Омбудсманот констатира кршење на имунитетот на пратениците при нивното приведување


Народниот правобранител констатирал дека при приведувањето на тројцата пратеници, на 28 ноември 2017 година, е повредено правото на пратенички имунитет и начелото на презумпција на невиност, поради непочитување на Правилникот за начин и вршење на полициски работи од страна на полицијата. На денешниот брифинг со новинари Народниот правобранител Иџет Мемети информира дека констатираните состојби се од постапувањето по добиена претставка од страна на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. За Народниот правобранител неспорна е констатацијата дека во случајот е постапено спротивно на член 19 од Правилникот за начинот и вршење на полициски работи, според кој доколку лицето кое се приведува се повика на статусот имунитет полицискиот службеник по проверка на веродостојноста на таквиот статус ќе го прекине приведувањето и за тоа веднаш ќе го извести непосредниот раководен полициски службеник. Народниот правобранител, информира дека е доставена препорака до министерот за внатрешни ...
| | веќе видена | слични

Епилогот на Алијансата на Албанците беше влез во владата на Зоран Заев, но и нејзино напуштање за шест месеци. Но тоа не требаше да се случи зошто во период на реформи потребни за приклучување кон евроатлантските структури, потребно е задништво. Да, токму Алијансата која одлучи да ги напушти функциите во Владата требаше и да остане во истата. Ветија поддршка за реформските закони, но и требаше да стават печат нареформските закони кои се усвојуваат, бавно ама се усвојуваат. Можеби токму они ќе дадеа импулс да се забрза процесот. Зошто? Затоа што Села долго време се бореше за популарно кажано системот на ВМРО – ДПМНЕ те. владеењето од повеќе од десет години. На настаните на 27 април Зијадин Села беше во првите редови со што се здоби и со повреди. И претходно долго време тој беше поборникот за реформи. Велеше за 100 дена закон за употреба на албанскиот јазик. Но истиот не бидна ни за сто дена, ни за шест месеци, туку е најавен за месецов. Веројатно ќе се усвои бидејќи остана само гласање, но рокот е пробиен. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Посебно координативно тело ќе врши контрола врз работата на МВР и припадниците на затворската полиција, односно ќе биде коректив на системот на истрага при кривични дела извршени од припадници на МВР или од припадници на затворската полиција. Ова е предвидено со измените на Законот за Народен правобранител што поминаа на вчерашната владина седница. „Ова е надворешен механизам, надворешна контрола во случај кога има прекршување на дискрециските права на припадниците на МВР и припадниците на затворската полиција. Законските измени практично значат воведување механизам за поголеми ингеренции и надлежности на Народниот правобранител, а ќе бидат хиерархиски независни од оние чие постапување е предмет на истрага, објасни Бошњаковски“, одговорајќи на новинарски прашања.
| | веќе видена | слични

Ова е предвидено со измените на Законот за Народен правобранител што поминаа на вчерашната владина седница. - Ова е надворешен механизам, надворешна контрола во случај кога има прекршување на дискрециските права на припадниците на МВР и припадниците на затворската полиција. Законските измени практично значат воведување механизам за поголеми ингеренции и надлежности на Народниот правобранител, а ќе бидат хиерархиски независни од оние чие постапување е предмет на истрага, објасни Бошњаковски, одговорајќи на новинарски прашања. Во координативното тело ќе се вклучат и надворешни експерти и граѓански организации. - Идејата е да се креираат независни, ефикасни и навремени механизми за контрола на работата на полицијата што од една страна е барање согласно Европската конвенција за човекови права, а од друга е и согласно наодите на Европскиот комитет за превенција од тортура, истакна Бошњаковски. 
| | веќе видена | слични

Владата не вчерашната седница го усвои предлог - законот за изменување и дополнување на Законот за Народниот правобранител. Со измените предвидено е создавање посебно надворешно дело, како дополнителен коректив на системот на истрага при кривични дела извршени од страна на овластени службени лица при Министерството за внатрешни работи и припадници на затворската полиција.
| | веќе видена | слични

Со измените предвидено е создавање посебно надворешно дело, како дополнителен коректив на системот на истрага при кривични дела извршени од страна на овластени службени лица при Министерството за внатрешни работи и припадници на затворската полиција.
| | веќе видена | слични

Ќе се формира посебно тело кое ќе биде дополнителен коректив на системот на истрага при кривични дела извршени од страна на полицајците во МВР и на затворската полицијата, најави Владата. Формирање на ова тело ќе се оствари преку законски измени во Законот за Народниот правобранител, којшто предлог-измени вечерва се усвоени на владина седница и ќе бидат испратени до Собранието.
| | веќе видена | слични
3 копии

Народниот правобранител ќе добие повеќе овластувања при истраги на кривични дела извршени од полицијата.Владата го усвои предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Народниот правобранител, со што ќе се овозможи создавање посебно надворешно дело, како дополнителен коректив на системот на истрага при кривични дела извршени од страна на овластени службени лица при Министерството за внатрешни работи и припадници на затворската полиција.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Набиената агенда од обврски или реформи кои треба да ја приближат Македонија кон евроатлантските структури некако тешко дека ќе види бел ден. Познавачите на приликите и надлежните во институциите признаваат дека има доцнења и дека е тешко да се предвиди со оглед на тесното мнозинство кое едвај се собира дека ќе се заврши се на време. Лоцирањето на одговорноста за реализација на планот велат е кај сите Влада, министерства, но Секретаријатот за европска политика треба да направи најголеми напори за да ги избутка работите. Велат вицепремиерот Бујр Османи треба да изврши притисок за реализација на планот 3-6-9 зошто доаѓа сепак од неговиот ресор во владата. Практично е негово дело и ако тој не се грижи за реализацијата велат познавачите на приликите кој друг би се грижел. Но, освен доцнењето симтоматично е и што повеќето обврски се оставени за последното тримесечие. Но, за ова одговор нема, никој не кажува зошто е така освен дека треба да се спроведат добро подготвени реформи. Што оставија за последните три ...
| | веќе видена | слични

Третата третина од Реформскиот план 3-6-9 содржи десетици законски проекти дефинирани според препораките на Прибе за системските решенија во владеење на правото и консултации со сите засегнати страни. Нема сомнение дека Владата може да ги усвои овие проекти, но Собранието е послабата алка во синџирот од две причини: бојкотот на ВМРО-ДПМНЕ и кревкото мнозинство. Аналитичарите сметаат дека сега е време сите, вклучувајќи ја и опозицијата, да покажат вистински патриотизам и да се искористи позитивната клима за да се добие покана за НАТО и датум за преговори со Унијата. Сличен оптимизам искажува и претседателот на Собранието Талат Џафери. Верува дека од деветти јануари, Парламентот ќе функционира во полн состав и без поголеми проблеми ќе се справи со сите предизвици. Во јануари, треба да се изменат законите за судовите и за Судскиот совет во делот на оценување и одговорност на судиите, Законот за укажувачите, за административните службеници, отварање пробациска канцеларија и друго. Во февруари треба да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 124 | | | веќе видена

Неименуван американски претставник, задолжен за одбранбени прашања, за американските медиуми кажал дека „САД се сомневаат дека Иран веќе запленил танкер со ...
сите 128 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 208 | | | веќе видена

Нежни женски прсти, со црвен лак на ноктите, бројат и ги редат во скапа торба Луи Витон, дел од 1,5 милиони евра кои им биле исплатени на Бојан Јовановски ...
сите 433 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Омбудсманот констатира кршење на имунитетот на пратениците при нивното приведување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: