По изгласаната доверба, грчката Влада се фокусира на Договорот од Преспа


10 копии

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби по ддршка за неговата влада . Од пратениците, 148 гласаа „против“, а еден беше отсутен. Со ова, по добие на та доверба од Парламентот, вниманието на грчката Влада се га се на сочува кон Договорот од Преспа и пратениците кои што би гласале за негова ратификација. По завршувањето на гласањето, грчкиот премиер во изјава за медиумите рече дека влада та со добие на та доверба ќе го заврши четириг од ишниот мандат со едниствен критериум интересите и по требите на грчкиот на р од , јави дописничката на МИА од Ати на . -Парламентот даде глас на доверба за стабилност, даде глас на доверба за на по рите за враќање на меѓу на р од ниот кредибилитет на земјата. На влада та која веќе ја промени Грција и која ќе пр од олжи до завршувањето на нејзиниот уставно од реден мандат со единствен критериум по требите и интересите на грчкиот на р од , по требите и интересите на Грција, рече ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Тој што гласа „за”, го отвора пат за наводниот македонски идентитет и јазик за соседите, како што предвидува Договорот од Преспа, рече претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија во неговиот говор кусо пред синоќешното гласањето доверба на владата, јави дописничката на МИА од Атина. Мицотакис, кој во поголемиот дел од говорот се задржа на економијата и на внатрешната политика, му порача на Ципрас „да ги заборави експресните процедури и тајните методологии за да го помине штетниот Договор од Преспа”. Во однос на заканите до одредени пратеници, лидерот на Нова демократија рече дека секој граѓанин има право да го искаже своето мислење до пратениците, но не со закани и насилство. -Нова демократија е наспроти секој вид на насилство од каде и да доаѓа, рече Мицотакис Лидерот на Нова демократија повтори дека изборите се единствено решение за земјата да оди напред и „сѐ додека продолжува сегашната политичка мрачнина земјата тоне“.
| | веќе видена | слични

„Драги колеги, имам чест да го објавам резултатот од гласањето. Вкупно гласаа 299 пратеници. 151 пратеник гласаа за доверба“, соопшти Јоргос Ваременос, потпретседател на грчкиот парламент наведувајќи дека 148 пратеници гласаа „против“ предлогот што го достави премиерот Алексис Ципрас. Ваквото гласање во парламентот во кој има 300 пратеници и беше доволно на владата на 44 годишниот Ципрас за да преживее. „Почитувани пратеници, дојдов тука, врз основа на принципите и вредностите на партијата што ја претставувам, да побарам јасни решенија, а не за трикови и полумерки. Дојдов отворено, со достоинство и јасност и почитувајќи го Парламентот и демократијата. Ве повикувам, со сето срце, ​да дадете доверба на владата​ која се бореше и успеа да ја изнесе земјата надвор од договорите за финансиска помош и од фискалниот надзор“. За време на жестока расправа, Ципрас ја повтори оценката дека договорот со Македонија ќе ја зајакне стабилноста на Балканот. Лидерот на малата грчка националистичка партија „Независни Грци“ ...
| | веќе видена | слични

Грчката влада го преживеа гласањето за доверба во парламентот. За доверба на владата гласаа 151 од вкупно 300 пратеници. Тоа се толкува и како отворен пат за Преспанскиот договор, за кого грчките пратеници би требало да се изјаснат наредната недела. На #ФотографијаНаДенот грчкиот премиер Алексис Ципрас со кренат палец задоволно реагира по соопштувањето на резултатот од гласањето на грчките парламентарци за неговата влада.
| | веќе видена | слични

Со ова, по добиената доверба од Парламентот, вниманието на грчката Влада сега се насочува кон Договорот од Преспа и пратениците кои што би гласале за негова ратификација. По завршувањето на гласањето, грчкиот премиер во изјава за медиумите рече дека владата со добиената доверба ќе го заврши четиригодишниот мандат со едниствен критериум интересите и потребите на грчкиот народ, јави дописничката на МИА од Атина. -Парламентот даде глас на доверба за стабилност, даде глас на доверба за напорите за враќање на меѓународниот кредибилитет на земјата. На владата која веќе ја промени Грција и која ќе продолжи до завршувањето на нејзиниот уставно одреден мандат со единствен критериум потребите и интересите на грчкиот народ, потребите и интересите на Грција, рече Ципрас. Гласањето помина како што беше очекувано и најавувано. За доверба на владата, освен 145те пратеници од СИРИЗА,  гласаа четворица независни пратеници и двајца од Независни Грци, односно владата ја поддржаа: министерката за туризам, Елена Кундура, заменик ...
| | веќе видена | слични

Со еден глас повеќе, или поточно 151 глас за доверба од вкупно 300 грчки пратеници, Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас „во тесно“ ја доби довербата од грчкиот Парламент. Ципрас го обезбеди потребното мнозинство со попмош на уште шестмина пратеници , пратеникот на Река, Спирос Данелис , четворица на партијата на Каменос, Василис Кокалис, Елена Кундура, Танасис Папахристопулос и Костас Зурарис, како и независната пратеничка Катерина Папакоста. 148 пратеници од опозициските партии, Нова демократија, Движење на промена, Златна зора, Река, Сојуз на централисти, Комунистичката партија на Грција, гласаа против. Гласањето почна во 10.30 часот по обраќањето на премиерот Ципрас. Во врска со Договорот од Преспа, Ципрас рече дека неговата совест и патриотската должност му налагаат да ја ускористи оваа историска шанса да се реши проблемот со името со ФИРОМ, свесен за политичката цена што ја плаќа. Ципрас ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас го преживеа гласањето доверба и со 151 глас „ЗА“ доби поддршка од парламентот. Од пратениците, 148 гласаа „против“, јави дописничката на МИА од Атина. Како што беше очекувано и најавувано, освен 145 пратеници од СИРИЗА, за доверба на владата гласаа четворица независни пратеници и двајца од Независни Грци, односно владата ја поддржаа: министерката за туризам, Елена Кундура, заменик министерот за земјоделство, Василис Кокалис, кои до неодамна беа дел од Независни Грци, заменик министерката за цивилна за заштита, Катерина Папакоста, која е независен пратеник, пратениците од Независни Грци, Костас Зурарис и Танасис Папахристопулос, и сега веќе независниот пратеник, а до завчера член на Река, Спирос Данелис. Сите пратеници од опозициските партии, Нова демократија, Движење на промена, Златна зора, Река, Сојуз на централисти, Комунистичката партија на Грција, гласаа против. Од Независни Грци, со исклучок на Зурарис и Папахристопулос, останатите членови на пратеничката група ...
| | веќе видена | слични

Со 151 глас „За“ и 149 „против“ вечерва беше изгласана доверба на грчката влада предводена од премиерот Алексис Ципрас. После дводневната жестока дебата која што се водеше во грчкиот парламент, вечерва беше изгласана доверба во владата на Ципрас. Покрај партијата на Ципрас – „Сириза“, уште шестмина пратеници ѝ дадоа поддршка на актуелната владеачка гарнитура. Да потсетиме, премиерот на Грција, Алексис Ципрас пред три дена порача дека ќе побара грчкиот парламент да гласа за доверба на неговата влада, откако неговиот коалициски партнер од партијата „Независни Грци“ и сега веќе поранешен министер за одбрана на Грција, Панос Каменос поднесе оставка. Каменос се повлече од грчката влада поради неговото незадоволство од Преспанскиот договор со кој што Скопје и Атина ставија крај на долгогодишниот спор околу името на нашата земја. Претседателот на грчкото Собрание после гласањето изјави до петок во собраниска процедура ќе влезе Договорот од Преспа, кој што треба да биде ратификуван. Се очекува договорот да биде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со 151 глас, Владата на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја доби довербата во Парламентот по дебатата која траеше два дена. 148 пратеници гласаа против Ципрас. Ципрас рече дека Парламентот во Грција денес гласал за стабилност. „Денес Парламентот гласаше за стабилност. Владата која веќе ја промени Грција ќе продолжи така до завршувањето на нејзиното уставно загарантирано времетраење“, рече Ципрас. Тој претходно изјави дека ако ја добие довербата со апсолутно мнозинство од 151 пратеник во 300-члениот парламент, ќе го достави месецов и договорот за името со Македонија на ратификување. Гласањето за доверба следуваше откако десничарскиот коалициски партнер Панос Каменос поднесе оставка во знак на протест поради договорот со Македонија.
| | веќе видена | слични

Грчкиот парламент со 151 глас ѝ изгласа доверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас, јавува 1ТВ. Со ова, владата на Сириза го поплочи патот Парламентот да го ратификува Договорот од Преспа што лани го постигна со македонскиот премиер Зоран Заев, за да му стави крај на деценискиот спор за името. Со 151 глас „за“, Ципрас го надмина прагот на довербата и избегна распишување на предвремени избори, откако во неделата повика на гласање на доверба по оставката на неговиот коалициски партнер Панос Каменос во протест против Договорот. За доверба на Владата, освен пратениците на Сириза, гласаа уште шест пратеници: Танасис Папахристопулос и Костас Зурарис од Независни Грци, како и независните пратеници Елена Кунтура, Катерина Папакоста, Спирос Данелис и Василис Кокалис. Веднаш по гласањето, претседателката на Панхеленското социјалистичко движење Фофи Генимата изјави дека веќе не нема да го покренува прашањето за дисциплина во партијата во однос на гласањето за Договорот од Преспа.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Постојат сомневања дека смртоносниот вирус излегол од тајната лабораторија за биолошко оружје, која се наоѓа во градот Вухан, од каде се прошири вирусното ...
сите 636 | | | веќе видена

Комисијата за политички систем ќе организира јавна расправа по предложениот текст на законот за јавно обвинителство во вторник. Најаевено е дека на расправата ...
сите 422 | | | веќе видена

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици и годинава во Радовиш беше масовно, а започна со света литургија во двата храма – „Св. Пророк ...
сите 249 | | | веќе видена

Зоран Заев со посебни истражни мерки и во 2014 година е снимен како врши кривично дело. Постојат разговори во Јавното обвинителство во кои Зоран и неговиот ...
сите 58 | | | веќе видена

Љубомир Врањеш на дебито на клупата на Словенија успеа да и го донесе четвртото место на оваа репрезентација на Европското првенство, втор најдобар резултат на ...
сите 250 | | | веќе видена

Ѓорче Петров се претвори во Див Запад. Жителите стравуваат за својот мир и безбедност, додека општината се повеќе изгледа како сцена од холивудските вестерн ...
сите 46 | | | веќе видена

Четворица мигранти од Авганистан се откриени на граничниот премин Табановце во вагон на товарен воз кој сообраќал кон Унгарија. МВР соопшти дека на полноќ на ...
сите 104 | | | веќе видена

Преспанскиот договор е веќе завршена работа и неосновани и нереални се најавите за негова ревизија или поништување по предвремените парламентарни избори ...
сите 107 | | | веќе видена

 Лујза Хеј почина на 30 август во 2017 година во својот дом, опкружена со најблиските пријатели, сосема мирно, онака како што ѝ доликува на една од ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По изгласаната доверба, грчката Влада се фокусира на Договорот од Преспа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: