(ВИДЕО) Професионализам: Додека известувала за пожар, во живо, на новинарка и’ гори под нозете


Репортерката на ТВ Н1 Сараево, Џенана Каминиќ останала изненадена кога пожарот за кој известувала во живо од подрачјето на Чапљина буквално и дошол до местото каде стоела. Новинарката Каминиќ застанала пред огнот кој се приближувал до куќите во населбата Модрич за да ја долови сериозноста на ситуацијата кога зачудудено сфатила дека пожарот стигнал под нејзините нозе, што може да се види од видеото од нејзиното јавување во живо. Таа скокнала на страна и продолжила да ивестува, додека некој влетал во кадарот за да го изгасне пламенот.
| | веќе видена | слични
10 копии

Пожарите кои вчера беа регистрирани во општина Зајас се изгаснати, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување. Како што наведуваат едниот пожар беше регистриран помеѓу селото Зајас и селото Горно Строгомиште во кој се опожарени 2 хектара борова и дабова шума. Во вториот пожар кај местото викано Џума во атарот на село Зајас опожарена е површина од 5 хектари трева, грмушки и дабова шума. Во гасењето на пожарот биле ангажирани два авиона на Дирекцијата за заштита и спасување. На лице место биле и вкупно 31 лице од Дирекција за заштита и спасување, ТППЕ, Македонски шуми и локално население. Дирекцијата за заштита и спасување, се посочува во соопштението, е во состојба на зголемена будност. - Вработените во подрачните одделенија ја следат состојбата на целата територија на Републиката и се подготвени во секој момент доколку има потреба да ангажираат тимови за брз одговор за гаснење на пожари на отворен простор на територијата на Република Македоинија.
| | веќе видена | слични

Како што наведуваат едниот пожар беше регистриран помеѓу селото Зајас и селото Горно Строгомиште во кој се опожарени 2 хектара борова и дабова шума. Во вториот пожар кај местото викано Џума во атарот на село Зајас опожарена е површина од 5 хектари трева, грмушки и дабова шума. Во гасењето на пожарот биле ангажирани два авиона на Дирекцијата за заштита и спасување. На лице место биле и вкупно 31 лице од Дирекција за заштита и спасување, ТППЕ, Македонски шуми и локално население. Дирекцијата за заштита и спасување, се посочува во соопштението, е во состојба на зголемена будност. - Вработените во подрачните одделенија ја следат состојбата на целата територија на Републиката и се подготвени во секој момент доколку има потреба да ангажираат тимови за брз одговор за гаснење на пожари на отворен простор на територијата на Република Македонија. /МИА
| | веќе видена | слични

Суша, пеколно топли ветрови и незапамтени жештини ова лето предизвикаа жестоки пожари на југот на Европа. Во јуни повеќе од 60 лица умреа во пламените јазици што ги голтаа португалските шуми. Оттогаш стотина други пожари во Шпанија, Франција, Хрватска, Црна Гора, Грција и во Италија уништија илјадници хектари земја, усмртија неброен животински свет и присилија на евакуација илјадници лица.Иако шумските пожари во текот на летата не се необична појава, зачестувањето и траењето на годинешниве опожарувања се вонредни и отскокнуваат од досегашната динамика и обем. Анализирајќи ја оваа состојба, научниците велат дека невидена топлина, жешко и спарно време што предизвикуваат суши ќе следуваат допрва, кога климатските промени значително ќе ни излезат од контрола.Интересно е дека во своите анализи медиумите и научниците посебно внимание ѝ посветија на Италија, особено на Сардинија, како на карактеристичен пример. Летово, во неколку наврати, северноафриканските ветрови донесоа пеколни температури во Италија. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Огромен пожар и натаму беснее на црногорското приморје, од Бар па се до Петровац. Ситуацијата е особено опасна во населбата Шушањ и во летувалиштето Чањ, јавуваат црногорските медиуми. Огромен пожар и натаму беснее на црногорското приморје, од Бар па се до Петровац. Ситуацијата е особено опасна во населбата Шушањ и во летувалиштето Чањ, јавуваат црногорските медиуми.Во борбата со пламените јазици се ангажирани пожарникари од речиси сите црногорски градови, а им помагаат канадери. Главна задача е заштитата на неколку стотини куќи во Шушањ, а проблем прави ветерот и непристапниот терен.Црнoгорските власти побарале помош од Хрватска но не ја добиле бидејќи хрватските канадери биле зафатени со гаснење на пожарите на хрватското приморје.
| | веќе видена | слични

Шумските пожари на популарниот остров Закинтос биле намерно предизвикани од потпалувачи. Ова го изјавил грчкиот министер за цивилна заштита, Никос Тоскас, пишува Екатимерини. Говорејќи на локално радио, Тоскас посочил дека потпалувачите можеби се обидуваат да создадат простор за "хотели на места каде што има моментално шуми". Тоскас соопштил дека во исто време на островот се регистрирани 22 пожари и дека ова лето нивниот вкупен број е 84. Повеќето од најновите пожари се ставени под контрола во вторникот, но околу 200 пожарникари остануваат на терен. Тоскас истакнал дека многу од нив се во северниот дел на островот, каде што има "многу шпекулации и високо ризично ниво". Министерот додаде дека пилотите со хеликоптери кои се користат за гаснење на пожарот, виделе луѓе кои се обидуваат да предизвикаат пожар „Се разбира, постојат случаи кога пожарите се случајни, но во повеќето случаи се чини биле подметнати- се укажува на тоа“, уверува Тоскас. „Вонредната ситуација на островот ќе остане во сила 3 месеци“, рече ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Десетиците шумски пожари, кои нанесоа сериозни штети на грчкиот остров Закинтос, се дело на потпалувачи, изјави грчкиот министер за јавен ред и цивилна заштита Никос Тоскас, цитиран од весникот „Катимерини“. Тој наведе дека веројатно потпалувачите се обидувале да ослободат простор за „хотели на места, каде во моментов има шума“, додавајќи дека повеќето пожари биле во северниот дел на островот, каде „интересот е голем“. Тоскас забележа дека 22 пожари биле регистрирани истовремено на Закинтон, а ова лето на островот избиле вкупно 84 пожари. Повеќето опожарени места се под контрола, но околу 200 пожарникари остануваат подготвени да интервенираат. Грчкиот министер за јавен ред и цивилна заштита додаде дека пилотите на хеликоптерите кои учествувале во гаснењето на пожарите, забележале лица кои се обидувале да запалат оган. – Се разбира, има и случаи кога огнот избил случајно, но повеќето случаи изгледа се подметнати, истакна Тоскас. Градоначалникот на Закинтос Павлос Колокостас наведе дека околу 1.000 хектари ...
| | веќе видена | слични

Тој вчера се изгубил додека планинарел на ридот Шушањ во близина на Бар . Запалил оган за да побара помош , но силниот ветар го разгорел огнот и се запалил целиот рид . Огнот , поради ветрот бргу се ширел и постоела опасност да се рашири и кон Суто Море. Жителите на околните места , како и туристите ноќеска биле евакуирани на сигурно , а од утрово огнот го гаселе авиони од Хрватска . Полскиот турист се соочува со кривична пријава за предизвикување општа опасност . 
| | веќе видена | слични
6 копии

Авиони на Дирекцијата за заштита и спасување попладне се вклучени во гаснење на пожарот што избувна на територијата на општина Зајас. Огнот се шири на тешко пристапен терен. Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека будно се следи ситуацијата на теренот. „Вработените во подрачните одделенија ја следат состојбата на целата територија на државата и се подготвени во секој момент, доколку има потреба, да ангажираат тимови за брз одговор за гаснење пожари на отворен простор“, се наведува во соопштението.
| | веќе видена | слични

Како што се потенцира во соопштението, ДЗС е во состојба на зголемена будност. - Вработените во подрачните одделенија ја следат состојбата на целата територија на државата и се подготвени во секој момент доколку има потреба да ангажираат тимови за брз одговор за гаснење на пожари на отворен простор, наведува ДЗС.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 691 | | | веќе видена

-Нека продолжи традицијата, младите да ја практикуваат, тие се тие што треба да ја градат државата, изјави Златановски. Тој верува дека ќе го следи ...
сите 322 | | | веќе видена

Јелена повторно се огласила од Кина, но Душко го нема на видик.Јавноста и понатаму бруи за аферата на Јелена Карлеуша и фудбалерот Дгњен Врањеш. Мислењата се ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) Професионализам: Додека известувала за пожар, во живо, на новинарка и’ гори под нозете

Од:
До кого (е-маил):
Порака: