Има ли опасност за епидемија од морбили?


Секогаш има можност за епидемија од морбили информира докторка Гордана Кузмановска од Институтот за јавно здравје. Додавајки дека во услови кога нема добро покривање на осетливата популација кон ова заболување и има лица кои се без имунитет секогаш постои опасност. Имено синоќа од Министерството за здраство соопштија дека шестмесечно бебе од Куманово и 40 годишен маж од Скопски Аеродром се заразени од мали сипаници. Двата случаи не се поврзани информираат од Министерството, и се во добра состојба. Но не е познат изворот на заразата. Меѓутоа морбилите преставуваат се поголема закана за невакцинираните деца, но и за возрасните луѓе во нашата земја. Епидемиолозите предупредуваат, антивакциналната кампањи го зголемуваат ризикот од појава на нова епидемија во земјата, а заради нискиот опфат на имунизација можни се и смртни случаи. Тонско: Кај со зборуува за вакццинацијата трето прашање Потребно е да се одржува личната хигиена велат медицинските лица како и редовно миење на рацете и конзумирање витамини. Во ...
| | веќе видена | слични
5 копии
7 копии
12 копии
7 копии
повеќе

Останато

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 121 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 199 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 121 | | | веќе видена

Aндерлехт нема да ја раскине соработката со играчот за кого минатото лето плати три милиони евра, но ќе се обидат да го продадат. Скандалот кој се создаде со ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Има ли опасност за епидемија од морбили?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: