Цензура не, врзете ги доберманите!

Во обид да се спречи ширењето на говор на омраза и етничка и верска нетолеранција, полицијата се закани дека ќе ги згасне Фејсбук-профилите и групите кои повикуваат на насилство, поврзано со инцидентите на Кале. Полицијата на информативен разговор ќе ги повикува и сите членови на групите кои иницираа нови собири. Јас, како што знаете, не сум на Фејсбук, иако, како што ми кажуваат пријателите, таму многу често сум жртва на говор на омраза, па и на директни закани. Со други зборови, немам никаква лична причина да ги штитам хејтерите, кои своите отровни стрели ги испраќаат засолнети зад ѕидот на анонимноста. Напротив. Но, истовремено, сигурен сум дека цензурата не е вистинскиот начин државата да се справи со нетолеранцијата и со говорот на омраза. Во овој случај, како бел ден е јасно што треба да стори владата на Груевски – веднаш да престане да ги гради атомската црква на Паско Кузман и сите други контроверзни објекти и за тоа да ја извести јавноста. Сите идни јавни собири, кои секако не смеат да бидат ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 17 февруари - Само неколку дена откако министерството за внатрешни работи испрати барање до администраторите на Фејсбук и другите социјални мрежи за укинување и бришење на групите кои се со говор на омраза, дел од нив односно оние најмасовните се избришани, соопшти министерката за знатрешни работи Гордана Јанкуловска. „Со оглед на тоа дека поминаа само неколку дена откако доставивме барање до администраторите на Фејсбук и администраторите на другите социјални мрежи да ги избришат групите со говор на омраза и да ни ги достават ИП адресите за да може креаторите кривично да ги гониме, сведоци сме дека конкретно на Фејсбук дел од тие групи оние најмасовните беа укинати“, рече Јанкуловска. Но, таа изрази жалење дека со оглед на тоа како функционираат социјалните мрежи, блoговите и електронските медиуми има можност за повторно отворање на таквите групи кои повикуваат на насилство и се полни со говор на омраза. Како што соопшти Јанкуловска, тие целата ситуација ја следат во континуитет и доколку се отворат ...
| | веќе видена | слични

„Македонија на Македонците“, „Скопје ќе гори в сабота“, „Каури, ви дојде крајот“ се пораките на социјалната мрежа „фејсбук“, каде што противниците и приврзаниците за изградба на црква на Калето за в сабота си закажаа нова пресметка. Со истото сценарио, како пред неколку дена, Македонците и Албанците повикуваат на тепачка, овојпат многу помасовна. Збирно место на членовите на едната група, која се претставува како дел од навивачката група „Комити“, е Градскиот парк, а на другата група, која, пак, се нарекува „Шверцери“, е населбата Чаир. За таа цел се формирани неколку форум-групи како „Црква на Калето“ и „Музеј-црква на Кале“, кои се преплавени со содржини во кои преовладува говор на омраза и на меѓуетничка нетрпеливост. „Да се повтори 2001 година“, „Македонска Сребреница ќе се вика Македонците паѓаат од Калето“, „Со помош на делиите да ги избркаме Албанците“ е дел од репертоарот на „фејсбук“, на кој веќе неколку дена се води интернет-војна. На протестот во неделата дојде до физичка пресметка на двете групи, ...
| | веќе видена | слични

Вистинска интернет-војна со говор на омраза на етничка и политичка основа се води на „Фејсбук“ од страна на поддржувачите и противниците за идејата за изградба на црква на Кале, пишува „ Радио Слободна Европа “. Иако Министерството за внатрешни работи изјави дека ќе бара укинување на овие групи. Сепак, во моментов сè уште се крева голема тензија преку социјалните мрежи. Повици за обединување како „Македонија за Македонците“ или „Голема Албанија“, најави за физички пресметки, етничко чистење, пцовки... се само коментарите на неколку групи што циркулираат на „Фејсбук“. Исто така, на интернет-страницата „Јутјуб“ се појави и ново видео со снимки од тепачката на Кале во која за виновници се посочени припадниците на опозиционерските партии. МВР побарало до „Фејсбук“ да бидат избришани групите на социјалната мрежа и ги побарало ИП-адресите на администраторите и корисниците. Сепак, според експертите за информатичка технологија, поединечно гонење на секој корисник не е возможно, бидејќи се работи за илјадници луѓе. ...
| | веќе видена | слични

На скопското Кале за сабота се најавува нов протест во знак на поддршка на изградбата на црква-музеј на Кале, но во МВР се' уште немаат најави за тоа. Неофицијално, во сите градови се прават списоци на заинтересирани за учество во протестот, дури и се споменуваат партиски подмладоци кои се подготвени да дојдат во Скопје и да ја бранат идејата за реконструкција на црквата. Портпаролот на МВР, Иво Котевски, вчера ни изјави дека полицијата ги испитува сите сознанија и дека ќе интервенира да се минимизираат ризиците. Дека не станува збор за обичен мирен протест, туку за можен нов меѓуетнички судир се забележува на многубројните страници на „Фејсбук“, каде што дури и се најавува дека на Кале ќе се снима филм „македонска Сребреница“. По крвавиот судир меѓу Македонците и Албанците во неделата, во кој имаше седуммина повредени, напнатоста во тој дел од градот е забележлива. Калето е под силно полициско обезбедување, паркирани се повеќе полициски транспортери, а присуството на полицијата е нагласено и на сите ...
| | веќе видена | слични

Графиконот го покажува интензитетот на интернет комуникацијата на 10 февруари кога се случи уништувањето на конструкцијата на црквата - музеј Тензиите што почнаа минатиот четврток на Кале, очекувано, продолжија и на социјалните мрежи, преку кои практично беше организиран и контрапротестот на неделното собирање, што заврши со тежок инцидент. Спротивставените табори создадоа свои групи со многу пцости, погрдни зборови, директни навреди и закани. Социјалната мрежа, наместо за комуникација и за разбирање, стана место за организирање пресметки. Фејсбук-страниците како „Црква на Кале“, „Против изградбата на црквата-музеј“, „Да ја спречиме исламизацијата во Македонија“, „Музеј-црква на Кале“ и уште неколку, разгорија вистинска омраза. Една од нив, „Црква на Кале“, во која членуваат околу 6 илјади корисници, пред некој ден беше пробиена од страна на албански хакери, кои ја сменија профил-фотографијата на групата со албанско знаме на кое на англиски јазик пишува „пробиено“ (hacked). Дури и оние што имаа намера да ...
| | веќе видена | слични

На Фејсбук, интернет војна за случувањата на Кале Во име на поддршка или противење на изградба на црква на Кале, на социјалната мрежа Фејсбук се води интернет војна, говор на омраза на етничка и политичка основа. Повици за обединување како на пример „Македонија на Македонците“ или за „Голема Албанија“, физички пресметки, етничко чистење, пцовки.... се само дел од коментарите на неколку групи кои се создаваат во име на поддршка или противење на изградба на музеј-црква на скопското Кале. Но, тоа не е се. На интернет страната Ју тјуб се појави и ново видео со снимки од тепачката на скопското Кале во која за дирекни виновници се посочува Како што е поговорката ,,пиштолот не убива луѓе, туку луѓе убиваат луѓе" Фејсбук е само алатка која ги организирала двете групи на пример за да се соберат на Кале, оттука натаму Фејсбук нема никаква улога. опозицијата. Министерството за внатрешни работи побара од Фејсбук да се избришат групите за црквата на Кале каде се споделува агресивна содржина и ги побара ИП адресите на ...
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи службено побара затварање на групи и страници на „Фејсбук“ заради повикување на насилството. МВР ги информирало администраторите на социјалната мрежа „Фејсбук“ за постоење на групи и страници на поддржувачи кои застапувајќи ставови за и против изградбата на објектот на Кале, шират говор на омраза и предизвикуваат верска и етничка нетрпеливост во Македонија. Одделот за компјутерски криминал од своја страна ги сними и ги документираше сите членови на групите и поддржувачите, како и профилите на лицата кои прифатиле да учествуваат по поканите испратени за нови пресметки на Кале, информираат од МВР. МВР апелира до сите посетители на социјалните мрежи да се воздржат од говор на омраза и да престанат со повикување на насилство, бидејќи ќе бидат преземени сите неопходни мерки за нивно идентификување и спречување во намерите. OhridNews
| | веќе видена | слични

Полицијата идентификуваше 30 учесници од инцидентот во неделата МВР ќе ги згасне Фејсбук-групите за Кале, кои шират говор на омраза Артан Груби, првиот човек на невладината "Разбуди се" и вработен во Холанадската амбасада во Скопје е меѓу првоосомничените за масовните тепачки во неделата на скопско Кале, во кои беа повредени десетина лица. Од снимките полицијата идентификувала 30-тина учесници во инцидентот, од кои 17 лица се дел од групата која протестирала против, додека 13 од групата за изградба на објектот музеј-црква на Калето. Во координација со обвинителството против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави. - Во консултација со Јавниот обвинител, во натамошната постапка ќе биде одлучено дали истите ќе бидат повикувани на службен разговор во полиција или пријавата ќе биде процесуирана со видеоматеријалот кој е обезбеден со судска наредба, по што осомничените би биле повикувани да дадат исказ пред судот, изјави Иво Котевски, портпарол на МВР. Истрагата се уште не е завршена. Во полицијата се уште се ...
| | веќе видена | слични

Артан Груби, политичкиот советник во холандската амбасада, првоосомничен за инцидентот на Кале. Првиот човек на “Разбуди се” бил одговорен за организацијата на групата која протестирала. Триесет лица успеале да идентификуваат полициските служби. Кривични пријави за учество во толпа ќе заработат сите кои биле регистрирани како учесници во инцидентот. Од досега откриените 17 лица биле од групата која протестирала против изградбата на Mузејот, а 13 кои ја поддржуваат. Меѓу нив имало лица од 16 до 30 годишна возраст. Фејсбук да ги затвори сите профили и групи кои изразуваат говор на омраза и шират верска и етничка нетрпеливост бара МВР. Ги утврдиле сите кои се поддржувачи на повиците за пресметки и кои ги прифатиле поканите да учествуваат на протестите. МВР ги побарало и IP адресите на креаторите на групите и профилите на Фејсбук. Веќе се превземаат мерки за утврдување на организаторите на протестот најавен на истата социјалнa мрежа за во сабота. Полициски единици ќе внимаваат на безбедноста. На Фејсбук во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По завчерашните два инцидента во КПУ „Скопје“ и констатираните пропусти во безбедносните протоколи на затворот, директорот Ѓоко Котевски најави дека ќе поднесе ...
сите 478 | | | веќе видена

Семејството Шаулиќ денес, ден по погребот, го посети местото каде почива кралот на народната музика, неговиот гроб во Алејата на заслужни граѓани на Новите ...
сите 221 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Не стивнуваат тензиите во Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања,на која се расправа по барањето на судот за симнување на имунитетот на ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цензура не, врзете ги доберманите!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: