Николоски: За критиките за економијата има конкретни аргументи и ММФ ја намали очекуваната стапка на раст


Клучно на овој пат кон Европската унија е граѓаните да живеат подобро. Но дали е така, праша Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ говорејќи за Извештајот за прогрес на Република Македонија, кој гостуваше на телевизија Телма. -Дека во извештајот има критики и дека Европската комисија констатира дека „има клучни слабости во економијата“, како „недостатоци во деловното опкружување, како што се слабото спроведување на договорите и големата сива економија, високи стапки на невработеност, фискална политика е насочена кон краткорочни мерки и нема траен план за консолидација, ниски стапки на иновации и значајните недостатоци во инвестициите…“, Николоски го арументираше со факти. Тој посочи дека и Меѓународниот монетарен фонд ги намали очекувањата за стапката на раст од 3,2 проценти на 2, 8 отсто. Потенцираше и дека потрошувачката е намалена за една четвртина. Николоски се осврна и на индустриското производство или конкретни сектои како на пример градежништвото. -Има пад на вкупните одобренија за ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи последниот Извештај на Европската Комисија го оцени како најдобриот Извештај за Македонија досега. Тој во неговото последно обраќање говори за големиот напредок на земјата изминатите 11 месеци. Со реакција излегоа од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Тие го повикуваат вицепремиерот да го објасни делот од извештајот кој вели дека корупцијата се уште цвета во многу области и продолжува да преставува сериозен проблем. „Датум за преговори се уште нема, но затоа секојдневно јавноста е сведок на наместени милионски тендери, расипничко однесување на владата, економска стагнација, непотизам и вработување на семејства на актуелни функционери во државни компании“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ бара Османи да ги објасни и другите делови каде се нотира ниското рангирање на Македонија во листата на “Transparency international“, но и слабиот економски развој. Од опозициската партија велат дека е добро што земјата доби безусловна препорака, но додаваат дека не веруваат дека ова ќе ...
| | веќе видена | слични

Реагираа од ВМРО- ДПМНЕ. Од партијата велат дека јавноста ја интересира дали Османи и Заев се задоволни од нивото на корупција кое го нотира комисијата. Реагираа од ВМРО- ДПМНЕ. Од партијата велат дека јавноста ја интересира дали Османи и Заев се задоволни од нивото на корупција кое го нотира комисијата. Владата не обезбеди податоци за договорите за определено време почнувајќи од 1 јануари. Дали причина за ова е вработувањето на ќерката на Талат Џафери, синот на Мирослав Грчев или сопругот на Магдалена Несторовска во ЕЛЕМ и илјадниците слични случаи? Зошто Османи и Заев се среќни со нотирањето „клучни слабости во економијата“ и „недостатоци во деловното опкружување, како што се слабото спроведување на договорите и големата сива економија. Датум за преговори сеуште нема, но затоа секојдневно јавноста е сведок на наместени милионски тендери, економска стагнација, непотизам и вработување на цели семејства на актуелни функционери во државните компании, велат од ВМРО- ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку писмено соопштение реагираше на видео обраќањето на вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. Реакцијата во продолжение во интегрална верзија: „Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. Јавноста ја интересира дали Бујар Османи и владата на Заев се задоволни од нивото на корупција кое го нотира и Европската комисија и зошто не се пофали дека за една година ја спуштија Македонија за 17 места на листата на Транспаренси меѓу земји како Танзанија, Замбија, Брегот на Слоновата Коска и други Африкански држави. Бујар Османи е должен да објасни што има позитивно во констатацијата „Се крие опсегот на користење на времените вработувања во јавната администрација што доведува до загриженост во однос на почитување на мерит системот. Владата не обезбеди податоци за договорите за определено време почнувајќи од 1 јануари.“ Дали причина за ова е вработувањето на ќерката на Талат Џафери, синот на ...
| | веќе видена | слични

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“.   Османи е должен да објасни што има позитивно во констатацијата „се крие опсегот на користење на времените вработувања во јавната администрација што доведува до загриженост во однос на почитување на Мерит системот. Владата не обезбеди податоци за договорите за определено време почнувајќи од 1 јануари.“ Добро е што Македонија повторно ја врати безусловната препорака која што ја имаше шест години по ред, но како што истакна и еврокомесарот, препораката сама по себе не значи многу доколку не резултира со датум за отпочнување преговори, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ на видео обраќањето на Бујар Осман и. 
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на денешното обраќање на Бујар Османи.„Еве што Бујар Османи заборави да каже во видео обраќањето: „Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“.Јавноста ја интересира дали Бујар Османи и владата на Заев се задоволни од нивото на корупција кое го нотира и Европската комисија и зошто не се пофали дека за една година ја спуштија Македонија за 17 места на листата на Транспаренси меѓу земји како Танзанија, Замбија, Брегот на Слоновата Коска и други Африкански држави.Бујар Османи е должен да објасни што има позитивно во констатацијата „Се крие опсегот на користење на времените вработувања во јавната администрација што доведува до загриженост во однос на почитување на мерит системот. Владата не обезбеди податоци за договорите за определено време почнувајќи од 1 јануари.“ Дали причина за ова е вработувањето на ќерката на Талат Џафери, синот на Мирослав Грчев или сопругот на Магдалена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова беше возбудлива недела за регионот. А за Македонија посебно. За пофалбите да не се претворат во заблуда потребна е работа, вистинска работа пишува колумнистот Љупчо Поповски за Дојче Веле Не знаеме дали европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, е страствен поклоник на легендарната американска рок група „Бич бојс“, но неговото споменување на „добрите вибрации“, кога лично на премиерот Зоран Заев му го предаде извештајот на Европската комисија како да даде асоцијативен призвук на една од најважните песни на калифорниските рокенролери – „Good Vibrations”. Синтагмата за „добрите вибрации“ стана дел од алтернативната, а потоа и од мејнстрим културата откако Брајан Вилсон и другарите во октомври 1966 година го издадоа синглот кој во истиот момент стана хит и кај публиката и кај критичарите и до ден-денес остана забележан како една од најважните песни во историјата на популарната музика. Таа со својата психоделична и прогресивна структура и со експериментирањето со самото судио за снимање како инструмент ...
| | веќе видена | слични

Дека дојде животот, се "гледа" на секаде околу нас. Каде и да се сврти човек, саде живот околу него во државава. Се отвараат нови работни места и еве веќе има двјаца нови вработени, ќерката на Талат Џафери - нелигитимниот претседател на Собрание и синот на Мирослав Грчев – македономразачот , се вработиле во ЕЛЕМ. Странските инвеститори се наредиле како на каса во во маркет и чекаат да инвестираат. Летаат просечни плати од 500 евра , нема задолжувања и кредити , буџетот е полн како око и нема потреба да се зголемуваат даноците , пуштаме огласи по соседните држави за работници во градежна оператива оти се е во изградба, се вратија назад речиси сите 600.000 иселени , нафтата и цените на продуктите вртоглаво паѓаат , мед тече од Осоговијата, а млеко од Шара... Убавини на сите страни. Што ти е Живот, брeеј! Иронијата на страна, сериозна е работата. Народот, со се мене, можеби е полу слеп, па не догледуваме добро. Ама сепак, гледаме дека надворешната политика ни ја водат луѓе кои ниту во еден атом од нивното ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, смета дека владата на Заев не ја цени подадената рака како и придонесот на опозицијата за надминување на проблемите со политичкиот дијалог по што Европската Комисија даде извештај со позитивна и чиста препорака за започнување на македонските преговори за членство во ЕУ. -ВМРО-ДПМНЕ секогаш во минатото така и сега била браник на националните и државните интереси и во овој момент раководството на партијата одлучи дека национален интерес е ВМРО-ДПМНЕ да не ја напушти масата, а на таа маса ВМРО-ДПМНЕ додаде вредност при изработката на сите т.н. реформски закони и истите тие понатаму во една процедура во собранието беа усвоени дел допрва ќе се усвојат, рече Мицкоски во интервјуто за Алфа. Мицкоски забележа дека и покрај подадената рака од ВМРО-ДПМНЕ до владата со цел остварување на државните интереси, премиерот Заев не го испочитувал инпутот на опозицијата во извештајот на Европската Комисија. Но потенцираше дека високите претставници на ЕУ, Јоханес Хан и Федерика ...
| | веќе видена | слични

Во интервјуто за телевизија Алфа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека како и во минатото така и сега ВМРО-ДПМНЕ била браник на националните и државните интереси. Така и во овој момент раководството на ВМРО-ДПМНЕ одлучило да не ја напушти масата и на таа маса да додаде вредност при изработката на реформските закони. -ВМРО-ДПМНЕ секогаш во минатото така и сега била браник на националните и државните интереси и во овој момент раководството на партијата одлучи дека национален интерес е ВМРО-ДПМНЕ да не ја напушти масата, а на таа маса ВМРО-ДПМНЕ додаде вредност при изработката на сите т.н. реформски закони и истите тие понатаму во една процедура во собранието беа усвоени дел допрва ќе се усвојат, вели Мицкоски. Мицкоски забележа дека и покрај подадената рака од ВМРО-ДПМНЕ до владата со цел остварување на државните интереси, премиерот Заев не го испочитувал инпутот на опозицијата во извештајот на Европската Комисија. Но потенцираше дека високите претставници на ЕУ, Јоханес Хан и Федерика ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Николоски: За критиките за економијата има конкретни аргументи и ММФ ја намали очекуваната стапка на раст

Од:
До кого (е-маил):
Порака: