Создадена маица што е невозможно да се извалка


ВИДЕО:Создадена маица што е невозможно да се извалка Петната од сладолед, кечап или некои сосови на бели маици наскоро ќе станат минато. Американските студенти создале маица која е невозможно да се извалка. Силик Шрт (Silic Shir) била создадена со користење на хидрофобна нанотехнологија. Не содржи опасни хемиклалии што би нанеле штета на вашиот мозок или да предизвикаат рак. Влакната се врзани со нанотехнологија на микроскопско ниво и ткаенината се состои од милијарди честички силк. Тој материјал, наместо да ги впива течностите базирани на вода, едноставно ја одбива и течноста лизга од маицата. „Знаев дека постои начин да направиме производ кој е безбеден за корисниците и кој ќе издржу повеќе циклуси перење. Користиме рестеглив полиестер, сличен на фабричкиот, кој може да се најде кај брендовите на Најк или Андер Амор. Мошне е нежен“, изјави креаторот на маицата Аамир Пател (20). Маицата ќе се најде во продажба од мај наредната година и ќе чини 36 евра. Средствата за креирање на маицата се собрани по ...
| | веќе видена | слични

Младиот претприемач Амир Пател ја измисли Silic - маица која е наводно отпорна на сите видови флеки. Маицата во себе содржи посебна нанотехнологија која користи микроскопски структури кои одбиваат течностите базирани на вода формирајќи слој на воздуј помеѓу ткаенината и молекулите на течноста. Ова доведува до тоа течноста да се одбива од сферата и само да се стркала од маицата без да остави флека.
| | веќе видена | слични

Маицата носи име „Silic Shirt“ и е направена со употреба на хидрофобна нанотехнологија. Не содржи опасни хемикалии кои би можеле да нанесат штета на вашиот мозок или да предизвикаат рак. Влакната се везени со нанотехнологија на микроскопско ниво и ткаенината се состои од милијарди честички на силициум. Тој материјал наместо да ја впива течноста базирана на вода, едноставно ја одбива и таа се лизга од маицата. - Знаев дека постои начин да се направи производ што ќе биде безбеден за корисниците и што ќе издржи машинско перење. Користиме растеглив полиестер, сличен на оној фабричкиот, што можете да го најдете кај брендови од типот на „Најк“ или на „Андер армор“. Многу е нежен, рекол креаторот на маичката Аамир Пател (20). Маицата ќе се појави во продажба следната година и ќе чини 36 евра. Средствата потребни за креирање на маицата се собрани по пат на онлајн-фондацијата Кик Стартер, и за таа намена проектот успеал да ја собере потребната сума од 20.000 долари. Погледнете го видеото:
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 51 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Создадена маица што е невозможно да се извалка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: