Изложба во амбасадата на Република Македонија во Виена

Изложба во амбасадата на Република Македонија во Виена Виена - Во изложбениот салон на македонската амбасада во Виена денес се отвори изложбата на слики од младиот академски сликар Гоце Илиевски од Скопје. Илиевски е сликар кој дипломирал на Факултетот за фини уметности, насока сликарство со конверзација и рестаурација, во класата на проф. Жанета Вангели. Досега изложувал на „Групна хуманитарна изложба“ во Мала станица во Скопје, „Биенале на мали графики“ (Тетово), „Групна изложба-Трансформација“ во Истанбул. Прва самостојна изложба имал во 2011год. во МКЦ Галеријата во Скопје, под наслов „Портрети“. Изложбата во Амбасадата на РМ во Виена следи после неговото успешно деби во Виена, во галеријата Мерикон, каде беа откупени неколку негови платна, што претставуваше изненадување за галеристите во Виена, имајќи го предвид бројното присуство на сликари од земјите на Централна и Источна Европа во Виена. Сликите во Амбасадата ќе бидат изложени од 30 јуни до 30 август 2011год. Изложбата ја отвори Амбасадорот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изложба во амбасадата на Република Македонија во Виена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: