Приказната на Иви Клер ги расплака присутните на „America’s Got Talent 2017“


Иви Клер е 13-годишна девојка која го освои светот со својата трогателна изведба на шоуто „America’s Got Talent 2017“. Пред да започне со својата изведба, Иви ја сподели тажната приказна на нејзиниот татко и неговата борба со рак на дебелото црево. Како изгледаше целата атмосфера во салата, пред и за време на нејзиниот настап, погледнете на видеото во продолжение.
| | веќе видена | слични

Изложба насловена „Фемина 8/3“ вечерва, во 20.30 часот, ќе биде отворена во КИЦ. На изложбата чија кураторка е Јана Манева-Чупоска, со свои дела ќе се претстават Жанета Вангели, Славица Јанешлиева, Петра Јовановска, Маријана Костојчиновска-Узунчева, Александра Ристовска, Илина Арсова, Дороти Пацкова, Сергеј Андреевски, Феким Хусковиќ, Јован Балов, Жарко Башевски, Ангел Мијов, Миле Ничевски, Борче Богоевски и Милан Андов. Третото издание на „Фемина 8“ дефинира ликовен пристап со контекстуализирано значење на „Фемина“, само како едно од многуте значења што ги продуцира една „слика“ со ликовна содржина и опис. „Фемина 8/3“ во сите шеснаесет авторски потписи има забележителни и помалку забележителни женски ликови, што како парадигми, во конотација на културата на жените, креираат препознатливи локални и глобални „слики“. Женско тело, автопортрет, објект, фотографија, боја, цртеж, колаж; сите тие го создаваат ликот на оваа изложба како заштитен ликовен знак, што сепак прецизно го наметнува женското ликовно писмо. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тие, со нивниот препознатлив ликовен идентитет, го оживејаа малку запоставениот "бунт" во уметноста. Нивната побуна е суптилна, но и многу храбра, невидлива и видлива, можеби малку наивна, но нималку безнадежна. Во галерискиот простор на Културно-информативниот центар-Скопје, вечерва (20 часот), Друштвото на ликовни уметници на Македонија во рамките на Скопско лето организираат изложба насловена "Фемина 8-3". Шеснаесет еминентни македонски уметници Јана Манева-Чупоска, Жанета Вангели, Славица Јанашлиева, Петра Јовановска, Маријана Костојчиновска, Александра Јовановска, Илина Аросва, Дороти Пачкова, Сергеј Андреевски, Фехим Хусковиќ, Жарко Башевски, Јован Балов, Миле Ничевски, Англе Миов, Милан Андов и Борче Богоевски се дел од "Фемина 8-3". Тие, со нивниот препознатлив ликовен идентитет, го оживејаа малку запоставениот "бунт" во уметноста. Нивната побуна е суптилна, но и многу храбра, невидлива и видлива, можеби малку наивна, но нималку безнадежна. Концептот на "соочување" на осум женски наспроти осум машки ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во рамките на Скопско лето и во соработка со Културно информативниот центар од Скопје, ве канат на изложбата „Фемина 8-3“ која ќе се отвори во среда (28.06.) во 20:00 часот во галерискиот простор на Културно информативниот центар во Скопје. Третото издание на „Фемина 8-3“ дефинира ликовен пристап со контекстуализирано значење на „фемина“, само како едно од многуте значења што ги продуцира една „слика“ со ликовна содржина и опис. „Фемина8-3“ во сите шеснаесет авторски потписи има забележителни и помалку забележителни женски ликови, што како парадигми, во конотација на културата на жените, креираат препознатливи локални и глобални слики. Женско тело, автопортрет, објект, фотографија, боја, цртеж, колаж сите тие го создаваат ликот на „Фемина8-3“ како заштитен ликовен знак што сепак прецизно го наметнува женското ликовно писмо. „Негативниот“ и „проблематичен“ ликовен концепт на „наметнување тема“ : политика и уметност-поседува многу иронија, игра, заплет и расплет што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 411 | | | веќе видена

Поради релативно топлото време и позитивните температури на воздухот се очекува топење на снегот кој падна во изминатото деноноќие и тоа на местата пониски од ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 148 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена

Шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ изјави дека во случајот со поранешниот македонски премиер Никола Груевски, Црна Гора постапувала како и со ...
сите 291 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Приказната на Иви Клер ги расплака присутните на „America’s Got Talent 2017“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: