Седница на Советот за безбедност на ОН за Косово

2 копии

Поради новонастанатите инциденти на Косово, за денеска е закажана седница на Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН), која според најавите, ќе се одржи зад затворени врати. Србија веднаш по избивањето на инцидентите пред два дена побара свикување на итна седница на Советот за безбедност, чиј актуелен претседавач е Германија. „Советот за безбедност се согласи на барање на Србија да одржи консултации зад затворени врати за неодамнешните случувања на Косово“, изјави портпаролот на германската мисија при ОН, Александер Ербл. Белградските медиуми јавуваат дека е неизвесно учеството на српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ на денешната седница во ОН, бидејќи поради технички причини го пропуштил летот од Лондон за Њујорк.
| | веќе видена | слични

Враќањето на дијалогот меѓу Белград и Приштина е единствениот начин за решавање на сите прашања. Кетрин Ештон, висок претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност
| | веќе видена | слични

Советот за безбедност на Обединетите нации ги отфрли повиците на Србија за специјален состанок на кој би се разговарало за пораснатите тензии во Косово. Дел од амбасадорите, одбиле да расправаат до редовниот состанок што треба да се одржи кон крајот на август. Министерот за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ е разочаран од ваквата одлука. Тој, по средбата со генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун, изјави дека одлуката има за цел да ја скрие ситуацијата во Косово пред меѓународната јавност. "Тројца членови на Советот за безбедност не го прифатија нашето барање, иако повеќето од нив се согласија да се одржи вонреден состанок. Тоа е разочарувачки и тоа е обид да се скрие од меѓународната јавност и членовите на Обединетите нации тоа што се случува во Косово во последните неколку денови“, истакна Вук Јеремиќ, српски министер за надворешни работи. Српскиот шеф на дипломатијата, вели дека Србија верува во решавање на проблемите преку дијалог, но, според него, има и такви кои мислат поинаку. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа зад затворени врати се одржаа консултации за ситуацијата на северот на Косово. На состанокот не присуствувал шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ, бидејќи три членки на ова тело, се спротивставиле на тоа и го искористиле правото на вето. Српската делегација го дистрибуирала својот став до сите членки на Обединетите нации како јавен документ. Јеремиќ претходно, на средбата со Генерланиот секретар на ОН, Бан Ки Мун, истакнал дека учесниците на седницата ќе мора да се изјаснат и за барањето на Србија, да се покрене истрага за илегалната трговија со човечки органи на Косово. Бан повикал на пронаоѓање решение во согласност со Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН и изразил загриженост поради влошувањето на ситуацијата на северот на Косово. Моментално состојбата на граничните премини на северот на Косово е мирна но нестабилна..Силите на КФОР, премините Јариње и Брњак, синоќа ги прогласија за воена зона со ограничен пристап.
| | веќе видена | слични
3 копии

Високиот претставник на Европската Унија, Кетрин Ештон, изрази загриженост поради постојаната напнатост на северот на Косово и побара од Белград и Приштина итно да најдат мирно решение низ преговори. Ештон побара од двете стани на ум во целост да ја имаат важноста на тоа што е во игра, да покажат најголема воздржаност, да избегнат натамошно заострување и конструктивно да се ангажираат со цел без одлагање да се дојде до мирољубиво решение. Високиот претставник на ЕУ нагласи дека и натаму е крајно загрижена заради затегнатата состојба на северот на Косово, пружејќи им притоа целосна поддршка на Еулекс и Кфор. „Враќањето на дијалогот и натаму е единствен начин Белград и Приштина да ги решат сите отворени прашања, а двете страни мораат нужно да воспостават соработка со посредникот на ЕУ, кој во наредните денови ќе го посети регионот“, рече Ештон. Врати се назад
| | веќе видена | слични
2 копии

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изрази одново силна загриженост заради тензиите во северниот дел од Косово и осуди пројави на насилство. Ештон повика синоќа на продолжување на дијалогот меѓу двете страни и најави дека наскоро во регионот ќе пристигне посредникот на ЕУ во разговорите меѓу Белград и Приштина, Роберт Купер. - Во моментот се прават интензивни напори од специјалниот претставник, Еулекс и КФОР за пронаоѓање излез од сегашниот застој, наведува Ештон. Таа ги повика Приштина и Белград да покажат максимална воздржаност, да избегнуваат понатамошна ескалација на тензиите и да се ангажираат конструктивно за мирно решение. - Враќањето на дијалогот меѓу Белград и Приштина е единствениот начин за решавање на сите прашања, изјави Ештон.
| | веќе видена | слични

Српските екстремисти ги запалија граничните премини кон Косово, а косовските националисти тепаат Срби. Меѓународната заедница во паника, предупредува на дијалог. Едно е сигурно - косовската забрана за увоз на српски производи ги разрани и така кревките односи меѓу Србија и Косово Трговската војна меѓу Србија и Косово, која ескалираше со палење на граничниот премин Јариње, ја мобилизираше меѓународната заедница. Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) вчера свика вонреден состанок за да реши како ќе се справува со граѓанската непослушност на двете спротивставени заедници во Србија и Косово, Србите и Албанците. Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика, Кетрин Ештон, изненадена од ескалацијата на немирите на косовско- српската граница веднаш оствари телефонски разговори со српскиот претседател, Борис Тадиќ и косовскиот премиер, Хашим Тачи. “Остро го осудувам насилството во Северно Косово. Последните случувања се неприфатливи. Во моментов е неопходно обновување на дијалогот меѓу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На состанокот не присуствувал шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ, бидејќи три членки на ова тело, се спротивставиле на тоа и го искористиле правото на вето. Српската делегација го дистрибуирала својот став до сите членки на Обединетите нации како јавен документ. Јеремиќ претходно, на средбата со Генерланиот секретар на ОН, Бан Ки Мун, истакнал дека учесниците на седницата ќе мора да се изјаснат и за барањето на Србија, да се покрене истрага за илегалната трговија со човечки органи на Косово. Бан повикал на пронаоѓање решение во согласност со Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН и изразил загриженост поради влошувањето на ситуацијата на северот на Косово. Моментално состојбата на граничните премини на северот на Косово е мирна но нестабилна..Силите на КФОР, премините Јариње и Брњак, синоќа ги прогласија за воена зона со ограничен пристап.
| | веќе видена | слични

Советот за безбедност на ОН нема да одржи вонредна седница околу граничниот спор на северниот дел на Косово. По долги советувања, Советот го одби барањето на Србија, пренесе „Дојче веле”. Особено Русија се залагаше за одржување на вонредната седница, на која збор требаше да добие српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ. Дипломатите се согласиле дека редовната седница на Советот во август е „вистинското место за јавна дебата околу Косово”. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун повика на пронаоѓање решение во согласност со Резолуцијата 1244 на СБ на ОН и изрази загриженост поради неочекуваната акција, која доведе до влошување на ситуацијата на северот на Косово. Првиот човек на ОН ја поздрави одлуката на српскиот претседател Борис Тадиќ дека Србија останува посветена на решавање на проблемот по пат на дијалог и нагласи дека е важно сите учесници во конфликтот да се воздржат од акции кои можат да доведат до влошување на ситуацијата. Во меѓувреме, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и ...
| | веќе видена | слични

Советот за безбедност на ОН засега нема да дебатира за ситуацијата на српско-косовската граница. КФОР двата премина ги прогласиле за „воена зона со ограничен пристап“. Советот за безбедност на ОН нема да одржи вонредна седница околу граничниот спор на северниот дел на Косово. По долги советувања, Советот го одби барањето на Србија. Особено Русија се залагаше за одржување на вонредната седница, на која збор требаше да добие српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ. Дипломатите се согласиле дека редовната седница на Советот во август е „вистинското местo за јавна дебата околу Косово.“ Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, во меѓувреме повикал на пронаоѓање решение во согласност со Резолуцијата 1244 на СБ на ОН и изразил загриженост поради неочекуваната акција, која довела до влошување на ситуацијата на северот на Косово. Првиот човек на ОН ја поздравил одлуката на српскиот претседател Борис Тадиќ дека Србија останува посветена на решавање на проблемот по пат на дијалог и нагласил, дека е важно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 359 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 183 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 228 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 135 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 28 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Седница на Советот за безбедност на ОН за Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: