Хелсиншки: Десетици инциденти поради омраза


3 копии

Мнозинството на Комисијата за заштита од дискриминација донесе мислење по претставката бр. 8/79-1 од ден 14.3.2018 година, поднесена против телевизијата Алфа, ...
| | веќе видена | слични

Во текот на 2017 година, се регистрирани 82 случаи на дискриминација по основа на пол и род, попреченост, етничка припадност, политичка припадност, сексуална ...
| | веќе видена | слични

Мнозинството на Комисијата за заштита од дискриминација одлучи дека нема да се поведе постапка за дискриминација против Алфа ТВ, за емисијата на Миленко ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Членовите на комисијата за заштита од дискриминација, Беким Кадриу и Ирфан Дехари, со издвоено мислење од мислењето на мнозинството во комисијата за случајот ...
| | веќе видена | слични

По претставката поднесена на 14 март против ТВ Алфа за емисијата на Миленко Неделковски мнозинството на Комисијата за заштита од дискриминација пред неколку ...
| | веќе видена | слични

Главните точки што го отежнуваат пристапот до правда на жртвите од дискриминација се отсуството на правна помош од страна на државата за поведување на судска ...
| | веќе видена | слични

Во 2016 година Фондациите Отворено општество (ФОО) започнаа значајна заложба за институционализација на основните правни услуги на национално ниво за тие да ...
| | веќе видена | слични

Убиството на Никола Саздовски, член на навивачката група Комити, е последниот случај на криминал од омраза од вкупно регистрираните 70 минатата година. Меѓу ...
| | веќе видена | слични

Останато

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската ...
сите 250 | | | веќе видена

Охрид, 25. септември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде значително посвежо со умерена локална облачност и повремени сончеви периоди. Ќе дува силен северен ...
сите 274 | | | веќе видена

Полициските службеници имаат оперативни информации дека криминална група од територијата на Црна Гора се обидела да ја убие новинарката на „Вијести“ Оливера ...
сите 55 | | | веќе видена

СДСМ предизборите ветуваше дека откако ќе дојдат на власт ќе прават проекти, ќе донесат подобар живот, ќе ги вратат младите, ветуваа се и сешто само да се ...
сите 141 | | | веќе видена

Неуспешниот референдум не значи девалвација на денарот, порача премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање на денешната прес-конференција во ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хелсиншки: Десетици инциденти поради омраза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: