ВМРО-ДПМНЕ: изборот на претседател на Собранието е насилство врз институциите


2 копии

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница за актуелната политичка состојба го осуди, како што соопшти партијата, нелегалниот обид за избор на претседател на Собранието кој што претставува насилство врз институциите, пред се Уставот, законите и пропишаниот деловник. - Непочитувањето на Уставот е непочитување на државата Република Македонија и може да претставува опасен вовед во нова пракса на девалвирање на државата и институциите, се вели во соопштението. За Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, како што стои во соопштението, обидот за воспoставување нелегални институции би направило преседан кој во иднина може да се злоупотреби, и да стане вообичаена пракса и на тој начин да се суспендира волјата на граѓаните изразена на изборите. Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го осудил и, наведува партијата, "шверцерското и нелегално постапување на пратениците Горан Мисовски и Ферид Мухиќ кои со своите незаконски дејствија испратија провокација кон граѓаните на Македонија и тие за ваквото однесување мора ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Груевски и раководството мораат да го следат пулсот на членството. Но, не смеат да ја водат политиката согласно моменталните емотивни реакции на со право револтираните членови, од она што ни го прави СДС и нивните поддржувачи од надвор, пишува еден од основачите на ВМРО и дел од советот на ветерани на ВМРО, Мане Јаковлески, на својот Фејсбук профил.-Груевски и раководството се политичари, а не навивачи и протестанти. Тие треба да водат политика. Во тешки и клучни моменти тие треба да го водат членството, а не членството нив. Тие се избрани за водачи, а не за следачи. Заради своите партиски функции, тие ги имаат сите информации, кои обичните членови не може да ги имаат. И на тој начин, со сите тие информации и досегашно искуство треба да ги донесат најдобрите одлуки, за ВМРО и за Македонија. Не секогаш можат да ги споделат сите информации. Ако се споделат со јавноста, ќе направат поголема штета на државата. Членовите мора да го разберат тоа, затоа што тоа е секаде така. Затоа и се бира водач и раководство. ...
| | веќе видена | слични

-Груевски и раководството се политичари, а не навивачи и протестанти. Тие треба да водат политика. Во тешки и клучни моменти тие треба да го водат членството, а не членството нив. Тие се избрани за водачи, а не за следачи. Заради своите партиски функции, тие ги имаат сите информации, кои обичните членови не може да ги имаат. И на тој начин, со сите тие информации и досегашно искуство треба да ги донесат најдобрите одлуки, за ВМРО и за Македонија. Не секогаш можат да ги споделат сите информации. Ако се споделат со јавноста, ќе направат поголема штета на државата. Членовите мора да го разберат тоа, затоа што тоа е секаде така. Затоа и се бира водач и раководство. Поинаку би имале само членство без лидер, па толпата ќе носи емотивни одлуки. Груевски не е аналитичар. Тој не може да ги сподели сите размислувања и анализи. Дел може, дел сигурно не може. Во секој случај, добро го познаваме, долго е на политичката сцена. Покажал и храброст, и мудрост. И патриотизам, и одлучност. Храброст не е да го однесеш народот ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се тие позади кои што сите оние кои си ја сакаат својата земја треба сплотено да застанат и да изградат стратегија како понатаму, смета политичкиот аналитичар Александар Пандов. Анализирајќи ги актуелните случувања, за РСМ, потсетува на предупредувањата за 63 пратеници. “Сакам сите да ги потсетам дека ВМРО и Груевски беа тие кои предупредуваа дека Македонија се наоѓа во тешка политичка криза, дека отворена е пандорината кутија, дека Заев нуди се и сешто и има пазарено албанизација на Македонија, на нешто кое што најотворено беше укашувано дека ако ВМРО – ДПМНЕ ги нема 63 пратеници сите тие работи можат да бидат реализирани од Заев и албанските политички партии. Сега кога го гледам ерезултатот со 51 пратеник, мора да бидеме свесни дека Грувски сам и со неговата партија немаат магично стапче кое може да ги смени приликите. Приликите се такви, во координација со сценаристот , зборувано и зборувано досега многу пати. Тоа пак на ВМРО не му дава право да седи пасивно. Јас сакам да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ исплатила нови 240. 000 долари на американската консултантска компанија Дашл Груп, се наведува во нивниот извештај објавен на регистрационото биро Фара на 28 април. Извештајот се однесува на шестмесечниот период од 1 октомври 2016 до 31 март 2017 година. Во него се наведуваат услуги кои компанијата ги вршела за македонската политичка партија, најмногу во периодот пред и по изборите во земјава што се одржаа на 11 декември лани, објави Радио Слободна Европа . Во делот активности пишува дека „за ВМРО-ДПМНЕ, Дашл груп обезбедувале стратегиски консултантски услуги во врска со политики и политички прашања пред владата на САД, застапувајќи ги интересите на ВМРО-ДПМНЕ“. Во табелата во која се наведени контактите кои компанијата ги имала за потребите на партијата на Никола Груевски, се пријавени девет активности, главно електронска пошта или телефонски разговор со иста тема-македонски парламентарни избори. На први и втори ноември Дашл Груп, прво преку телефонски разговор, а потоа и преку електронска пошта ...
| | веќе видена | слични

Анализирајќи ги актуелните случувања, за РСМ, потсетува на предупредувањата за 63 пратеници. “Сакам сите да ги потсетам дека ВМРО и Груевски беа тие кои предупредуваа дека Македонија се наоѓа во тешка политичка криза, дека отворена е пандорината кутија, дека Заев нуди се и сешто и има пазарено албанизација на Македонија, на нешто кое што најотворено беше укашувано дека ако ВМРО – ДПМНЕ ги нема 63 пратеници сите тие работи можат да бидат реализирани од Заев и албанските политички партии. Сега кога го гледам ерезултатот со 51 пратеник, мора да бидеме свесни дека Грувски сам и со неговата партија немаат магично стапче кое може да ги смени приликите. Приликите се такви, во координација со сценаристот , зборувано и зборувано досега многу пати. Тоа пак на ВМРО не му дава право да седи пасивно. Јас сакам да укажам на тоа дека Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се позади кои што сите патриоти треба сплотено да застанат и да изградат стратегија како понатаму“, дециден е Пандов. Според Пандов во Македонија постои само еден ...
| | веќе видена | слични

Дел од членството на ВМРО-ДПМНЕ се чувствува предадено и очекува смени во врвот на партијата, но поставеноста на работите во ВМРО-ДПМНЕ и Статутот на партијата не овозможуваат баш брза разврска кога се зборува за кадровски промени. Партиски извори неофицијално коментираат дека во ваква ситуација кога претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ја загуби довербата во меѓународната заедница, вклучувајќи ги и неговите партнери, тој ќе се обиде да го преживее гневот на, како што велат, предаденото членство.Од друга страна, пак, ќе требаат години за да се исчисти „дамката“ што ја доби партијата по последните настани и насилството во Собранието.„Разбирливо е дел од членството да биде незадоволен, бидејќи цели две години раководството поттикнуваше со зборовите 'народот' и 'нема враќање назад', а сега се повлече“, велат нашите извори.Но официјално од ВМРО-ДПМНЕ остануваат на ставот дека информациите за смена на раководството на партијата, вклучувајќи го и Груевски, дефинитивно не се точни.„Реално ВМРО-ДПМНЕ е ...
| | веќе видена | слични

Десетина дена по крвавиот четврток станува прилично јасно дека ѓаволот ја однел шегата во ВМРО ДПМНЕ. Внатре партискиот притисок за одговорност на раководството што ја донесе партијата до тука расте со геометриска прогресија. Наспроти лежерноста со која Груевски десет години ја водеше партијата на власт, сега доаѓаат многу тешки денови. Не само поради тоа што поддржувачите се кивни на раководството што нема да прават Влада, туку затоа што менаџирањето на партијата неминовно водеше кон целосна изолација на партијата, не само внатре во македонското општество, туку и надвор. Меѓународниот фактор во блиска иднина нема да гледа сериозен партнер во ВМРО ДПМНЕ, а партијата изгуби секакви шанси и за внатреѓно коалицирање со некоја од албанските партии, особено по крвавиот четврток во кој најдебелиот крај го извлече Зијади Села. Во такви услови многумина се заппрашуваат дали и каков чекор ќе преземе Груевски. Веќе ја нема комотноста на неприкосновен лидер. Внатре партиските апетити растат. Како што Фактор веќе ...
| | веќе видена | слични

По крвавите инциденти во Собранието, признавањето на Талат Џафери како нов собраниски спикер и се пожестокиот притисок кај меѓународните партнери се погласни се шпекулациите дека во ВМРО-ДПМНЕ мора да има промени, особено во раководството, па и самата позиција на Груевски кој повеќе од 10 години беше неприкосновен повеќе не е гарантирана. Најголемата грешка што ја направи партискиот врв, додаваат, е што си направи непријатели кај евроатланската заедница. Поранешниот државен секретар во Владата на Груевски, Перо Димишкоски вели дека партијата го изгубила кредибилитетот не само кај меѓународната заедница, туку и кај своето членство. „Ова е задача на раководството, на нивниот претседател, да објасни зошто не успеаа тие да состават Влада. Оние работи што ги слушнавме, заради тиранската платформа итн., не се прифаќа тоа, бидејќи тоа не го кажаа кога се донесе таа платформа додека траеа преговорите со ДУИ. Единствено во што се претвори во една сила на која се повеќе се гледа како еден дестабилизирачки фактор. Тие ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ниту сценаристите ниту СЈО нема да го уништат ВМРО-ДПМНЕ, партија која е непоразена на избори и ја има поддршката на македонските граѓани, смета политичкиот аналитичар Александар Пандов. „СДС не се замерија само со ВМРО, туку и со народот. Со помош на сценаристот сметаат дека ги поразиле народот и ВМРО. Се лажат. Брзо ќе се уверат во ова. Колку силно и неправедно ќе удираат сега по ВМРО, толку и двојно ќе им се врати по враќањето на ВМРО на власт“ – пишува Пандов на својот фејсбук профил. За аналитичарот Никола Србов, нападот на пратениците во Собранието му направи голема штета на ВМРО-ДПМНЕ „Од друга страна, тепањето на пратениците на СДСМ му ги засили позициите во коалицијата. Албанците сега размислуваат вака: човекот крвавеше заради нашите права. Смее ли сега некоја албанска партија да му сврти грб а истата да не биде осудена од Албанците? И тоа така ќе биде се додека Албанците во Македонија не го доживеат Заев како премиер, додека на своја кожа не почуствуваат за каков лажго и преварант станува збор, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: изборот на претседател на Собранието е насилство врз институциите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: