Извозот во јануари и февруари поголем за 7,2 проценти

11 копии

Во првите два месеца од Македонија се извезени стоки за 7,2 проценти повеќе од тој период лани. Според објавените податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки во овие два месеца изнесува 747.106.000американски долари. Објавените податоци покажуваат дека вредноста на увезената стока, во периодот јануари-февруари 2017 година изнесува 1.014.149.000 долари што е за 10,8 отсто повеќе во споредба со истиот период лани. Трговскиот дефицит за овој период изнесува 267.043.000, а покриеноста на увозот со извоз е 73,7 отсто. Во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, фероникелот и облеката. Во увозот најмногу се застапени платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени од битуменозни минерали (освен сурови), другите метали од платинската група и нивни легури, необработени или во облик на прав и ...
| | веќе видена | слични

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари-февруари 2017 година, изнесува 702,8 милиони евра и бележи пораст од 10,8 отсто во однос на истиот период од претходната година, соопшти Државниот завод за статистика. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 953,3 милиони евра што е за 14,6 отсто повеќе во споредба со истиот период од претходната година. Трговскиот дефицит, во периодот јануари-февруари 2017 година, изнесува 250,5 милиони евра. Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, фероникелот и облеката. Во увозот најмногу се застапени платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени од битуменозни минерали (освен сурови), другите метали од платинската група и нивни легури, необработени или во облик на прав и електричната енергија. Во ...
| | веќе видена | слични

За три месеци извозот од зоните достигна половина милијарда евра. Март бил рекорден месец –со извоз од 180 милиони евра. Растот во однос на лани изнесува 13%, директорот на зоните велид ека ако и натаму се движи во тие рамки, до крајот на годината само од зоните извозот ќе изнесува околу 2 милијарди евра или 300 милиони повеќе од лани. Покриеноста на увзоот со извоз од почетокот на годината изнесува 73,7% и е најголема досега. Тука с егледа придонесот на фабриките од зоните. Македонија стана извозник на софистицирани производи со поголема врендост. Од Макеоднија најмногу се извезуваат производи за наменети за автомобилскиот сектор. Џонсон мети, Ванхул и Џонсон Контролс се трите комапнии кои имаат најголем извоз од земјава.
| | веќе видена | слични

Маја Томиќ Во првите два месеци од годинава Македонија остварила вкупен обем на размена со странство во вкупна вредност од 1,7 милијарди долари, што е за 9,2 проценти повеќе од истиот период минатата година. При тоа, биле извезени стоки во вредност од 747 милиони долари, што е за 7,2 проценти повеќе од првите два месеци лани, објави вчера Државниот завод за статистика, а лонот учествувал со 167 милиони евра. Увозот, пак, изнесувал 1 милијарда долари, што е 10,8 отсто повеќе во споредба со периодот јануари - февруари 2016 година. Или, трговскиот дефицит за јануари и февруари годинава е пресметан на 267 милиони долари. Во извозот најголемо било учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетови на проводници за палење, за возила, авиони или за бродови, фероникелот и облеката. Во увозот, пак, најмногу биле застапени платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени од битуменозни минерали, другите метали од платинската група и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Објавените податоци покажуваат дека вредноста на увезената стока, во периодот јануари-февруари 2017 година изнесува 1.014.149.000 долари што е за 10,8 отсто повеќе во споредба со истиот период лани. Во првите два месеца од Македонија се извезени стоки за 7,2 проценти повеќе од тој период лани. Според објавените податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки во овие два месеца изнесува 747.106.000американски долари. Објавените податоци покажуваат дека вредноста на увезената стока, во периодот јануари-февруари 2017 година изнесува 1.014.149.000 долари што е за 10,8 отсто повеќе во споредба со истиот период лани. Трговскиот дефицит за овој период изнесува 267.043.000, а покриеноста на увозот со извоз е 73,7 отсто. Во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, фероникелот и облеката. Во увозот најмногу се застапени платината и легурите на платина, ...
| | веќе видена | слични

Извозот на стоки од Република Македонија во периодот јануари-февруари 2017 година, чини 43 272 293 илјади денари и бележи пораст од 10.6% споредбено со истиот период лани. Вредноста на увезената стока, во периодот јануари-февруари 2017 година е 58 694 507 илјади денари што е за 14.4% повеќе во споредба со истиот период од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Трговскиот дефицит, во периодот јануари-февруари 2017 година, изнесува 15 422 215 илјади денари. Покриеноста на увозот со извоз, во периодот јануари-февруари 2017, изнесува 73.7%. Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, фероникелот и облеката. Во увозот најмногу се застапени платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени од битуменозни минерали (освен сурови), другите метали од платинската група и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

„На одлуката на Кривичен совет немаме право на жалба до Врховен суд. Имаме можност да поднесеме иницијатива до Јавниот обвинител на РМ. Тој како надлежен може ...
сите 337 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Извозот во јануари и февруари поголем за 7,2 проценти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: