Кој ќе доцни на претстава нема да влезе во МНТ!

Оваа одлука на својот Фејсбук профил ја соопшти новиот директор на МНТ, Драган Спасов Дац. Со почетокот на новата театарска сезона во Македонскиот народен театар, заради непречено следење на претставите, вратите за публиката ќе се затвораат во 19:55 часот, соопшти новиот директор на МНТ, Драган Спасов Дац, преку својот профил на Фејсбук. „Во 20:00 часот почнува претставата! Ако некој не е во можност да присуствува на претставата за која земал билети, истите ќе може да ги врати половина час пред почетокот на претставата и да му бидат вратени парите. Во спротивно, на гледачите кои задоцниле нема да им бидат вратени парите и истите нема да можат да влезат во театарот. Ова ќе важи за сите граѓани на светот“, напиша директорот Спасов. Неговата реакција следува по инцидентот меѓу актерот Сашко Коцев и градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, поради доцнењето на претседателот на Собранирто Талат Џафери на претставата „На ничија земја“ на затворањето на годинешното Охридско лето.
| | веќе видена | слични
2 копии

Екатерина Намичева е магистер по архитектура и инженерство и асистент на смерот за ентериер на Факултетот за арт и дизајн на Европски универзитет РМ. Таа беше еден од кураторите на изложбата на фотографот Драган Гајиќ и работилницата за портретно фотографирање која се одржа во фоајето на Македонскиот народен театар на 4 и 5 јуни годинава - Портретната фотографија е особено важен медиум кој ја следи театарската магија на сцената и надвор од неа. Токму затоа МНТ започна со организирање на работилници за млади фотографи на кои е ставен фокусот токму на овој вид фотографска дисциплина. Фотографот преку својот објектив создава слики преку кои ни го пренесува своето видување за претставата на која можеме да се навратиме и по нејзиното завршување како една меморија која не враќа назад во времето. Преку фотографиите на фотографот Драган Гајиќ можеме да ја воочиме неговата љубов кон театарот и луѓето кои се дел од него. Возбудата од театарското дејствие преовладува во неговите фотографии преку кои ни ја пренесува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 214 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој ќе доцни на претстава нема да влезе во МНТ!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: