ПССЕ: Истражна комисија за корупција во своите редови

Групата од истражни експерти нема правосудна надлежност. До завршувањето на својата мисија ќе дејствува во најголема тајност Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) го одобри мандатот на „независната надворешна група за истрага“ која треба да спроведе темелна и независна истрага во врска со обвинувањата за корупција и промоција на интереси против одредени членови или поранешни членови на Собранието. Мисијата на групата е да провери дали постојат индивидуални однесувања на членови или поранешни членови на ПССЕ кои не се во согласност со одредбите на Кодексот на однесување за членовите на Парламентарното собрание и други релевантни етички документи. Таа, исто така, ќе ги идентификува практиките спротивни на етичките стандарди на Собранието и ќе треба да го утврди степенот на тие практики. Потоа, според сознанијата од истрагата, ќе треба да утврди дали има доволно докази за да се преземе акција против членови или поранешни членови на Собранието, во согласност со параграфите 19 и 20 од Кодексот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Бирото на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), на состанокот одржан изутринава на крајот од пролетната сесија на паневроспката асамблеја, изгласа недоверба на Педро Аграмунт, како претседател на Собранието, јавува дописникот на МИА. Бирото на ПССЕ, понатаму одлучи дека шпанскиот парламентарец Аграмунт не е овластен да остварува никакви службени посети, да присуствува на состаноците или да дава какви било јавни изјави во име на Собранието, а во својство на претседател. „Претседателот избра да не присуствува на состанокот на Бирото, и да не достави писмо за оставка. Како резултат на тоа, а во контекст на важечкиот Деловникот за работа под кој претседателот (на ПССЕ) не може да биде принуден да поднесе оставка, Бирото чувствува дека е неопходно да се преземат овие чекори“, изјави Сер Роџер Гејл (Велика Британија,), постар заменик-претседател на Собранието, по претседавањето на состанокот на Бирото. „Стандардите и принципите на Парламентарното собрание се поважни од кој било поединец-член, како ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Ние сме шокирани од нападот на Собранието вчера во Скопје. Ги осудуваме овие насилни и неприфатливи напади против пратениците. Насилството нема место во демократијата, изјави ко-известувачите на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) за пост-мониторинг дијалогот со Република Македонија, Лиза Кристофсен (Норвешка, Социјалистичка група) и Валериу Гилецки (Република Молдавија, Европски народни партии), пренесува дописникот на МИА од Стразбур. Апелираат до сите политички партии и засегнати страни да се воздржат од разгорување на тензиите и да покажат одговорност со поттикнување на дијалогот и отворајќи го патот за мирно политичко решение. – Во демократските земји, претседателот на Собранието и Владата мора да бидат назначени преку политички дијалог, во согласност со изборот изразен од страна на гласачите и демократските принципи, се вели во нивното заедничко соопштение. Парламентарното собрание внимателно ќе го следи тековниот развој на ситуацијата во земјата. – Време е да се стави крај на ...
| | веќе видена | слични

Насилството нема место во демократијата – изјавија коизвестувачот на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) за постмониторинг дијалогот со Република Македонија, Лиза Кристофсен (Норвешка, Социјалистичка група), и Валериу Гилецки (Република Молдавија, Европски народни партии) – пренесува дописникот на МИА од Стразбур. Апелираат до сите политички партии и засегнати страни да се воздржат од разгорување на тензиите и да покажат одговорност со поттикнување на дијалогот и отворајќи го патот за мирно политичко решение. – Во демократските земји, претседателот на Собранието и на Владата мора да бидат назначени преку политички дијалог, во согласност со изборот изразен од страна на гласачите и демократските принципи – се вели во нивното заедничко соопштение. Парламентарното собрание внимателно ќе го следи тековниот развој на ситуацијата во земјата. – Време е да се стави крај на политичкиот ќор-сокак, четири месеци по парламентарните избори – додаваат Кристофсен и Гилецки. Граѓаните, како што посочуваат, ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Најголемата политичка група при Парламентарното собрание на Советот на Европа, групата на Народните партии, го прогласи Алекснадар Николоски до недоамна пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и досегашен претседател на македонската парламентарна делегација во паневропската асамблеја за нејзини почесен член, јавува дописникот на МИА од Стразбур. Церемонијата на прогласувањето на почесното членство се одржа на маргините на пролетната сесија на ПССЕ, која се одржува во Стразбур. Оваа одлука на групата на Народните партии се должи на деветгодишниот ангажман на Алексанадр Николоски во групата и ПССЕ, каде извршуваше повеќе функции, како потпретседател на ПССЕ, прв потпретседател на Мониторинг комисијата и прв потпретседатрел на Комисијата за политички прашања.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според дописникот на МИА од Стразбур церемонијата на прогласувањето на почесното членство се одржа на маргините на пролетната сесија на ПССЕ, која се одржува во Стразбур. Оваа одлука на групата на Народните партии се должи на деветгодишниот ангажман на Алексанадр Николоски во групата и ПССЕ, каде извршуваше повеќе функции, како потпретседател на ПССЕ, прв потпретседател на Мониторинг комисијата и прв потпретседатрел на Комисијата за политички прашања.
| | веќе видена | слични

Останато

Користени пелени беше причината за евакуацијата на жителите на Аеродром во населбата Острово. ТВ 24 објави и видео од станот, во кој се гледаат искористените ...
сите 123 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 83 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 16 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 70 | | | веќе видена

Албански државјанин со лажна италијанска лична карта се обидел да излезе од Македонија.Како што соопшти МВР, вчера во 17:50 часот на граничниот премин „Свети ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПССЕ: Истражна комисија за корупција во своите редови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: