Еуротинк: Нема простор за триумфализам, не очекува долг и напорен пат


Табелата за политичките критериуми во извештајот на Европската унија за Македонија годинава е речиси празна, за разлика од изминатите години, покажува компаративната анализа на извештаите на Европската унија за Македонија во последните четири години. Во најновиот извештај го нема ниту еуфемизмот „заробена држава“, со кој пред помалку од две години, беше квалификуван нашиот систем како авторитарен и корумпиран. Позитивен е делот за реформите, но високиот број на донесени закони по скратена постапка и проблемите со децентрализацијата се најдоа и во овој извештај, како и во изминатите три. Од граѓанскиот сектор укажуваат дека, нема простор за триумфализам, туку извештајот треба да се гледа како патоказ за долгиот и напорен пат што не очекува. Во него има многу забелешки за економијата, во делот на управувањето со јавните финансии, справувањето со сивата економија и невработеноста. Како најитен приоритет е посочена подготовката на повеќе-годишни буџети. Вицепремиерот Бујар Османи рече дека ова се прашања за ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи последниот Извештај на Европската Комисија го оцени како најдобриот Извештај за Македонија досега. Тој во неговото последно обраќање говори за големиот напредок на земјата изминатите 11 месеци. Со реакција излегоа од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Тие го повикуваат вицепремиерот да го објасни делот од извештајот кој вели дека корупцијата се уште цвета во многу области и продолжува да преставува сериозен проблем. „Датум за преговори се уште нема, но затоа секојдневно јавноста е сведок на наместени милионски тендери, расипничко однесување на владата, економска стагнација, непотизам и вработување на семејства на актуелни функционери во државни компании“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ бара Османи да ги објасни и другите делови каде се нотира ниското рангирање на Македонија во листата на “Transparency international“, но и слабиот економски развој. Од опозициската партија велат дека е добро што земјата доби безусловна препорака, но додаваат дека не веруваат дека ова ќе ...
| | веќе видена | слични

Реагираа од ВМРО- ДПМНЕ. Од партијата велат дека јавноста ја интересира дали Османи и Заев се задоволни од нивото на корупција кое го нотира комисијата. Реагираа од ВМРО- ДПМНЕ. Од партијата велат дека јавноста ја интересира дали Османи и Заев се задоволни од нивото на корупција кое го нотира комисијата. Владата не обезбеди податоци за договорите за определено време почнувајќи од 1 јануари. Дали причина за ова е вработувањето на ќерката на Талат Џафери, синот на Мирослав Грчев или сопругот на Магдалена Несторовска во ЕЛЕМ и илјадниците слични случаи? Зошто Османи и Заев се среќни со нотирањето „клучни слабости во економијата“ и „недостатоци во деловното опкружување, како што се слабото спроведување на договорите и големата сива економија. Датум за преговори сеуште нема, но затоа секојдневно јавноста е сведок на наместени милионски тендери, економска стагнација, непотизам и вработување на цели семејства на актуелни функционери во државните компании, велат од ВМРО- ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“.   Османи е должен да објасни што има позитивно во констатацијата „се крие опсегот на користење на времените вработувања во јавната администрација што доведува до загриженост во однос на почитување на Мерит системот. Владата не обезбеди податоци за договорите за определено време почнувајќи од 1 јануари.“ Добро е што Македонија повторно ја врати безусловната препорака која што ја имаше шест години по ред, но како што истакна и еврокомесарот, препораката сама по себе не значи многу доколку не резултира со датум за отпочнување преговори, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ на видео обраќањето на Бујар Осман и. 
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку писмено соопштение реагираше на видео обраќањето на вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. Реакцијата во продолжение во интегрална верзија: „Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. Јавноста ја интересира дали Бујар Османи и владата на Заев се задоволни од нивото на корупција кое го нотира и Европската комисија и зошто не се пофали дека за една година ја спуштија Македонија за 17 места на листата на Транспаренси меѓу земји како Танзанија, Замбија, Брегот на Слоновата Коска и други Африкански држави. Бујар Османи е должен да објасни што има позитивно во констатацијата „Се крие опсегот на користење на времените вработувања во јавната администрација што доведува до загриженост во однос на почитување на мерит системот. Владата не обезбеди податоци за договорите за определено време почнувајќи од 1 јануари.“ Дали причина за ова е вработувањето на ќерката на Талат Џафери, синот на ...
| | веќе видена | слични

Како три клучни позиции што ја отсликуваат суштината на Извештајот, вицепремиерот Османи ги посочува политичките критериуми, подготвеноста за членство според економските критериуми и имплементацијата на т.н. АКИ. - Прво, политичките критериуми. Македонија во споредба со останатите земји од Западниот Балкан оствари најголем напредок, што директно ја рефлектира успешната имплементација на Планот 3-6-9, особено квалитетот на имплементацијата на реформите во една транспарентна и инклузивна постапка. Второ, стабилизирањето на политичката криза покажува добри резултати и во останатите области. На пример, во споредба со регионот, Македонија има добиено највисока оценка и за подготвеноста за членство според економските критериуми. Тоа значи дека нашата индустрија, нашите услуги, нашите производи се приближуваат до стандардите со кои ќе станат конкурентни на европскиот пазар, вели Османи. Според него, многу важен податок кој Европската комисија го потврдила во Извештајот е и фактот што Македонија во имплеметацијата ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на денешното обраќање на Бујар Османи.„Еве што Бујар Османи заборави да каже во видео обраќањето: „Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“.Јавноста ја интересира дали Бујар Османи и владата на Заев се задоволни од нивото на корупција кое го нотира и Европската комисија и зошто не се пофали дека за една година ја спуштија Македонија за 17 места на листата на Транспаренси меѓу земји како Танзанија, Замбија, Брегот на Слоновата Коска и други Африкански држави.Бујар Османи е должен да објасни што има позитивно во констатацијата „Се крие опсегот на користење на времените вработувања во јавната администрација што доведува до загриженост во однос на почитување на мерит системот. Владата не обезбеди податоци за договорите за определено време почнувајќи од 1 јануари.“ Дали причина за ова е вработувањето на ќерката на Талат Џафери, синот на Мирослав Грчев или сопругот на Магдалена ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи во своето неделно видео обраќање на социјалната мрежа „Фејсбук“ оценува дека Македонија доби исклучително позитивен извештај од Европската комисија со чиста и безусловна препорака. Како три клучни позиции што ја отсликуваат суштината на Извештајот, вицепремиерот Османи ги посочува политичките критериуми, подготвеноста за членство според економските критериуми и имплементацијата на т.н. АКИ. - Прво, политичките критериуми. Македонија во споредба со останатите земји од Западниот Балкан оствари најголем напредок, што директно ја рефлектира успешната имплементација на Планот 3-6-9, особено квалитетот на имплементацијата на реформите во една транспарентна и инклузивна постапка. Второ, стабилизирањето на политичката криза покажува добри резултати и во останатите области. На пример, во споредба со регионот, Македонија има добиено највисока оценка и за подготвеноста за членство според економските критериуми. Тоа значи дека нашата индустрија, нашите услуги, ...
| | веќе видена | слични

Заменик Претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи во своето неделно видео обраќање накусо се осврна на содржината на минатонеделниот Извештај на Европската комисија, т.е., на трите клучни позиции кои ја отсликуваат суштината на Извештајот. „Македонија доби исклучително позитивен извештај, веројатно најдобар извештај кој досега сме го имале крунисан со чиста и безусловна препорака“, рече Османи кој накратко посочи три клучни позиции што ја отсликуваат суштината на овој Извештај: . „Прво, Политичките критериуми! Македонија во споредба со останатите земји од Западниот Балкан оствари најголем напредок, што директно ја рефлектира успешната имплементација на Планот 3-6-9, особено квалитетот на имплементацијата на реформите во една транспарентна и инклузивна постапка. Второ, стабилизирањето на политичката криза покажува добри резултати и во останатите области. На пример, во споредба со регионот, Македонија има добиено највисока оценка и за подготвеноста за членство според економските ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Планот 18 е во почетна фаза и се однесува на активности што треба да се преземат до крајот на 2018 година врз основа на Извештајот од Европската комисија, изјави денеска владниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање за тоа што соджри Планот 18. – Овој план Владата на Република Македонија го утврди заедно со Европската комисија врз основа на Извештајот, што го добивме во вторникот. Се работи за план што е во почетна фаза и наскоро ќе имаме драфт, рече Бошњаковски. Посочи дека се работи за имплементација на активности до крајот на 2018 година. Вицепремиерот задолжен за евроинтеграции Бујар Османи вчера најави дека во претстојниот период Владата влегува со новиот план 18 што ќе биде фокусиран на она што треба да се стори до и по јунскиот Самит на ЕУ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од бомбашите самоубијци, пред стравичниот напад во Шри Ланка бил уапсен, па пуштен, изјави портпаролот на владата на Шри Ланка, за „Си-ен-ен“.Илхам Ахмед ...
сите 500 | | | веќе видена

Речиси 170 милиони деца во светот ја немаат примено првата вакцина против сипаници, според податоци за периодот 2010-2017 година, соопшти УНИЦЕФ. Од нив ...
сите 156 | | | веќе видена

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун користи свој личен оклопен воз за патувања во други земји.Возот го наследил од татко му, кој со него патувал во Кина и ...
сите 152 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 226 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еуротинк: Нема простор за триумфализам, не очекува долг и напорен пат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: