Новите измени на Законот за стечајци пред пратениците

Со Законот за материјално обезбедување на луѓето кои останале без работа поради приватизација на фирмите со доминантна државна сопственост се опфатени речиси 6.500 стечајци. Примаат надоместок до пензионирање. Според власта, со новите измени се укинуваат дел од критеримите за кои е докажано дека се тешко применливи во практика. Со нив, ќе се зголеми опфатот за најмалку 1.600 невработени. Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, пак, обвинија дека власта носи популистички законо за да добие политички поени пред одржувањето на референдумот. Велат, се ветувало решение за над 20.000 стечајци, а за две години успеале да се опфатат само 6.000 стечајци. Владејачкото мнозинство уверува дека тие носат сериозни и системски закони кои одат во прилог на унапредување на социјалните права. На седницата се разгледуваа и измените во Законот за заштита на децата со кои се предвидува да се зголемат за 20 насто надоместоците за детска и социјална заштита за ранливите семејства. Игор Панов
| | веќе видена | слични
4 копии

Олеснување на постапката за остварување на правото на ортопедско помагало, формирање една стручна комисија наместо постоечките 14 стручни комисии, која ќе ја утврдува листата на лекови, можност за користење на општо прифатениот електронски потпис поради истекот на важноста на електронската здравствена картичка...Ова меѓу другото го предвидува Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за здравствено осигурување во прво читање, кој собраниската Комисија за здравство на седница констатираше дека е прифатлив и може да се даде на натамошно читање.Измените и дополнувањата ги образложи заменик-министерот за здравство Асим Муса, кој рече дека се воведува нова категорија осигурени лица - деца со пречки во развојот и со специфични потреби за кои се користи право на посебен додаток и кои во дадени ситуации немаат основ за осигурување, како и бришење на условот од шестмесечно континуирано плаќање придонес за здравствено осигурување за остварување на правото на ортопедско помагало.Посочи дека осигурениците ...
| | веќе видена | слични

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска расправаше за измени и дополнувања на Законот за заштита на децата кои треба овозможат зголемување на висината на додатокот за деца кои имаат пречки во телесниот или менталниот развој или комбинирани пречки во развојот до 26 години. Освен зголемувањето на средствата, овие лица ќе бидат и здравствено осигурани, ако не се осигурани по било кој друг законски основ.Износот на утврдената висина на правото на посебен додаток со Законот за заштита на децата се зголемува од 4.202 денари на 5.021 денари.Самохраните родители кои имаат дете со специфични потреби со пречки во телесниот или менталниот развој или комбинирани пречки во развојот до 26 години наместо досегашните 6.303 денари ќе добиваат сума од 7.351 денар.За материјално необезбедени родители, кои се корисници на социјална помош и постојана парична помош, а кои имаат дете со специфична потреба до 26 години додатокот се зголемува од 5.252,50 денари на 6.276 денари.По поддршката од Комисијата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Нови измени на т.н. закон за стечајци разгледуваше денеска собраниската Комисија за труд и социјална политика, кои треба да овозможат правото на надомест да го остварат уште околу 1.600 стечајни работници.Како што појасни Државниот секретар во МТСП, Јована Тренчевска, измените и дополнувањата на Законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата се прават за да се овозможи правото на материјално обезбедување да се оствари без разлика дали работниот однос склучен по користењето на паричниот надоместок по основ на невработеност, бил на определено или неопределено време и дали престанал е по волја и вина на работникот.Основниот закон, како што потсети таа, беше донесен во септември минатата година. Едни измени, посочи, беа направени во март годинава, но и после измените во текот на спроведувањето беше конатстирано дека голем број стечајни работници ги исполнуваат сите услови, освен условот кој со сегашните измени се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Координацијата продолжува, но датум и време за состанок на работните групи на политичките партии за новиот Закон за Јавно обвинителство се уште нема. Работните ...
сите 481 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 312 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена

Манчестер Сити во еден нестварен натпревар не успеа да оствари заслужена победа против Тотенхем, а за ситуацијата да биде уште подраматична, „граѓаните“ се ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новите измени на Законот за стечајци пред пратениците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: