Требениште: Тоа што илјадници години беше под земја, а пред 100 години го разединивме, денес повторно се обединува

Веројатно ова е најпосакуваната, најочекуваната и најзначајната изложба за македонската, балканската и европската археологија, рече Горан Санев, директор на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Ликовната галерија при Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево вечерва ќе биде отворена изложбата „Калеидоскоп“. Изложбата се организира од Музеј на Град ...
| | веќе видена | слични

Во изложбениот салон од Центарот за култура во Кичево, вечерва во 19 часот ќе биде отворена изложбата со работен наслов „Калеидоскоп“ на Симона Трипкова и ...
| | веќе видена | слични

Оваа изложба нуди увид во различните видови на археолошкото и етнолошкото македонско културно наследство од праисторијата до денес, кои содржат елементи на ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии
5 копии

По повод 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Руската Федерација и Република Северна Македонија денеска ќе биде отворена изложба во ...
| | веќе видена | слични

Во поглавјето за местоположбата на селото и на некрополата, на стр. 16, е поместена карта со легенда на англиски јазик. Исечокот е од географска карта ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Изложбата „Црн петел, црвена кокошка: култови на плодноста, обреди, обичаи и верувања“, која од 7 февруари е отворена во Етнографскиот музеј во Загреб, бележи ...
| | веќе видена | слични

Историски, заеднички потфат, на археолошки музејски институции од Македонија, Србија и Бугарија По повод одбележувањето еден век од истражувањата на овој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претставник на извршната власт, ниско во хиерархија, денес призна дека знаел дека ќе има истрага уште таа пред да почне во ЈО.... А замислете што знаат тие ...
сите 332 | | | веќе видена

Бизнисменот Зоран Азманов денеска беше во Јавното обвинителство, каде даде исказ во врска со случајот „Рекет“, при што нагласи дека во обвинителството бил да ...
сите 127 | | | веќе видена

Иако сериозните мажи покрај себе сигурно сакаат амбициозна и зрела партнерка, повеќето од нив стравуваат од жените кои се родени во овој хороскопски знак. ...
сите 41 | | | веќе видена

Адвокатката на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска во вечерашното гостување во емисијата 360 Степени најави дека одбраната најверојатно ќе бара снимките кои ги ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Свети Николе. Преубав град, но со малку останата надеж дека може да биде подобро, вели ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Требениште: Тоа што илјадници години беше под земја, а пред 100 години го разединивме, денес повторно се обединува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: