Скопски ИЗИИС стана Институт на УНЕСКО

2 копии

Скопски ИЗИИС стана Институт на УНЕСКО Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) е прогласен за институт на УНЕСКО. Одлуката е донесена на седница на Извршниот одбор на УНЕСКО што се одржа во Париз. ИЗИИС денеска соопшти дека со прогласување за институт на УНЕСКО ќе го промени своето име, односно оти новиот назив на оваа институција ќе биде Меѓународен институт за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, ИЗИИС Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. На инсистирање на Институтот, покрај новото име ќе стои и кратенката ИЗИИС по која тој е препознатлив во светот. Во иднина, како што информира ИЗИИС, во своите меморандуми покрај неговото лого и логото на Универзитетот, ќе го користи и логото на УНЕСКО. „Со прогласувањето за Институт на УНЕСКО, ИЗИИС е единствената и прва институција на УНЕСКО од Македонија. ИЗИИС ќе биде и единствениот Институт на УНЕСКО кој ќе работи во областа на земјотресното инженерство, сеизмологијата и намалувањето на ризиците од катастрофалните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје е прогласен за институт на УНЕСКО. Овој успех за институцијата и за целата земја следува по донесената одлука за приклучување од страна на Извршниот одбор на УНЕСКО. Новото име во иднина ќе биде Меѓународен институт за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, ИЗИИС Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ . Покрај сопственото и логото на скопскиот универзитет, оваа научно – образовна установа во наредниот период ќе може да го користи и логото на УНЕСКО во своето претставување. Од исклучителна важност е и податокот дека ИЗИИС е прв и единствен институт во рамките на УНЕСКО кој ќе дејствува во областа на земјотресното инженерство, сеизмологијата и намалување на ризиците од катастрофалните земјотреси. ИЗИИС е основан во 1965 година со примарна цел да помогне во реконструкцијата, ревитализацијата и развојот на Скопје по катастрофалниот земјотрес од 1963 година.
| | веќе видена | слични

Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) е прогласен за институт на УНЕСКО Со прогласувањето за институт на УНЕСКО ќе го промени и името на институтот и во иднина ќе се вика Меѓународен институт за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, ИЗИИС-универзитет „Св. Кирил и Методиј“. - ИЗИИС е единствената институција на УНЕСКО од Македонија, но и единствен што ќе работи во областа на земјотресното инженерство, сеизмологијата и намалувањето на ризиците од катастрофалните земјотреси. Приемот во УНЕСКО е голем успех за институтот - велат од институтот.
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопски ИЗИИС стана Институт на УНЕСКО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: