„Взглад“: Израел ќе го нападне Иран во септември

Израел најверојатно ќе го нападне Иран во септември 2011. година, изјави во интервју за американските медиуми офицерот на ЦИА во оставка Роберт Баер, кој работел 21. година на Блискиот Исток, пишува весникот „Взглад“. Покрај тоа што ветеранот на ЦИА не ги открива изворите врз кои се темелат неговите анализи, тој посочува низа израелски служби за безбедност, кои јавно предупредуваат на евентуален напад врз Иран, вклучително и поранешниот директор на „Мосад“ Меир Даган. Според Баер, претходните забелешки на даган дека евентуален израелски напад врз Иран може да доведе до регионална војна, отвораат можност да се претпостави дека Нетанјаху планира таков напад и дека тоа најверојатно ќе се случи во септември, пред гласањето по прашањето за палестинска држава.
| | веќе видена | слични
6 копии

Во текот на септември Израел би можел да го нападне Иран, тврди поранешниот долгогодишен агент на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Роберт Баер - Таквиот израелски потег би ги вовлекол САД во уште една војна и би го загрозил американскиот воен и цивилен персонал на Блискиот Исток и пошироко - предупредил Баер, кој повеќе од две децении живеел на Блискиот Исток. Според него, поранешниот шеф на израелската разузнавачка агенција Мосад, Меир Даган, предупреди дека премиерот Бенјамин Нетанјаху е цврсто решен да ги нападне иранските нуклеарни инсталации. - Речиси е сосема сигурно дека Нетанјаху планира напад врз Иран и тоа веројатно ќе се случи во септември, пред изјаснувањето на ОН за палестинската држава. Тој, исто така, се надева дека ќе ги вовлече и САД во судирот - оценил Баер. Тој истакнал дека Израел планира напади врз иранскиот комплекс во Натанц и врз други нуклеарни инсталации, за да ги уназади нивните способности.
| | веќе видена | слични

Останато

Која доби убедлива поддршка со 408 гласови од вкупно 519 делагати на вчерашната конвенција во Струга. Укинување претседателските привилегии, формирање на ...
сите 169 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Взглад“: Израел ќе го нападне Иран во септември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: