано црвено фустанче, а на вратот стави чокер. Фановите во коментарите и дадоа поддршка и ја бодреа дека заедно одиме кон победанашата преставничка. На првата проба Јана Бурческа откри дека ќе танцува сама на сцената, а на големите екрани зад неа се прикажуваат инсерти од самиот видео запис. Тогаш таа изјави дека малку е исплашена бидејќи колегите со евровизиско искуство и кажале дека првата проба е секогаш застрашувачка, звукот е лош и не може да слушнеш ништо. "Но, кога се качив на сцена с? тргна добро. Тоа веројатно беше некоја стратегија за да ме подготват и да бидам изненадена што се звучи толку добро", појасни Јана по првата проба.
| | веќе видена | слични

Организацијата на оваа 62. по ред Евровизија е доделена на најголемиот украински град по минатогодишната голема победа на нивната претставничка Џамала во Шведска со песната „1944“. Директно во финалето на на 13ти мај земјата домакин ќе ја претставува O.Torvald со песната "Time" [embed]https://www.youtube.com/watch?v=VKCIsDLd_Vo[/embed]
| | веќе видена | слични

Контроверзниот Славко Калезиќ, кого балканската публика го запозна како учесник, а привремено и водител на регионалниот „ Х фактор “, е годинешниот евровизиски претставник на Црна Гора. Црномурестиот шоумен боите на својата земја, ќе ги брани со темата насловена „Space“ Тој ќе настапи во рамките на првата полуфинална вечер на 9 мај, заедно со Албанија, Словенија и Грција. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=TWtqWD3TlaA[/embed]
| | веќе видена | слични
2 копии

Евровизија 2017 е 62-ри по ред избор за песна на евровизија каде домаќин ќе биде Украина, по победата на Евровизија 2016. Напреварот ќе подлежи на полу-финалиња , како што досега било со две, формат кој се воведе од 2008 година. Вкупно 42 земји ќе учествуваат на ова издание на Евровизија. Дирекно во финалето на 13 мај ќе настапи претставничка од Велика Британија Lucie Jones "Never Give Up on You". [embed]https://www.youtube.com/watch?v=ac5xNUfzCY4[/embed]
| | веќе видена | слични

На овогодинешниот 62- ри по ред избор на песна за евровизија кој што се одржува во главниот град на Украина во втората полуфинална вечер ќе настапи младата поп и соул пејачка Тијана Богичевиќ ќе ја претставува соседна Србија на Изборот за песна на Евровизија 2017. Пејачката досега пеела пратечки вокали на Владо Георгиев, а не се прославила со свои песни. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=UMvqfykkMYU[/embed]
| | веќе видена | слични

Нашата евровизиска претставничка Јана Бурческа во Киев ја имаше првата проба. Таа ја почувствува евровизиската сцена, а на официјалниот евровизиски канал на Јутјуб се објавени куси видеа од овие проби, во кои меѓу останатите во една минута од пробата на Јана конечно можевме да видиме како ќе изгледа и звучи „Dance Alone“ на сцената во Киев. Таа танцува сама, а на големите екрани зад неа се прикажуваат инсерти од самиот видео запис. Како што е познато Јана ќе настапи со песната „Dance Alone“ во втората полуфинална вечер на 11.мај, а големото финале е закажано за 13 мај. Веднаш по првиот пробен настап,Јана имала прес конференција за новинарите.Во разговорот со евровизискиот портал „И-ес-си-каз“ (ESCKAZ), таа открила дека е задоволна од првата проба, имајќи предвид дека сепак и е прва. „Бев малку исплашена бидејќи колеги со евровизиско искуство ми кажаа дека првата проба е секогаш застрашувачка, звукот е лош и не можеш да слушнеш ништо, но потоа се качив на сцена и сè тргна добро. Тоа веројатно беше некоја ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонската претставничка на Евровизија, младата Јана Бурческа, ја одржа првата проба на големата сцена во Киев. Јана ќе настапи со песната „Dance Alone“ во втората полуфинална вечер на 11 мај, а големото финале е закажано за 13 мај. „Љубовта е сè што ти треба на крајотна денот. Иако сакаме да танцуваме сами, продолжуваме да бараме некој со кого ќе можеме да танцуваме“ – изјавила Јана по пробата.
| | веќе видена | слични

Јана Бурческа, нашата претставничка на „Евровизија 2017“, која ќе се одржи во Киев, Украина, од 9 до 13 мај, вчера ја одржа својата прва проба на евровизиската сцена. Таа ќе настапи трета во втората полуфинална вечер на 11 мај и за место во финалето, кое го чекаме веќе четири години, ќе се бори со песната „Dance Alone“, која ќе ја испее на англиски јазик. Музиката и текстот за песната ги напиша Јоаким Персон, кој беше автор и на песната со која Даниел Кајмакоски се претстави на „Евровизија“, а свој дел имаат и Алекс Омар, Борислав Миланов и Флоренс А. Сите се дел од креативната група „Симфоник интернешнел“, која досега продуцира повеќе успешни евровизиски песни изминативе години. Интересниот спот снимен за „Dance Alone“ го режираше Сергеј Желеско, Русин што работи во Бугарија, а го реализира „Бојана филм“ во своето студио во Софија. И придружните вокали исто така не се од Македонија. Странскиот тим со кој соработуваше Јана го заокружува кореографката Амбра Сучи, Швеѓанка со италијанско потекло, која е ...
| | веќе видена | слични

Македонската претставничка Јана Бурческа задоволна како настапила на првата проба на големата евровизиска сцена. Веднаш по првиот пробен настап, Јана имаше прес конференција за новинарите. Во разговорот со евровизискиот портал "И-ес-си-каз" (ЕСЦКАЗ), таа откри дека сепак, била малку исплашена. "Бев малку исплашена бидејќи колеги со евровизиско искуство ми кажаа дека првата проба е секогаш застрашувачка, звукот е лош и не можеш да слушнеш ништо, но потоа се качив на сцена и с? тргна добро. Тоа веројатно беше некоја стратегија за да ме подготват и да бидам изненадена што се звучи толку добро", изјави Јана. Откако ја почувствува евровизиската сцена, на официјалниот евровизиски канал на Јутјуб беа објавени куси видеа од овие проби, во кои меѓу останатите во една минута од пробата на Јана конечно можевме да видиме како ќе изгледа и звучи "Dance Alone" на сцената во Киев. Таа танцува сама, а на големите екрани зад неа се прикажуваат инсерти од самиот видео запис Јана ќе настапи со " Dance Alone" во втората ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 150 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 229 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 121 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Евровизија“ како претскажување за акција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: