КАКО КУТИВЧЕ: Oва е најмалиот автомобил во светот, проблем за паркинг нема да имате (ВИДЕО)


Сѐ уште не е објавено колку ќе чини Британскиот производител „Peel“ во 60-тите години на минатиот век изработуваше некои од најмалите автомобили во светот, а еден од ретките сочувани примероци наскоро ќе биде понуден на продажба. Пасионираните гледачи на серијата „Top Gear“ сигурно ја помнат урнебесната епизода кога водителот Џереми Кларксон го возеше најмалиот автомобил во светот, моделот „Peel P50“: Сепак, овој модел не беше единствениот што излезе од работилницата на компанијата „PeelEngineering“, чие седиште се наоѓа на познатиот остров Ман, познат по авто и мототрките. Потоа следуваше уште еден минијатурен автомобил наречен „триден“ (Trident). „Пил тридент“
| | веќе видена | слични

Британскиот производител Peel уште во 60-те години од минатиот век ги изработувал едни од најмалите автомобили во светот,како да ја предвидел сегашната гужва и огромниот паркинг проблем. Токму така сега еден од преживеаните примероци наскоро ќе биде понуден за продажба. Пасионираните гледачи на стариот серијал на Top Gear сигурно се сеќаваат на една урнебесна епизода во која Џереми Кларксон го вози најмалиот автомобил во светот, моделот Peel P50. Сепак, овој модел не е единствениот кој излегол од работилницата на компанијата Peel, чие седиште било на познатиот остров Ман, познат по своите авто и мото трки. Потоа следел уште еден минијатурен модел наречен Trident.
| | веќе видена | слични

Приврзок за клучеви или вистински автомобил?! Објавено на 12 јуни 2017 година Смејте се колку сакате, но овој „приврзок за клучеви“ сепак е вистински автомобил. Се вика Peel Trident и е запишан во гинисовата книга како најмал автомобил било кога произведуван. А се произведуваше во 1965 и '66-тата и од него се направени 45 примероци. Има мотор од 49 cm³ со 4,2 коњски сили сместен назад, постигнува максимални 45 km/h и троши 2,8 l/100 km. Тристепениот менувач е без степен за возење наназад, така што се паркира со буткање што и не е некој проблем затоа што тежи 150 kg. Должината му изнесува 1,85 метри, а широчината 0,99. Најинтересно е што под стаклената купола всушност има две седишта, но на овој свет тешко дека ќе се најдат такви херои кои заедно би седнале во него. фото галерии
| | веќе видена | слични

Британскиот производител Peel во 60-те години од минатиот век ги изработувал едни од најмалите автомобили во светот, а еден од преживеаните примероци наскоро ќе биде понуден за продажба. Пасионираните гледачи на стариот серијал на Top Gear сигурно се сеќаваат на една урнебесна епизода во која Џереми Кларксон го вози најмалиот автомобил во светот, моделот Peel P50. Сепак, овој модел не е единствениот кој излегол од работилницата на компанијата Peel, чие седиште било на познатиот остров Ман, познат по своите авто и мото трки. Потоа следел уште еден минијатурен модел наречен Trident. Peel Trident теоретски бил двосед, но во него поради тесниот простор практично има место само за едно лице. Рекламиран е како „возило кое нуди удобност на автомобил за цена на скутер“. За погон навистина е користен мотор од скутер со волумен од 49 ccm, што овозможувало Trident да развие максимум од 61 km/h – повеќе од тоа не било безбедно. За пренос на моќноста се користел менувач со 3 брзини, но без рикверц, па при паркирање ...
| | веќе видена | слични

Британскиот производител „Peel“ во 60-тите година на минатиот век изработуваше некои од најмалите автомобили во светот, а еден од ретките сочувани примероци наскоро ќе биде понуден на продажба.Пасионираните гледачи на серијата „Top Gear“ сигурно ја помнат урнебесната епизода кога водителот Џереми Кларксон го возеше најмалиот автомобил во светот, моделот „Peel P50“:Сепак, овој модел не беше единствениот што излезе од работилницата на компанијата „Peel Engineering“, чие седиште се наоѓа на познатиот остров Ман, познат по авто и мото трките.Потоа следеше уште еден минијатурен автомобил наречен „Триден“ (Trident).„Пил тридент“ (Peel Trident) теоретски беше двосед, но во него поради тесниот простор практично имаше место само за едно возрасно лице.Тој беше рекламиран како „возило што дава удобност во автомобилот по цена на скутер“.За погон користеше мотор за скутер, поточно мотор од 49 ссм зафатнина што на „Тридент“ му овозможуваше да развива максимални 61 километри на час, бидејќи повеќе од тоа и не беше ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 162 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Со граѓаните на Свети Николе вечерва средба оствари претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Им реков дека секогаш кога СДСМ е на власт Македонија ...
сите 172 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 79 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КАКО КУТИВЧЕ: Oва е најмалиот автомобил во светот, проблем за паркинг нема да имате (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: