20 години Скопско астрономско друштво со изложба на астрофотографии

За да го одбележи јубилејот – 20 години постоење, Скопското астрономско друштво најавува изложба на астрофотографии насловена „20 години низ објективот на Скопското астрономско друштво“. Изложбата, поддржана од Министерството за култура и Министерството за одбрана, ќе биде отворена во 20 часот во Домот на АРМ.Скопското астрономско друштво ќе ги презентира најновите астрофотографии, изведени во разни техники за фотографирање на ноќното небо и небесните објекти. Покрај астрофотографијата, Скопското астрономско друштво е познато како важен двигател на неформалното образование во државата, како и важен глас за популаризација на науката, посебно астрономијата и астрофизиката. Во изминатите две декади, одржани се бројни курсеви по астрономија, стотици предавања и теренски набљудувања за сите љубители на астрономијата.Изложбата ќе биде отворена во Домот на АРМ до 16 декември. Влезот на изложбата, вклучително и на отворањето, е слободен.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Вечерва од 20 часот, во амфитеатарот при Факултетот за електротехника и информациски технологии, Скопското астрономско друштво ќе одржи предавање со наслов „Има ли живот на другите планети?“. Предавач ќе биде Златко Бучкоски , физичар со државни признанија во областа на физиката, математиката, астрономијата и учесник на 31-та меѓународна олимпијада по физика во Лестер, Велика Британија. Предавањето ќе биде прилагодено и за публиката која не е длабоко навлезена во природните науки, со многу слики и илустрации. „Ловецот на екстрасоларни планети – вселенскиот телескоп Кеплер – се пензионираше минатиот месец после 9-годишната неуморна мисија со очи вперени кон ѕвездите. Кеплер пронајде 2 681 планета надвор од нашиот соларен систем и уште повеќе потенцијални кандидати. Сепак Кеплер не бараше било какви планети. Негова посебна љубов и фокус беа планети слични на Земјата – карпести, обвиткани со атмосфера и на умерена оддалеченост од нивното „Сонце“ каде не би било ни претопло, ни преладно. Мотивот на Кеплер беше ...
| | веќе видена | слични

Ловецот на екстрасоларни планети – вселенскиот телескоп Кеплер – се пензионираше минатиот месец после 9-годишната неуморна мисија со очи вперени кон ѕвездите. Кеплер пронајде 2 681 планета надвор од нашиот соларен систем и уште повеќе потенцијални кандидати. Сепак Кеплер не бараше било какви планети. Негова посебна љубов и фокус беа планети слични на Земјата – карпести, обвиткани со атмосфера и на умерена оддалеченост од нивното „Сонце“ каде не би било ни претопло, ни преладно. Мотивот на Кеплер беше да најде планети каде би можело да постои живот. Кеплер е само дел од вековната потрага и енигма на човештвото: Има ли живот на другите планети? На предавањето во рамките на Циклусот на Скопско астрономско друштво, во четврток, на 13. декември (почеток 20 часот) ќе биде разгледувано ова прашање, за кое е лесно да се шпекулира и фантазира, но е тешко да се одговори научно и аргументирано. За таа цел ќе ги впрегнеме сите сили на природните науки: не само астрономијата и астрофизиката, туку и биологијата, хемијата, ...
| | веќе видена | слични

Вкупно 35 фотографии од Месечината, Сонцето, планетите, небули и ѕвездени јата содржи изложбата што ќе биде отворена вечер во Домот на АРМ по повод јубилејот – 20 години постоење на Скопското астрономско друштво. Изложбата насловена „20 години низ објективот на Скопското астрономско друштво“ ќе трае до 16 декември, а влезот е слободен. Астрофотографиите се изведени во разни техники за фотографирање на ноќното небо и небесните објекти. -Со астрофотографиите последниве години направивме „квантен скок“. Можеби изгледа шеговито, но и самиот се изненадив колку сме добри. Сакаме да го покажеме тоа. Навистина сметам дека луѓето заслужуваат да ја видат изложбата. Во споредба со регионот, нашите астрофотографии слободно можам да кажам дека се едни од најдборите. Ова е наша четврта или петта изложба, но прва волку добра. Едноставно, го подигнавме квалитетот, вели за МИА Радан Митровиќ од Скопското астрономско друштво. Според него, астрофотографијата е многу поразлилчна од обичната. Во обичната се користат неколку ...
| | веќе видена | слични

Останато

– На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на ...
сите 322 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави денеска дека ЕУ очекува Велика Британија да ја напушти Унијата на 31 јануари. Таа му ...
сите 192 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 128 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Неколку илјади поднесени амандмани од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на законите за Академијата на судии и јавни обвинители, за јавнообвинителската служба и за измена ...
сите 107 | | | веќе видена

Благодарение на интернетот, разговорите, социјалните мрежи и најевтини разговори, можете да се справите со тешкотиите и да комуницирате со друг постојано. Нема ...
сите 117 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

20 години Скопско астрономско друштво со изложба на астрофотографии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: