Како изгледаше спуштањето на Chang’e-4 на темната страна на Месечината?


По првите фотографии од темната страна на Месечината, сега можеме да видиме како се одвивало спуштањето на кинеското летало Chang’e-4 во историската мисија. ...
| | веќе видена | слични

Љубителите на небесните феномени ќе можат да уживаат во целосно затемнување на Месечината во ноќта на 21 јануари, поради неколку небесни поклопувања и ...
| | веќе видена | слични

Кинеската месечева сонда испратила на Земјата од сокриената страна на Месечината импресивна панорамска фотографија со приказ на сив пејзаж испресечен со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кинеската национална вселенска агенција (CNSA) објави снимка од лунарната сонда која што слета на темната страна на Месечината. Станува збор за првото „меко“ ...
| | веќе видена | слични

Во недела, на 20 јануари, луѓето што живеат на западната хемисфера ќе можат да го доживеат единственото целосно затемнување на Месечината оваа година. ...
| | веќе видена | слични

И по 40 години од првото зачекорување на Месечината, од страна на Нил Армстронг, Баз Олдрин и Мајкл Колинс, сепак постојат голем број непознаници за Земјиниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сподели ја оваа вест на е-маил

Како изгледаше спуштањето на Chang’e-4 на темната страна на Месечината?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: