Приказната на Иви Клер ги расплака присутните на „America’s Got Talent 2017“


Иви Клер е 13-годишна девојка која го освои светот со својата трогателна изведба на шоуто „America’s Got Talent 2017“. Пред да започне со својата изведба, Иви ја сподели тажната приказна на нејзиниот татко и неговата борба со рак на дебелото црево. Како изгледаше целата атмосфера во салата, пред и за време на нејзиниот настап, погледнете на видеото во продолжение.
| | веќе видена | слични

Изложба насловена „Фемина 8/3“ вечерва, во 20.30 часот, ќе биде отворена во КИЦ. На изложбата чија кураторка е Јана Манева-Чупоска, со свои дела ќе се претстават Жанета Вангели, Славица Јанешлиева, Петра Јовановска, Маријана Костојчиновска-Узунчева, Александра Ристовска, Илина Арсова, Дороти Пацкова, Сергеј Андреевски, Феким Хусковиќ, Јован Балов, Жарко Башевски, Ангел Мијов, Миле Ничевски, Борче Богоевски и Милан Андов. Третото издание на „Фемина 8“ дефинира ликовен пристап со контекстуализирано значење на „Фемина“, само како едно од многуте значења што ги продуцира една „слика“ со ликовна содржина и опис. „Фемина 8/3“ во сите шеснаесет авторски потписи има забележителни и помалку забележителни женски ликови, што како парадигми, во конотација на културата на жените, креираат препознатливи локални и глобални „слики“. Женско тело, автопортрет, објект, фотографија, боја, цртеж, колаж; сите тие го создаваат ликот на оваа изложба како заштитен ликовен знак, што сепак прецизно го наметнува женското ликовно писмо. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тие, со нивниот препознатлив ликовен идентитет, го оживејаа малку запоставениот "бунт" во уметноста. Нивната побуна е суптилна, но и многу храбра, невидлива и видлива, можеби малку наивна, но нималку безнадежна. Во галерискиот простор на Културно-информативниот центар-Скопје, вечерва (20 часот), Друштвото на ликовни уметници на Македонија во рамките на Скопско лето организираат изложба насловена "Фемина 8-3". Шеснаесет еминентни македонски уметници Јана Манева-Чупоска, Жанета Вангели, Славица Јанашлиева, Петра Јовановска, Маријана Костојчиновска, Александра Јовановска, Илина Аросва, Дороти Пачкова, Сергеј Андреевски, Фехим Хусковиќ, Жарко Башевски, Јован Балов, Миле Ничевски, Англе Миов, Милан Андов и Борче Богоевски се дел од "Фемина 8-3". Тие, со нивниот препознатлив ликовен идентитет, го оживејаа малку запоставениот "бунт" во уметноста. Нивната побуна е суптилна, но и многу храбра, невидлива и видлива, можеби малку наивна, но нималку безнадежна. Концептот на "соочување" на осум женски наспроти осум машки ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во рамките на Скопско лето и во соработка со Културно информативниот центар од Скопје, ве канат на изложбата „Фемина 8-3“ која ќе се отвори во среда (28.06.) во 20:00 часот во галерискиот простор на Културно информативниот центар во Скопје. Третото издание на „Фемина 8-3“ дефинира ликовен пристап со контекстуализирано значење на „фемина“, само како едно од многуте значења што ги продуцира една „слика“ со ликовна содржина и опис. „Фемина8-3“ во сите шеснаесет авторски потписи има забележителни и помалку забележителни женски ликови, што како парадигми, во конотација на културата на жените, креираат препознатливи локални и глобални слики. Женско тело, автопортрет, објект, фотографија, боја, цртеж, колаж сите тие го создаваат ликот на „Фемина8-3“ како заштитен ликовен знак што сепак прецизно го наметнува женското ликовно писмо. „Негативниот“ и „проблематичен“ ликовен концепт на „наметнување тема“ : политика и уметност-поседува многу иронија, игра, заплет и расплет што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Порача еврокомесарот за проширување денес од Скопје Нема време за губење. Искористете го своето демократско право на референдумот на 30-ти септември, изјави ...
сите 145 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Apple ја претстави дванаесеттата верзија од iOS на почетокот од летото, како што тоа го прави секоја година. Официјалната верзија ја очекувавме за оваа есен, ...
сите 80 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 137 | | | веќе видена

 Граѓаните се свесни дека постигнатиот Договор е фер и најдобро можно решение за нив и за Македонија и затоа на референдумот на 30 септември тие ќе заокружат ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Приказната на Иви Клер ги расплака присутните на „America’s Got Talent 2017“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: