Прв трејлер за „Хобит – Неочекувано патување“ (видео)


По речиси десет години откако во кината премиерата ја имаше “Господарот на прстените“, се појави првиот трејлер за „Хобит – Неочекувано патување“, првото т.н.предпродолжение (prequel) на славниот филм. Првичните реакции се подлени, од тоа дека по 10 години не ни е потребна нова копија на „Господарот на прстените“ и тоа на истото ниво од пред цела деценија, па се до коментари дека нѐ очекува уште една епска приказна. Инаку Питер Џексон планира две продолженија на „Хобит“ кој се претвори во сага по многуте проблеми што ги имаше продукцијата. Од сите страни фрчеа тужби за нарушени права, првиот режисер Гиљермо Дел Торо го напушти филмот, па самиот Џексон седна во неговото столче... Како и да е, премиерата на „Хобит – Неочекувано патување“ е закажана за ова време идната година. Во првиот дел Билбо Багинс заедно со волшебникот Гандалф Сивиот им се придружуваат на групата Џуџиња, кои се на мисија повторно да го завземат Еребор, кралството на Џуџињата од змејот Шмауг.
| | веќе видена | слични

Ако ги сакате хобитите ќе го сакате и трејлерот за најновиот филм на Питер Џексон. Режисерот на трилогијата Господарот на прстените кои освои многу награди и оскари, овој пат својот филм го нарече „ The Hobbit: An Unexpected Journey“, а датумот за премиерата е закажан за 14 декември 2012. Филмот ја раскажува приказната за за еден човек кој заедно со неколку пријатели ќе заминат на неверојатно патување во Осамената ПЛанина за да го откријат богатството големиот змеј. Трејлерот погледнете го во продолжение:
| | веќе видена | слични

Љубителите на трилогијата „Lord of The Rings“ како поклон за новогодишните празници го добија трејлерот за новиот филм на Питер Џексон „The Hobbit: An Unexpected Journey“ кој треба да се појави во кино салите наредната година. „The Hobbit: An Unexpected Journey“ е првиот дел од двотомната книга на Џ. Р. Р. Толкин. Режисерот Питер Џексон снимаше 110 дена во Нов Зеланд, а како што е познато улогата на Билбо му беше доделена на Мартин Фриман. „Хобитот“ ќе биде и враќање за ѕвездите на „Господар на прстените“ – Илајџа Вуд, Орландо Блум, Кејт Бланшет. Ова е најочекуваниот наслов за наредната година, што е разбирливо, со оглед на фактот дека поминаа речиси десет години од премиерата на трилогијата „Господарот на прстените“.
| | веќе видена | слични

Хобитот е приказната за Билбо Багинс кој тргнува на епска авантура како придружник на група џуџиња кои сакаат да го вратат загубеното кралство на џуџињата Еребор кое било освоено од змејот Смауг. Новиот филм на Питер Џексон е првиот дел од оваа приказна на Џ.Р.Р. Толкин и треба да излезе следниот декември.
| | веќе видена | слични

Трејлерот за најновиот проект на режисерот Питер Џексон, The Hobbit- An Unexpected Journey пристигна. Првиот дел од ретропродолжението (приквелот) за познатата трилогија Lord Of The Rings се очекува да ја има својата премиера во декември 2012 година, а во главната улога на хобитот Билбо Багинс за прв пат се појавува актерот Мартин Фриман. Од актерите кои ќе ги репризираат улогите во најновиот проект на Питер Џексон се Кејт Бланшет, Ијан Мекелен, Илајџа Вуд, Хуго Вивинг, Енди Серкис и Орландо Блум, а меѓу новите лица во тимот се Еванџелин Лили и Стивен Фрај. The Hobbit: An Unexpected Journey како и трилогијата Lord Of The Rings беше сниман во Нов Зеланд, родната земја на режисерот, а последниот проект на Џексон има буџет од 500 милиони долари. За прв пат свој придонес во сценариото има и познатиот сценарист и режисер Гиљермо дел Торо. Вториот дел од The Hobbit ќе ја има својата премиера во 2013-та година.
| | веќе видена | слични

Првата видео најава на филмот "The Hobbit" е објавена 10 години откако почна да се прикажува "Господарот на прстените" во кината, а режисерот Питер Џексон кој освои дури три Оскари за "Враќањето на кралот", одлучи да ја раскаже приказната за Билбо Багинс и неговите авантури. Мартин Фримен го глуми ликот на Багинс, Ричард Армитејџ го глуми Торин Оукеншилд, а на нив им се придружуваат и Ториновата војска и "Gandalf the Grey" кој го глуми Сер Ијан Меккелан. Голум и понатаму ќе го глуми Енди Серкис, а во филмот ќе се најдат и Орландо Блум, Алаја Вуд и Кејт Бланшет во улогите на Леголас, Фрод и Галадриел. Иванџелајн Лили ќе го глуми Ториел, а Лук Еванс ќе го овековечи Бард. "The Hobbit: An Unexpected Journey" е филм кој долго се очекува поради проблемите со промената на режисерите. Првобитно било замислено Џејсон само да биде продуцент на филмот, а Гилермо Дел Торо да биде режисер, но по откажувањето на Дел Торо Џејсон ја превзеде режисерската палка. Како и кај "Господарот на прстените", во план е трилогија за ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 223 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 104 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прв трејлер за „Хобит – Неочекувано патување“ (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: