Macan доаѓа во 2014 година


Porsche веќе ја најави светската премиера на својот помал спортски теренец Macan за годинава на салонот во Франкфурт, а сега обзнанува дека неговите продажби стартуваат дури в година. Иако поставен на платформата на Audi Q5, Macan е полесен и побрз од својот брат близнак и воедно е првиот модел на Porsche после 924, 944 и 968 под чија хауба работат линиски четири цилиндрични мотори. Колку за потсетување и овие три модели на Porsche беа плод на соработката со Audi, носеа мотори на производителот од Инголштад, а 924 и 944 дури и се произведуваа во фабриката на Audi, во Некарсулум. На почеток под хауба на Macan ќе работат само V6 мотори. Премиерата ќе ја отворат 3.6 литарскиот V6 со 295 КС и 3.0 литарскиот турбо дизел со 250 КС. Најмоќната верзија на Macan ќе ја задвижува 3.6 литарецот во битурбо изведба која кон сите четири тркала ќе турка 370 КС. Оваа верзија како и послабите со четири цилиндри ќе се појави подоцна. Од четрицилиндерците тука се 2.0 литарските турбо бензинец и турбо дизел со 220, односно ...
| | веќе видена | слични

На фестивалот на брзината Goodwood, Jaguar ќе го претстави концепт моделот Project 7. Официјалното соопштение вели дека со овој модел се одбележуваат седумте победи кои Jaguar ги има забележано на Ле Ман во периодот меѓу 1951 и 1990 година... Во суштина, промоцијата на овој модел е начин јавноста уште еднаш дополнително да се запознае со F-Type, иако во овој случај, во малку изменета форма. Станува збор за roadster со алуминиумска каросерија и променет заден дел, чија форма е инспирирана од D-Type. Новитети се и предниот браник, поголемата маска и разните детали особено оние од карбонски влакна, а тука се и 20-инчните тркала со Pirelli PZero гуми. Внатрешноста е во голема мера покриена со кожа, а во неа исто така се забележуваат нови детали, додека најголема промена претставува возачкото спортско седиште конструирано од композитни материјали, но и изоставеното совозачко седиште на чие место сега има платформа за положување на кацигата на возачот. За придвижување на овој автомобил е задолжен ...
| | веќе видена | слични

Кросоверот на Jaguar е се поблиску до сериско производство, пишува британското издание Auto Express. Според публикацијата, моделот ќе се вика XQ или Q-Type. Во моментов тимот на компанијата завршува со развојот на дизајнот на автомобилот, кој е во „напредна фаза“. Од информациите станува јасно дека со овој новитет ќе се потенцираат границите меѓу седан и кросовер, односно новината ќе биде сосема одново создадена, а не врз база на некој од постоечките модели. Можеме да очекуваме овални форми, чисти линии и под остар агол и предно и задно стакло. Се очекува светлата да бидат инспирирани од F-Type, а задните ќе бидат затемнети, токму како и кај предводникот XJ. Моторите сеуште не се потврдени, но Auto Express претпоставува дека палетата ќе вклучува 2.0 литарски турбо агрегат со 240 КЅ, како и 3.0 V6 со моќност од 340 КЅ. Се очекува присуство и на 2.2 SD4 дизел во неколку варијанти, како и на хибриден систем, инспириран од концептот C-X75. Потсетуваме дека тој користи револуционерна технологија со четири ...
| | веќе видена | слични

Германски „Auto Bild“ повторно се занимава со новата генерација на „Audi A4“, која како и актуелниот модел ќе биде понудена со голем избор на погонски агрегати. Новиот „A4“ во продажба ќе се појави во текот на 2015-та година, а како би можел да изгледа покажуваат новите нацрти кои ги објави споменатиот „Auto Bild“. Тука треба да се напомене дека по седан верзијата ќе се појават и караванските верзии „Avant“ и „Allroad Quattro“, па новиот „A5 Coupe“, a во текот на 2016-та пристигнуваат и „A5 Cabrio“ и новиот „A5 Sportback“. Според сегашните најави новиот „A4“ ќе биде полесен (дo 100 kg) и поекономичен од се уште актуелниот модел, меѓуосовинското растојание ќе биде подолго за неколку сантиметри, коефициентот на отпорот на воздухот ќе биде 0.25, а во понудата ќе се најде и хибридна верзија. Што се однесува до моторите се споменуваат бензинците 1.4L со 90 kW/122KS и 132 kW/180KS, потоа 2.0L со 166 kW/225KS и 210 kW/286KS, па агрегатот со шестцилиндри кој развива 250 kW/340KS. Дизел моторите би требало да бидат ...
| | веќе видена | слични

Идната генерација на моделот од средната класа на Audi се откажува од експерименти. Новиот модел ќе биде значително полесен и поштедлив, според формулата што функционира одлично кај Golf VII. Причината за откажувањето од вообичаените технички иновации при воведувањето на новите моделски генерации на Audi е крајно едноставна. Моделот се продава одлично во континуитет и менаџерите на куќата со четирите прстени едноставно не сакаат да влегуваат во експерименти, за кои секогаш постои опасност да не бидат прифатени од купувачите. Во минатата година Audi A4 се продаде само на домашниот пазар во околу 60.000 примероци. Според тоа, загубата би била огромна доколку идниот A4 отстапи од формулата што досега успеваше. Најголемите промени кај новиот A4 ќе бидат во димензиите, тој ќе порасне во должина и ширина, исто како и во просторната понуда во кабината, но во исто време ќе биде 100 килограми полесен од сегашниот модел и ќе тежи 1.380 килограми во основната изведба. Врв во понудата на мотори ќе биде трилитарскиот TDI ...
| | веќе видена | слични

Моделот на Јагуар кој ќе ја има ознаката „XQ“ или „Q-Type“ моментално е во напредна фаза на развој, а со тоа и е се поблиску до сериско производство. Овој кросовер ќе го одликува елегантен дизајн како и предни светла базирани на „F-Type“ и „C“ столбови кои се веќе видени кај моделот „XJ“. Линијата на мотори засега не е позната, но се претпоставува дека ќе бидат опфатена со 2.0 литарски четирицилиндарски агрегат со турбо полнење кој развива 240ks, т.е. може да се очекува и 340ks 3.0L V6 мотор со супер полнач, како и 2.2L SD4 дизел агрегат. Кросоверот се очекува да биде понуден и со „C-X75“ хибридниот систем кој користи два електромотори. Компанијата Јагуар има во план овој кросовер на пазарот да го појави во текот на 2015-та година.
| | веќе видена | слични

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 345 | | | веќе видена

Именувањето на новиот директор на Агенцијата за разузнавање, најавата за анализа на надворешната политика и за деблокада на процедурата за агремани за ...
сите 263 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 203 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 203 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Macan доаѓа во 2014 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: