Втор ден во целосен прекин железничкиот сообраќај


20 копии

Железничкиот товарен и патнички сообраќај втор ден е во целосен прекин поради протестот на вработени во МЖ ад Транаспорт кои бараат исплата на вториот дел од платата за октомври. Душко Чакаровски, машиновозач во МЖ Транспорт ад Скопје, изјави дека нема да почнат со исполнување на работните обврски се додека не им се исполни поставеното барање. За утринава, како што информира, добиле најава за средба со претставници на Владата. Од раководството на МЖ Транспорт ад Скопје информираа дека се работи на надминување на проблемот со исплатата на платите и нормализирање на сообраќајот. Завчера, кога почна протестот првин со блокада на товарниот, а потоа и на патничкиот, на вработените им беа исплатени материјалните трошоци за октомври. Освен доисплата на платата за октомври бараат ноемвриската да им биде исплатена најдоцна до 25 декември, а во спротивно навајуваат повторна блокада.
| | веќе видена | слични
7 копии

Премиерот Зоран Заев вчера имаше средба со претставници на Синдикалната организација на вработените на подружницата влеча на возови во „МЖ-транспорт“, предводени од претседателот на синдикатот, Ѓоко Илиевски.- На средбата се разговараше за проблемите со кои се соочува ова претпријатие, за условите за работа во кои работат работниците, како и за новите перспективи што се отвораат за железничкиот сообраќај во Македонија со зголемениот интерес за изградба и комплетирање на коридорите 8 и 10 - соопшти владината прес-служба.Во таа насока Заев посочи дека Владата има системска определба во наоѓање трајно решение на проблемите во „Македонски железници“.- Премиерот оцени дека наоѓањето решение е важно од причини што се отвораат економските перспективи за железничкиот сообраќај со комплетирањето на коридорите 8 и 10, со што се отвораат можности Македонија да стане транспортен јазол на Балканот и во железничкиот и во патниот сообраќај - се додава во соопштението. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Низ заемен дијалог меѓу Владата, синдикалните организации и менаџментот на „Македонски железници“ ќе се разгледуваат можностите и ќе се носат одлуки за трајно и системско решение на проблемите во „Македонски железници“, порача премиерот Зоран Заев на денешната средба со претствниците на Синдикалната организација на вработените на подружница влеча на возови во МЖ Транспорт, предводени од претседателот на синдикатот, Ѓоко Илиевски. На средбата се разговараше за наталожените проблеми со кои се соочува ова претпријатие, за условите за работа во кои работат работниците, како и за новите перспективи кои се отвораат за железничкиот сообраќај во Република Македонија со зголемениот интерес за изградба и комплетирање на коридорите 8 и 10. Во таа насока, премиерот Заев посочи дека Владата на Република Македонија има системска определба во изнаоѓање трајно решение на проблемите во „Македонски железници“. Тој оцени дека изнаоѓање решение е важно од причини што се отвораат економските перспективи за железничкиот сообраќај ...
| | веќе видена | слични

На средбата се разговараше за проблемите со кои се соочува ова претпријатие, за условите за работа во кои работат работниците, како и за новите перспективи кои се отвораат за железничкиот сообраќај во Македонија со зголемениот интерес за изградба и комплетирање на коридорите 8 и 10, соопшти владината прес-служба. Во таа насока Заев посочи дека Владата има системска определба во изнаоѓање трајно решение на проблемите во Македонски железници. Премиерот оцени дека изнаоѓање решение е важно од причини што се отвораат економските перспективи за железничкиот сообраќај со комплетирањето на Коридорите 8 и 10, со што се отвораат можности Македонија да стане транспортен јазол на Балканот и во железничкиот и во патниот сообраќај, се додава во соопштението. Заев ги слушна барањата на работнците организирани во овој синдикат, и порача дека низ взаемен дијалог помеѓу Владата, синдикалните организации и менаџментот на МЖ ќе се разгледуваат можностите и ќе се носат одлуки за трајно и системско решение на проблемите во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Заев на средба со претставници на Синдикатот на вработените во МЖ Транспорт. Се разговараше за проблемите со кои се соочува претпријатието, за условите за работа во кои работат работниците, како и за новите перспективи кои се отвораат за железничкиот сообраќај во Македонија со зголемениот интерес за изградба и комплетирање на коридорите 8 и 10, соопшти владината прес-служба. Премиерот ги слушнал барањата на работниците и порачал дека низ взаемен дијалог меѓу владата, синдикалните организации и менаџментот на железници, ќе се разгледуваат можностите и ќе се носат одлуки за трајно и системско решение на проблемите во претпријатието. Од вчера попладне е нормализиран патничкиот и товарниот сообраќај, откако на сметките на вработените легна вториот дел од октомвриската плата. Извор:МРТ
| | веќе видена | слични

Со претставници на Синдикатот на МЖ Транспорт разговаравме за проблемите со кои се соочува ова претпријатие, за условите за работа на работниците, како и за новите перспективи кои се отвораат за железничкиот сообраќај во Република Македонија со зголемениот интерес за изградба и комплетирање на коридорите 8 и 10. На средбата посочив дека Влада на Република Македонија има системска определба во изнаоѓање на трајно решение на проблемите во Македонски железници. Официјална вест: http://vlada.mk/node/13871
| | веќе видена | слични
2 копии

Патничкиот и товарниот железнички сообраќај е нормализиран, откако попладнево, на вработените во „МЖ-Транспорт“, им беше исплатена платата за октомври. Денеска, со менаџерскиот тим на компанијата се сретнаа вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. Од Министерството за транспорт и врски информираа дека денеска, најдоцна до утрешниот ден, ќе се обезбеди дел од потребните пари за покривање на загубите за патнички сообраќај во „Македонски Железници – Транспорт“, а вработените треба во најбрз рок да овозможат повторно да профункционира железничкиот сообраќај. Вработените, два дена штрајкуваа поради неисплаќање на вториот дел од платата за октомври.
| | веќе видена | слични
8 копии

Железничкиот сообраќај во Македонија е нормализиран кога на вработените им бил исплатен и вториот дел од октомвриската плата. Со ова штрајкот на машиновозачите е во прекин и сите патнички и товарни возови ќе сообраќајат во согласност со редовниот возен ред, а првите возови ќе тргнат по 16 часот. Вработените два дена штрајува и бараа да им биде исплатен вториот дел од платата за октомври, како и навреме и целосно исплаќање на платите во иднина. Тие најавија дека доколку до 25 декември не им биде исплатена и ноемвриската плата, повторно ќе штрајкуваат.
| | веќе видена | слични

Железничкиот сообраќај е повторно нормализиран. Вработените го добија вториот дел од октомвриската плата откако го блокираа патничкиот и товарниот превоз изминативе два дена. Првите возови тргнаа по 16 часот и тоа од Скопје за Кочани, Гевгелија и Кичево. Сите останати ќе сообраќаат согласно редовниот возен ред. Платата легна на сметките на вработените откако утринава се сретнаа со вицепремиерот Анѓушев и министерот за транспорт Сугарески. Сепак машиновозачите се заканија дека повторно ќе го блокираат превозот ако не ја добијат ноемвриската плата во целост. - Одлуката е таа, ако до 25 декември не ја добиеме ноемвриската плата во целост на 26ти повторно ќе има прекин во железничкиот превоз. Според вицепремиерот Анѓушев потребни се радикални промени во Македонски железници. Претпријатието е во долгови, високи трошоци а има мал обем на работа поради што се доведува во прашање неговото опстојување. Но сепак последните месеци имало зголемен обем на работа споредено со лани. Ако се задржи трендот, ќе се најде ...
| | веќе видена | слични

На работниците во МЖ Транспорт им е префрлен вториот дел од октомвриската плата, по што сообраќајот е нормализиран. Неисплатената плата беше причина за блокада на товарниот и патничкиот железнички транспорт во изминатите два и пол дена. Надлежните најавија дека претпријатието се соочува со сериозни проблеми. Ќе се проверува работењето на претходното раководство. Нормализирањето на сообраќајот следи по средбата што изутрина ја имаа вработените и менаџментот на МЖ Транспорт со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Вицепремиерот Кочо Анѓушев рече дека во МЖ има сериозни проблеми и се потребни радикални промени. „Проблемот во МЖ не е настанат преку ноќ. Многу е лошо кога проблемите ќе се кријат долги годни под тепих и нема да се кажат транспарентно. Во МЖ има сериозни проблеми, имаат сериозен долг, мал обем на работа, големи трошоци и нивното опстојување е проблематично“- вели Анѓушев. Според него, дека единствен начин да функционираат нормално е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу 180.000 пчели, кои живееле во кошници на кровот на катедралата Нотр Дам го преживеаја неодамнешниот пожар во оваа црква. „Ми олесна кога видев сателитски ...
сите 807 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 144 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 170 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 287 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 106 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Втор ден во целосен прекин железничкиот сообраќај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: