И тетовци на протест против дивото ѓубриште

Жителите на населбата Деребој, која се наоѓа во непосредна близина на тетовската дива депонија, вчера протестираа со цел да ги принудат надлежните да го отстранат ѓубрето на влезот од градот. Протестот го поддржи и еколошкото движење „Екогерила“, кои ги повикаа тетовци масовно да се приклучат на протестот и да ја принудат општината во дислоцирањето на депонијата надвор од градот. Надлежните неколку пати досега ветуваа конечно решавање на проблемот, но градското ѓубре продолжува да се одложува на истата локација. Опасноста од дивата депонија, која е децениски проблем на градот, посебно е изразена во летниот период. Во минатото често се случуваше, поради високите температури, ѓубрето да се запали и преку чадот во градот да се шират токсични материи. Еколошките активисти постојано ја посочуваат депонијата дека го труе населението и претставува срамна точка на градот, а граѓаните организираа повеќе протести тврдејќи дека истоварот на смет на таа локација, освен што го загрозува нивното здравје, го прекршува и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Активностите спроведени на терен резултираа со гаснење на пожарите на дивата депонија во Струга, а според последните информации затрупан и покриен е повеќе од половина од отпадот што се наоѓа таму. Тешка механизација веќе втор ден работи на локацијата, со цел конзервација на локалитетот што веќе неколку месеци наназад беше опожаруван, а густ чад и штетни честички секојдневно го загадува воздухот, предизвикувајќи респираторни и други проблеми кај населението на Струга и околните села. Граѓаните на Струга заедно со активисти на повеќе граѓански здруженија во меѓувреме побараа од политичарите, како на локално така и на национално ниво, да престанат да ја злоупотребуваат нивната мака за добивање политички поени, а сите капацитети да ги вложат во преземање конкретни активности за надминување на проблематичната состојба. Од граѓанската иницијатива „Доста“, во меѓувреме, до надлежните институции е упатено барање со три точки, во кои се инсистира веднаш да се изнајде нова локација за одлагање на отпадот, одлука во ...
| | веќе видена | слични

Изгаснати се пожарите на дивата депонија во Струга, а затрупан и покриен е повеќе од половина од отпадот што се наоѓа таму. Тешка механизација веќе втор ден работи на локацијата, со цел конзервација на локалитетот што веќе неколку месеци наназад беше опожаруван, а густ чад и штетни честички секојдневно го загадува воздухот, предизвикувајќи респираторни и други проблеми кај населението на Струга и околните села. Граѓаните на Струга заедно со активисти на повеќе граѓански здруженија во меѓувреме побараа од политичарите, како на локално така и на национално ниво, да престанат да ја злоупотребуваат нивната мака за добивање политички поени, а сите капацитети да ги вложат во преземање конкретни активности за надминување на проблематичната состојба. Од граѓанската иницијатива „Доста е“ до надлежните упатија барање со три точки, во кои се бара веднаш да се изнајде нова локација за отпадот, во најкус рок целосно затворање и конзервација на дивата депонија, како и разработување методи за намалување на отпадот и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од Граѓанската иницијатива „Доста е“ за во среда најавија нов протест со кој ќе побараат депонирањето на отпад на оваа локација да заврши засекогаш. Тие вчера се сретнале со хотелиери, еколошки здруженија, Здружението на адвокати, Здружението на пензионери, невладини организации, спортски клубови и школи,претставници на ограноците на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ од Струга и други правни субјекти од Струга со различна етничка и верска припадност. Велат дека од нив добиле безрезервна поддршка во сите акции. „Сакаме да порачаме, политичарите како на централно, така и на локално ниво, да престанат да ја злоупотребуваат несреќната состојба на стружани за меѓусебни препукувања и себепромоција. За справување со оваа елементарна непогода, потребно е енергијата на сите субјекти да се насочи исклучиво кон решавање на проблемите“, велат од иницијативата. Оттаму велат дека со оглед на обемот на депонијата, досега се задоволни од работата на терен во однос на гаснењето на пожарот и затрупувањето, кои настанаа пред три дена. Но, ...
| | веќе видена | слични

Активностите во координација со Владата и локалната самоуправа спроведени на терен резултираа со конечно гаснење на пожарите на дивата депонија во Струга. Според последните информации затрупан и покриен е речиси целиот простор , пораменто е одозгора и странично е покриена целата депонија, и е конзервирана и покриена со земја. Површината која е срабтена е 100 на 300 метри , а во височна достигнува и до 10 метри на некои позиции. По директна интервенција на Министертвоти за транспорт и врски, екологија , локална самоуправа и општината , вклучена е сета расположлива тешка механизација во струшкиот регион и експресно е конзервиран целиот локалитет. Граѓаните на Струга заедно со активисти на повеќе граѓански здруженија во меѓувреме побараа од политичарите, како на локално така и на национално ниво, да престанат да ја злоупотребуваат нивната мака за добивање политички поени, а сите капацитети да ги вложат во преземање конкретни активности за надминување на проблематичната состојба. Од граѓанската ...
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива "Доста е" упати апел до политичарите по неформалниот состанок одржан синоќа на кој присуствувале хотелиери, еколошки здруженија, Здружението на адвокати, Здружението на пензионери, невладини организации, спортски клубови и школи, претставници на ограноците на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ од Струга и други правни субјекти од Струга со различна етничка и верска припадност. „Сите присутни безрезервно изразија поддршка во сите акции на ГИД, во борбата за решавање на проблемот со дивата депонија. Оттука, како ГИД, сакаме да порачаме, политичарите како на централно, така и на локално ниво, да престанат да ја злоупотребуваат несреќната состојба на стружани за меѓусебни препукувања и себепромоција. За справување со оваа елементарна непогода, потребно е енергијата на сите субјекти да се насочи исклучиво кон решавање на проблемите.“ - сооптши Граѓанската иницијатива "Доста е". Ваквата реакција доаѓа по меѓусебните обвинувања на политичарите од опозицијата и власта за настанатата ситуација, што наиде на ...
| | веќе видена | слични

Дивата депонија во Струга синоќа гореше со најсилен интензитет до сега. Повторното палење на депонијата од непознат сторител создаде загрижувачка слика во градот кој повторно беше обвиен со облаци од чад. Дополнително, состојбата ја влоши ветерот кој чадот го прошири низ целиот град. Денешниот протест за одговорност организиран од страна на Граѓанската иницијатива „Доста“ се очекува да биде најмасовен, и на социјалните мрежи синоќа можеше да се забележат реакции на загрижени граѓани кои повикуваат сите стружани да учествуваат во денешниот протест за да се врати чистиот воздух во Струга. Еколозите велат дека проблемот со струшката депонија трае околу петнаесеттина години и дека на Струга и се заканува еколошка катастрофа. Овој проблем беше актуеализиран за време на Велигденските празници и од тогаш депонијата гори некогаш со помал, некогаш со поголем интензитет. Вчера во посета на местото каде што се фрла отпад беше министерот за животна средина Садула Дураку кој изјави дека ќе се најде решение и за струшката ...
| | веќе видена | слични

Овој протест е наменет за институциите. Од граѓанска иницијатива „Доста“ бараме одговорни институции кои ќе си ја вршат својата работа согласно своите овластувања. Само со одговорни институции, одговорни индивидуи и одговорно однесување може да придонесeме кон решение на проблемот со струшката дива депонија и идно превенирање од вакви слични појави. Поради горенаведеното Ве повикуваме сите во свое име и име на своите идни поколенија на ПРОТЕСТ ЗА ОДГОВОРНОСТ за загадувањето, стои во соопштението на „Доста“ поставено на социјалните мрежи. 15.06. Четврток пред Општина Струга и Основно Јавно Обвинителство Струга (Основен Суд). Збирно место, паркинг пред Центар за Управување со Кризи (зграда на Народна Одбрана) во 12 часот.
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива објави соопштение за нов протест, овој пат наменет за институциите. Целта на протестот е да се испрати порака дека само со одговорни институции, одговорни индивидуи и одговорно однесување може да се придонесе кон решение на проблемот со струшката дива депонија Во целост ви го пренесуваме соопштението од Граѓанската иницијатива. „Овој протест е наменет за институциите. Ние како граѓанска иницијатива бараме одговорни институции кои ќе си ја вршат својата работа согласно своите овластувања.Само со одговорни институции, одговорни индивидуи и одговорно однесување може да придонесeме кон решение на проблемот со струшката дива депонија и идно превенирање од вакви слични појави. Поради горенаведеното Ве повикуваме сите во свое име и име на своите идни поколенија на ПРОТЕСТ ЗА ОДГОВОРНОСТ за загадувањето 15.06. Четврток пред Општина Струга и Основно Јавно Обвинителство Струга (Основен Суд) Збирно место, паркинг пред Центар за Управување со Кризи (зграда на Народна Одбрана) во 12 часот.“ Извор: ...
| | веќе видена | слични

Протест во Тетово против дивата депонија која се наоѓа во непосредна близина на населбата Деребој. Протест во Тетово против дивата депонија која се наоѓа во непосредна близина на населбата Деребој. Од еколошкото движење „Еко-герила“ порачуваат дека мора да се принуди локалната власт да ја дислоцира депонијата. Надлежните неколку пати досега ветуваа конечно решавање на проблемот, но градското ѓубре продолжува да се одложува на истата локација. Еколошките активисти постојано ја посочуваат депонијата дека го труе населението и претставува срамна точка на градот, додека граѓаните организираа повеќе протести, тврдејќи дека истоварот на смет на таа локација, освен што го загрозува нивното здравје, го прекршува и законот
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 320 | | | веќе видена

Огњен Врањеш минатата година влезе во врска со Кача Грујиќ само да ја направи љубоморна Јелена Карлеуша. Во тој период не беа во најдобри односи, па така ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И тетовци на протест против дивото ѓубриште

Од:
До кого (е-маил):
Порака: